Reklama

Polska

Abp Szal: brońmy się przed egoizmem i złem

Rafał Czepiński

Abp Adam Szal przewodniczył dziś uroczystościom 300-lecia konsekracji kościoła Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu, którego opiekunem są franciszkanie-reformaci. – Brońmy się przed egoizmem i złem, który prowadzi do samotności i naszego nieszczęścia – powiedział metropolita przemyski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Adam Szal mówił, że tajemnica Trójcy Świętej jest wskazówką do tego, aby i w ludziach była obecna miłość. – Abyśmy nie tylko słowem i uczuciem kochali Boga, ale także byśmy kochali bliźniego czynem. Stąd też bardzo aktualne są słowa papieża Franciszka, który radzi nam przypomnieć sobie uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała, aby miłość, którą okazujemy Panu Bogu i drugiemu człowiekowi nie tylko poprzestawała na słowach czy uczuciach, ale aby przybierała postać czynu – mówił.

Metropolita przemyski stwierdził, że człowiek jest wezwany do szczególnej jedności z Panem Bogiem, a jedyną rzeczą, której powinien się lękać jest grzech, który może odwrócić go od Boga. – Brońmy się więc przed egoizmem i złem, który prowadzi do samotności i naszego nieszczęścia – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja zachęcał zebranych, aby poprzez dobro i miłość obecną w życiu „zbliżali się do Pana Boga i wtapiali w Niego”.

Za św. Pawłem, abp Szal mówił o owocach działania Ducha Świętego, którymi są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie. - Taki jest ideał naszego codziennego życia zakorzenionego mocno w tajemnicy Trójcy Świętej – powiedział.

Metropolita przemyski zaznaczył, że Trójcy Świętej nie da się zrozumieć nawet najbardziej inteligentnym umysłem. Podkreślił, że Pan Bóg jest kimś bardzo bliskim człowiekowi. – To nie jest wielki budowniczy lub idealny zegarmistrz, który uczynił ten świat. Pan Bóg jest tak bliski, że tę bliskość można streścić jednym słowem: miłość. To zatroskany Ojciec posyłający nam Syna, który przysłał nam Ducha Świętego – mówił. Franciszkanie-reformaci przybyli do Jarosławia w 1700 roku. Kościół wraz z klasztorem wzniesiony został dzięki fundacji jarosławskiego mieszczanina Antoniego Kwolka i Franciszka Zawadzkiego – łowczego kijowskiego.

Reklama

21 czerwca 1716 roku biskup przemyski Jan Kazimierz Bokum dokonał konsekracji kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Jednonawową świątynię ozdobiono siedmioma ołtarzami, a w 1753 roku malowidłami na tęczy kościoła i frontonie. Zasadnicza bryła świątyni i klasztoru jak i ukształtowanie wnętrz oraz ich wyposażenie w stylu baroku zachowały się do dnia dzisiejszego bez wielkich zmian. W latach 80. XX wieku dobudowano kaplicę Bożego Miłosierdzia według projektu architekta Zygmunta Strączyka z Jarosławia, połączoną z prezbiterium dwoma arkadami. Przykościelny plac otaczają XVIII-wieczne kaplice Drogi Krzyżowej z obrazami Męki Pańskiej Mariana Strońskiego z Przemyśla.

W czasie II wojny światowej kościół i klasztor zostały przejęte przez Niemców na szpital wojskowy. Od 14 lutego 1942 r. rektorem kościoła został o. Roman Stawiarz. W świątyni odprawiano nabożeństwa dla katolików niemieckich i protestantów. W budynku klasztornym znajdowały się również przejściowo szkoła muzyczna i handlowa.

Po II wojnie zakonnicy przejęli całość zabudowań i przystąpili do odnowienia. W 1970 r przy klasztorze erygowano parafię. Kościół uważany jest za sanktuarium Krzyża Świętego. Figura Chrystusa Ukrzyżowanego w głównym ołtarzu słynie łaskami i dawniej przyozdobiona była mnóstwem dziękczynnych wotów.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-22 21:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na pomoc zagrożonym duszom

Rafał Czepiński

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Więcej ...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj