Syria: mimo wojny w Damaszku powstają trzy nowe świątynie
ts (KAI) / Damaszek / KAI
TV BBC
Bojownicy Państwa Islamskiego w zburzonym kościele w Syrii
Mimo iż w Syrii nadal trwają działania wojenne, Kościół maronicki buduje w Damaszku trzy nowe świątynie. Informując o tym misyjna agencja Fides przytoczyła 15 lutego słowa arcybiskupa Samira Nassara, że „jest to wyraz buntu przeciwko śmierci i zniszczeniom”, a zarazem znak ufności w przyszłość chrześcijan w Syrii". Kaplice powstają w silnie ostrzeliwanych peryferyjnych dzielnicach Damaszku.
Jedną z nich jest już czynna od niemal tygodnia. Poświęcona jest męczennikom z Damaszku – 11 franciszkanom i świeckiemu maronicie zamordowanym w 1860 roku przez druzów. Dwa kolejne miejsca modlitwy będą gotowe w najbliższych miesiącach.
Maronici, związani unią z Rzymem, stanowią największą wspólnotę chrześcijańską w Libanie. W Syrii wspólnota liczy kilka tysięcy osób i jest mniejszością wśród tamtejszych chrześcijan.
W tym kontekście abp Nassar przypomniał, że podczas ataku z użyciem granatów w marcu 2013 roku w Damaszku został śmiertelnie ranny odłamkami jeden z diakonów. Po ataku władze kościelne zaleciły duchownym, aby opuścili miasto. Ci jednak postanowili kontynuować swoja „misję pod bombami”.
Caritas Polska pomaga Syryjczykom „stanąć na własnych nogach”
maj / Warszawa (KAI)
YouTube.com
„Inwestor od serca” to nowa odsłona rozpoczętego już przez Caritas Polska programu wsparcia mikroprzedsiębiorczości i małych firm rodzinnych w Syrii. Jak podkreślali uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej dziś w siedzibie Caritas Polska, choć pomoc humanitarna w zniszczonym wojną kraju wciąż jest bardzo potrzebna, ważne jest by coraz bardziej umożliwiać Syryjczykom uniezależnianie się od niej i „stawanie na własnych nogach”.
Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati powraca do Rzymu
2025-07-08 10:39
Vatican Media
Vatican Media
Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati
W świecie, gdzie duchowość młodych coraz częściej poszukuje żywych świadków wiary, wydarzenie, które odbędzie się latem w Rzymie, będzie jednym z najważniejszych momentów trwającego Roku Jubileuszowego. Niezniszczone ciało bł. Piotra Jerzego Frassatiego – patrona młodzieży, studentów i ludzi gór – zostanie wystawione w sercu Wiecznego Miasta. Jego obecność ma inspirować nowe pokolenia do życia w prawdzie, służbie i odwadze.
W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego
2025-07-08 20:47
Samuel Pereira
Materiały własne autora
Samuel Pereira
W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.