Reklama

Wiadomości

Bp Pindel w Oświęcimiu: dziękujmy miłosiernemu Bogu za ocalenie

PB

Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeszli obozowe piekło, odprawiono 27 stycznia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Okazją jest obchodzona dziś 71. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. W modlitwie, której przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel, uczestniczyli m.in. byli więźniowie obozu, przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Centrum Modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariusz bielsko-żywiecki modlił się za ofiary obozów, ale także za tych, których cierpienia, mimo wyzwolenia, trwały przez długie późniejsze lata. „Dziś chcemy dziękować Bogu za ten dzień wyzwolenia, za przerwanie działania fabryki śmierci i narzędzia straszliwego poniżenia człowieka, chcemy Bogu dziękować za każdego człowieka, który dożył tego dnia wyzwolenia, za ocalonych” – powiedział biskup, przypominając, że żołnierze 60. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyli do KL Auschwitz 71. lat temu przed godziną 15.00.

„Ci, którzy przeżyli, ocaleli, do dziś noszą pamięć o straszliwych cierpieniach. Pamiętamy o tych, którzy ginęli w Auschwitz, w Birkenau. Pamiętamy o tych, którzy umierali w kolejnych latach po wojnie aż do naszych dni. Polecamy ich Bożemu miłosierdziu ” – dodał hierarcha i zachęcił do modlitwy o uleczenie ran, przebaczenie i „unicestwienie nienawiści i zła w sercu człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Pindel odwołał się do historii Dawida z czytania dnia – Księgi Samuela (2 Sm 7,4-17). Zwrócił uwagę na „ogrom miłosierdzia Boga”, jakie jest ukazane w słowach proroka Natana, zapowiadających narodziny potomka z rodu Dawidowego – Syna Bożego.

„Przeżywamy ten Jubileusz Miłosierdzia i wciąż odkrywamy kolejne przejawy tego, jak Bóg jest wspaniałomyślny, łaskawy miłosierny, jak pochyla się nad człowiekiem, którego należałoby odrzucić, ukarać, zapomnieć. A Bóg ze swojej strony raz po raz daje wspaniałomyślną ofertę przekraczającą ludzkie oczekiwania” – zauważył duchowny.

Ordynariusz zaznaczył, że warto dziękować Bogu za to, że możemy ogłaszać w naszym pokoleniu najbardziej radosną Dobrą Nowinę. „Jesteś ocalony nie tylko ze śmierci, bo twoje ciało zmartwychwstanie i będziesz mógł żyć na zawsze z Bogiem, ale także jesteś ocalony, jeżeli zwrócisz z się do Jezusa i odwrócisz się od wpływów Złego” – dodał.

Reklama

Biskup zachęcił uczestników Eucharystii do wyrażania wdzięczności miłosiernemu Bogu, „który troszczy się, by zakopać przepaści nienawiści, złości, śmierci, grzechu, żeby zniweczyć to wszystko, co człowiek, za podszeptem Złego, dokonać może w swym sercu i wobec innych ludzi”.

Wśród kapłanów koncelebrujących liturgię byli m.in. księża i zakonnicy pracujący na terenie dekanatu oświęcimskiego, archidiecezji krakowskiej oraz kapłani związani z Centrum Dialogu i Modlitwy.

W głównych uroczystościach na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince wezmą udział m.in. byli więźniowie obozu, prezydenci Polski i Chorwacji.

Dzień wyzwolenia obozu Auschwitz jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-27 13:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski apeluje o pamięć i modlitwę za pomordowanych w Auschwitz-Birkenau

Episkopat.pl

27 stycznia przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. „Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich pomordowanych” – prosi abp Wojciech Polak, który weźmie udział w jutrzejszych obchodach rocznicowych na terenie byłego obozu.

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?