Reklama

Polska

Abp Gądecki: Zobaczyliśmy bardzo smutny obraz wojny

BP KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobaczyliśmy tu bardzo smutny obraz wojny. Jednak pomimo tych tragedii widzieliśmy wielki entuzjazm wiary – mówił abp Stanisław Gądecki, podsumowując wizytę w Syrii. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przebywał tam wraz z dyrektorem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło od 17 do 22 lutego. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie Patriarchy Grzegorza III Lahama.

Głównym punktem wizyty Przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego w Syrii była wspólna modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie wraz z Patriarchą Grzegorzem III Lahamem z Nuncjuszem oraz ze wszystkimi biskupami katolickimi w katedrze melchickiej w Damaszku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Cel naszej wizyty miał charakter eklezjalny. Nie chcemy łączyć tej wizyty z polityką czy nawet tylko z pomocą humanitarną [...] Modliliśmy się za tych, którzy zginęli oraz za tych, którzy cierpią. Dzięki Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie od ostatniego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym przekazano od naszych rodaków w Polsce dla Syrii 4,2 mln. zł. Modliliśmy się tutaj w Syrii również za darczyńców i przywozimy podziękowania od obdarowanych” - powiedział abp Gądecki.

„Dar wspólnej modlitwy jest największym skarbem chrześcijan różnych obrządków. Modliliśmy się o pokój na całym świecie, a szczególnie w Syrii. Tam są nasi Braci i Siostry w wierze. Oni błagają o pokój. Widzieliśmy dramaty rodzin, łzy, ból i zniszczenia” – mówił po powrocie ks. Cisło.

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wraz z dyrektorem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło odwiedzili m.in. wspólnoty chrześcijańskie w Maluli, Saydnaya oraz w Damaszku. Spotkanie wpisuje się w apel Papieża Franciszka o modlitwę o pokój. Jest też odpowiedzią na apel Patriarchów Grzegorza II Lahama oraz Louisa Raphaëla I Sako z Iraku o modlitwę i post podczas Wielkiego Postu w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-22 16:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania

Episkopat News

Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w sprawie „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Włoski rząd planuje gigantyczne wsparcie dla rolników, szef ludowców myśli o aborcji i rozwodach

2025-07-27 20:59

Studio Gi/fotolia.com

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa