Reklama

Niedziela Częstochowska

Msza św. w „jurajskich Palmirach”

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W latach 1939 - 45 w lasach koło Olsztyna, z rąk hitlerowskich najeźdźców, męczeńską śmierć poniosło około 2 tys. mieszkańców Częstochowy i Radomska oraz okolic. W 18 zbiorowych mogiłach, na śródleśnym cmentarzu spoczywają ciała działaczy podziemia, harcerzy, polityków, weteranów powstań śląskich, inteligenckiej młodzieży, a także grupy jeńców radzieckich z pobliskiego obozu zagłady. Wszyscy oni stali się ofiarami prowadzonej przez gestapo akcji pacyfikacyjnej AB, której celem miała być biologiczna zagłada polskiej inteligencji i likwidacja wszelkich prób oporu na terenie Generalnej Guberni.

Reklama

Każdego roku w Dniu Zadusznym, w miejscu zwanym „jurajskimi Palmirami”, z inicjatywy proboszcza ks. prał. Ryszarda Grzesika, przy udziale władz samorządowych i młodzieży szkolnej, mieszkańcy Olsztyna oddają hołd tym, którzy ponieśli śmierć w obronie najświętszych ideałów. Witając zebranych, ks. Proboszcz zwrócił uwagę, że tutejsze drzewa były świadkiem wielkiej zbrodni i przejawu nienawiści ludzkiej, ale także świadkami wielkiej miłości i ofiary tych, którzy życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Jakże koresponduje to ze słowami wypowiedzianymi przez Jana Pawła II w Oświęcimiu - Brzezince w 1979 r. - „...można stwierdzić, że poprzez groby, które świadczą o ofiarach, jakie podczas II Wojny Światowej poniosły narody, w tym nasza Ojczyzna, ten cmentarz jest jednym z miejsc rozrachunku z sumieniem ludzkości, miejscem w którym każdy powinien zastanowić się, gdzie leżą granice ludzkiej nienawiści.” Mszy św. polowej z udziałem ks. Ryszarda Grzesika przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prał Jerzy Kuliberda. Nad mogiłami popłynęła modlitwa, złożono kwiaty, zapłonęły znicze. W słowie do wiernych kaznodzieja zastanawiał się nad wymową tutejszych grobów, stawiając pytanie, jak w obecnych czasach niepokoju powinniśmy żyć, aby skończyły się wojny, aby nie było już niewinnych ofiar. Jedynym lekarstwem na postępujące zło jest modlitwa do Ducha Świętego, o męstwo, trwanie w prawdzie, mądrości i miłości. Jako chrześcijanie musimy odważnie upominać się o te wartości, nie wstydzić się prawdy i nieustannie walczyć o nią. Tylko wtedy ofiara spoczywających tutaj i na cmentarzach całego świata nie pójdzie na marne. Podczas uroczystości na olsztyńskim miejscu straceń poświęcono nową mogiłę zawierającą ekshumowane szczątki ofiar terroru hitlerowskiego z terenu sąsiedniej gminy Janów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzeba dodać, że podobne uroczystości, stanowiące żywą lekcję historii odbywają się z udziałem władz samorządowych, kombatantów oraz młodzieży szkolnej także w czerwcu. Coroczne koncerty patriotyczne związane z rocznicą odzyskania niepodległości 11 listopada, prezentowane w miejscowej świątyni z inicjatywy Proboszcza, Wójta i Gminnego Ośrodka Kultury, oprócz tematycznych kazań miejscowych księży, są doskonałą formacją sumień i świadomości obywateli, przypominając potrzebę patriotyzmu i ofiarności dla Ojczyzny, tak boleśnie okupionej krwią naszych przodków. Tegoroczny koncert pieśni patriotycznej odbędzie się 15 listopada z udziałem Jasnogórskiego Chóru „Pueri Claromontani”.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-03 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydium Episkopatu: przypominamy o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy

Bożena Sztajner/Niedziela

Przypominamy Biskupom Diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z 21 marca br.

Więcej ...

Nigeria: uprowadzony ksiądz odzyskał wolność

2025-07-22 11:59

Unsplash/pixabay.com

Ksiądz katolicki z Nigerii, porwany przez Boko Haram w czerwcu, został uwolniony – poinformowała redakcja OSV News. Maria Lozano, rzecznik prasowy organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przekazała w oświadczeniu z 21 lipca: „Dziękujemy Bogu za uwolnienie księdza Alphonsusa Afiny”. Dodała: „Tę dobrą wiadomość potwierdziły naszej fundacji źródła kościelne z Nigerii”.

Więcej ...

Otwierał drzwi dla Chrystusa

2025-07-22 14:49

Red.

Miał dwie miłości swojego życia: Kościół i ojczyznę – o nich ks. Ireneusz Skubiś przed śmiercią opowiedział w wywiadzie rzece, który teraz możemy przeczytać w książce „Odnowiciel. W służbie słowu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

Franciszek

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...