Reklama

Polska

Prymas Polski w TVP: rocznica Chrztu Polski duszpasterskim wyzwaniem

Abp Wojciech Polak

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

„Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski są szansą, abyśmy bardziej powszechnie, na gruncie naszych parafii i wspólnot, spróbowali odnowić w sobie to, do czego chrzest nas zobowiązuje” – powiedział abp Wojciech Polak w programie „Między ziemią a niebem” w TVP1.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program emitowany w przypadającą 10 stycznia Niedzielę Chrztu Pańskiego był w całości realizowany na żywo w Gnieźnie, skąd w 1979 roku – jak przypomniał Prymas Polski – św. Jan Paweł II pozdrawiał Polskę „ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat”. Jak przyznał abp Polak, bez tego fundamentalnego dla dziejów naszej Ojczyzny wydarzenia, rzeczywistość, w której dziś żyjemy, miałaby z pewnością inny kształt. Polska z dużą trudnością zachowałaby też swoją niezależność i niepodległość.

„Wejście do wspólnoty chrześcijańskich ludów i narodów poprzez chrzest Mieszka I pozwoliło nam zająć odpowiednie miejsce w Europie. Był to z jednej strony akt głęboko chrześcijański, z drugiej akt państwowotwórczy” – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mieszko I – dodał Prymas – usłyszał te same słowa, które i my słyszymy w sakramencie chrztu świętego, złożył to samo wyznanie wiary i tak, jak my musiał do tej rzeczywistości chrztu dorastać. Choć polityczne konsekwencje chrztu były ogromne i ważkie, z całą pewnością rozumiał również, że „oparcie życia na Bogu, na Jezusie Chrystusie Zbawicielu, jest czymś naprawdę ważnym” – przyznał metropolita gnieźnieński.

Reklama

Pytany o współczesne skutki wydarzeń sprzed 1050 lat, przypomniał ponownie słowa św. Jana Pawła II, który podczas spotkania z młodzieżą w Gnieźnie w 1979 r. mówił o znaczeniu i roli polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, mającego swoje korzenie i opartego na chrześcijaństwie. Osiemnaście lat później, również w Gnieźnie, wskazując na chrześcijańskie korzenie Europy powiedział, że nie będzie zjednoczonej Europy, dopóki nie stanie się ona wspólnotą ducha, a więc jeśli nie uświadomi sobie ponownie znaczenia swojego chrześcijańskiego dziedzictwa.

„Patrząc na Europę musimy doceniać to, co jest blaskiem tego chrześcijańskiego dziedzictwa, co pozostaje we wrażliwości ludzkich sumień. Wykorzystywać te elementy i przenikać je światłem Ewangelii. To nie tylko zadanie Kościoła w Polsce, ale Kościoła w całe Europie” – mówił abp Polak.

Prymas przyznał też, że obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski są zarówno szansą, jak i wielkim duszpasterskim wyzwaniem i wezwaniem do tego, by „odnowić katechezę pochrzcielną, abyśmy bardziej powszechnie, a więc na gruncie naszych parafii i wspólnot, spróbowali odnowić w sobie to, co czego chrzest nas zobowiązuje i jakie konsekwencje płyną z jego przyjęcia.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-10 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U źródeł chrzcielnych Polski

Al. Daniel Rynkiewicz

Alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie uczestniczyli w uroczystościach rocznicy Chrztu Polski.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024