Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: przyjście Chrystusa na świat odmienia nasz los

Katarzyna Cegielska

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Pasterce w Katedrze Wawelskiej. „Narodziny Chrystusa to nie tylko wielkie, przełomowe wydarzenie historyczne (…) Dzięki przyjściu Syna Bożego na ziemię, dzięki temu wszystkiemu, czego On dokonał, odmienił się radykalnie nasz los” – powiedział do zebranych wiernych metropolita krakowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że narodziny Jezusa to gest bezpośredniego wkroczenia Boga w dzieje świata. „To wydarzenie dotyczy bezpośrednio każdego z nas (…) W światłach Jego życia, śmierci i zmartwychwstania, nasze życie i nasze umieranie, nasza nadzieja i nasza miłość nabierają pełnego sensu” – tłumaczył.

Metropolita przypomniał, że niedawno w Kościele rozpoczął się Rok Święty Miłosierdzia, który ma być odpowiedzią na duchową kondycję świata, niejednokrotnie przepełnionego bezwzględnością i nienawiścią. „Deficyt dobra, miłości i solidarności zauważamy także w wielu obszarach życia społecznego i politycznego. Nie powinniśmy się godzić i przyzwyczajać do takiego stanu rzeczy, do permanentnych niechęci i uprzedzeń istniejących między stronnictwami politycznymi” – ostrzegł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha wskazał, że także w rodzinach często brakuje zrozumienia i przebaczenia. „Mówimy o tym w noc Bożego Narodzenia, bo skoro Syn Boży przyszedł na ziemię i stał się jednym z nas, to nie możemy świętować tego wydarzenia w sposób sielankowy, w oderwaniu od naszych ziemskich, codziennych spraw” – stwierdził. Dodał, że Jezus nie może być obecny w życiu człowieka tylko od święta. Podkreślił, że Dobra Nowina związana jest przede wszystkim z miłosierną miłością Boga. „Właśnie doświadczenie miłosierdzia ze strony Boga może i powinno nas prowadzić do okazywania sobie wzajemnie miłosierdzia. Taka postawa nie jest opcjonalnym dodatkiem do chrześcijańskiego życia, ale stanowi jego istotę, jego rdzeń, jego serce” – nauczał.

Kardynał przywołał także przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które uznał za okazję do podzielenia się polskim doświadczeniem wiary i kulturą. „Tak jak dzisiaj zasiedliśmy przy wigilijnym stole w rodzinnym gronie, tak również chcemy zaprosić do naszego polskiego stołu wszystkich, dla których Jezus Chrystus jest Panem i Zbawicielem. Chcemy zaprosić także tych, którzy nie znają Chrystusa, którzy szukają sensu swego życia. Chcemy im powiedzieć, że narodzone w Betlejem Dziecię jest Bogiem Mocnym i Księciem Pokoju, że warto Mu zaufać i na Nim niczym na skale budować naszą teraźniejszość i przyszłość” – zapewnił.

Reklama

Metropolita krakowski złożył podczas homilii także życzenia. Pozdrowił papieża Franciszka, życząc mu „daru głębokiej wiary i niezłomnej nadziei”, papieża emeryta Benedykta XVI, któremu życzył „łask, zdrowia i mocy ducha” oraz cały Kościół w Polsce. „Panu Prezydentowi i wszystkim sprawującym władzę na różnych szczeblach życzymy mądrości, rozwagi i wrażliwości, by dobrze pełnili swoją służbę, troszcząc się odpowiedzialnie o dobro wspólne, o dobro naszych rodzin, o dobro mniej uprzywilejowanych i ubogich” – kontynuował.

Darów Bożych i nadziei życzył hierarcha chorym i niepełnosprawnym, a także więźniom i pełniącym służbę poza granicami kraju. „Niech Boże Dziecię błogosławi wszystkim. Niech umacnia w naszych sercach dobro i zapala je do czynienia dobra, do miłosierdzia, do wzajemnej i bezinteresownej życzliwości” – zakończył kard. Dziwisz.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-25 20:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: cierpienie mocnym fundamentem ewangelicznej tożsamości Kościoła Greckokatolickiego

ks. Paweł Kummer

Dzięki znoszeniu prześladowań, cierpieniu i ofierze księży, osób konsekrowanych oraz świeckich wiernych, Kościół Greckokatolicki zbudował mocny fundament swojej ewangelicznej tożsamości i wierności – mówił w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz w L’utinie na Słowacji.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jezus spóźniony w Twoim życiu?

2024-06-28 06:56

Mat.prasowy

W najnowszym odcinku przenosimy się do świata dramatycznej sztuki Eugène'a Ionesco zatytułowanej "Król umiera", gdzie absolutny władca, król Berenger I, staje w obliczu swojej nieuniknionej śmierci. Z jednej strony potężny i despotyczny, z drugiej – bezradny wobec własnego końca, Berenger I zmaga się z utratą kontroli nad życiem i poddanymi. Co kryje się za tą wstrząsającą opowieścią o władzy, przemijaniu i śmierci?

Więcej ...

Kto śpiewa, dwa razy się modli

2024-06-30 21:40

Karol Porwich

Podczas uroczystej Mszy św. w parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie bp Andrzej Przybylski poświęcił nowe organy, które wysiłkiem całej wspólnoty rozbrzmiały w świątyni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...