Reklama

Polska

Dziennik podróży do źródeł miłosierdzia

Przemysław Mosur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień drugi, 27 lipca
Franciszek na Franciszkańskiej

„Miał 22 lata, studiował grafikę i porzucił pracę, by być wolontariuszem ŚDM. I wszystkie te rysunki na flagach są jego.” Chyba nikt z młodych pielgrzymów zgromadzonych pod słynnym papieskim oknem Franciszek będzie mówił o zmarłym młodym artyście Macieju Szymonie Cieśli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej był grafikiem, włączył się w prace Komitetu Organizacyjnego SDM. W listopadzie ubiegłego roku zdiagnozowano u niego raka. Amputowano mu nogę. Jego wielkim marzeniem było żyć podczas wizyty Franciszka w Polsce. Zmarł 2 lipca.

Reklama

„Powinniśmy się przyzwyczaić do dobrych i złych rzeczy – kontyuował papież. - Życie jest takie, kochani młodzi. Ale jest jedna rzecz, w którą nie powinniśmy nigdy wątpić - wiara tego chłopaka, tego naszego przyjaciela, który pracował tyle dla tych ŚDM. Ta wiara zaprowadziła go do Jezusa i teraz jest w niebie, patrząc na nas. To jest wielka łaska - powiedział papież.

Drugi dzień Światowych Dni Młodzieży i pierwszy dzień pobytu papieża w Krakowie oparł się o dwa miejsca – historyczny Wawel i ogarniętą młodzieńczym entuzjazmem Franciszkańską.

Ważne słowa padły z ust Ojca Świętego już w czasie spotkania z władzami RP na zamku. Były to słowa wielkiego szacunku dla pamięci historycznej charakteryzującej nasz naród połączone z troską o tych młodych Polakach, którzy emigrują szukając godnych warunków życia. Były też niezwykle ważne słowa o podstawowym dowodzie troski o godność ludzką, jakim jest szacunek dla życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Wawel to także katedra, gdzie Ojciec Święty spotkał się z Episkopatem Polski. Długą chwilę spędził Franciszek na modlitwie przed dwiema relikwiami. Tej historycznej – św. Stanisława, patrona ładu moralnego, patrona (obok św. Wojciecha) Polski i... tej współczesnej. Kropla krwi św. Jana Pawła II w relikwiarzu w formie otwartej księgi Ewangelii spoczywa bowiem tuż pod relikwiarzem św. Stanisława.

Nieraz wspominany w tym pierwszym dniu papieskiej pielgrzymki św. Jan Paweł II nie wyobrażał sobie wizyty w Krakowie bez modlitwy w katedrze. Tu spoczywa młodziutka święta królowa Jadwiga, nasi wielcy królowie i narodowi wieszcze. Jego śladem poszedł Franciszek. Dlatego już po wszystkich spotkaniach oficjalnych ukazał się w oknie. Zgromadzona przed nim młodzież już nie tylko z Polski, ale z całego świata posłuchała opowieści o ich rówieśniku, który w sposób dosłowny poświęcił swoje życie dla tego dzieła, które nazywa się Światowymi Dniami Młodzieży. Historia ta była wymagająca, a jednocześnie pełna nadziei. Życie spotkało się ze śmiercią, przeszłość z przyszłością, młodość ze starością, polska tradycja z entuzjazmem młodych przybyłych z całego świata.

Przeczytaj także: Czas świadków

Podziel się:

Oceń:

2016-07-28 15:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spot wolontariatu ŚDM w TVP

Marianna Gurba/śdm

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst