Reklama

Polska

Prof. Suchocka na KUL: rewolucyjność Jana Pawła II i Franciszka wynikała z potrzeby zmiany w dialogu Kościoła ze światem

BOŻENA SZTAJNER

Podczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II wykład inauguracyjny pt. „Watykańska rewolucja papieża Franciszka, a rewolucja Jana Pawła II” wygłosiła prof. Hanna Suchocka. - Rewolucyjność obydwu papieży spowodowana była potrzebą zmiany w dialogu Kościoła ze światem - mówiła wieloletnia Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prof. Suchocka podczas uroczystości inaugurujących nowy rok akademicki przypomniała pewne fakty medialne sprzed trzydziestu lat z czasów wyboru i pontyfikatu papieża Jana Pawła II, aby zestawić je z teraźniejszością papieża Franciszka. Jej zdaniem ogromną rolę w obu pontyfikatach odegrała aktualna kondycja Kościoła.

– Tak jak w 1978 roku w pewnym sensie wypaliły się Włochy , jako miejsce skąd wywodzili się papieże w ostatnich stuleciach i wybrano papieża spoza Włoch, tak w 2013 roku wypaliła się Europa skąd wywodzili się papieże. Tak jak w 1978 roku Jan Paweł II był papieżem z dalekiego kraju, tak w 2013 Franciszek jest papieżem z dalekiego świata – powiedziała Suchocka. Jej zdaniem obydwa te wybory można nazwać rewolucyjnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Rewolucyjność obydwu papieży spowodowana była potrzebą zmiany w dialogu Kościoła ze światem – stwierdziła prof. Suchocka. Obydwaj papieże, każdy w swojej epoce, najlepiej dostępnymi środkami pokazywali to „wyjście z zamknięcia” i otwarcie Kościoła na świat, jednocześnie wskazując wyraźne granice kiedy to dopasowywanie się do świata jest niemożliwe. - Kluczowym było odpowiednie dobieranie metod, a nie niszczenie tego, co jest charakterystyczne dla Kościoła – dodała.

Jej zdaniem obecnie papież Franciszek korzysta ze spuścizny, jaką pozostawił po sobie Jan Paweł II. - Franciszek trafia na Kościół powszechny w istotnej mierze zmieniony, otwarty przez Jana Pawła II – dodała. Ponadto Suchocka uważa, że unowocześnienie Kościoła polega na zmianie myślenia i na uznaniu za normalne i zgodne z nauczeniem Kościoła tego, co było jeszcze przed epoką Jana Pawła II nie do pomyślenia z punktu widzenia samego Kościoła, jak chociażby koncepcja dialogu z innymi religiami – podkreśliła była premier.

Kościół jednak zmienia się także w XXI w. – Franciszek stara się przekraczać kolejne granice, ale w nowej sytuacji medialnej każdy jego ruch, każde jego słowo jest odczytywane i przekazywane jako rewolucyjne – zauważyła Suchocka.

Reklama

Podkreśliła, że o obydwu papieży przecież łączy odwoływanie się do miłosierdzia, z tym, że to Jan Paweł II dał podwaliny tego kultu w osobie św. s. Faustyny, mówił o „wyobraźni miłosierdzia” i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu w Łagiewnikach. – Jednak Franciszek w swoich działaniach tę „wyobraźnię miłosierdzia” materializuje – uzupełniła.

Podobnie jak Jan Paweł II, tak obecnie Franciszek nie ma doświadczenia kurialnego. – To dało im dużą sferę wolności w przeprowadzaniu spraw – mówiła była Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Obaj też dokonali istotnych reform w najważniejszych dla Kościoła sprawach, bo przyszli z zewnątrz i nie czuli tego przywiązania do rutyny urzędniczej. – Obecnie też pora na nową reformę kurii Rzymskiej – zwróciła uwagę prelegentka. Od reformy Jana Pawła II minęło już prawie 30 lat.

Szczególną troską zarówno Jan Paweł II jak i Franciszek ogarniali rodzinę. – Obecny papież próbuje przez prace trwającego synodu, znaleźć odpowiedź na pytanie, jak można odzyskać powrotem dla Kościoła ludzi, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji rodzinnej – powiedziała prof. Suchocka.

W swoim krótkim wystąpieniu abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL zauważył, świat rozumu i świat wiary potrzebują siebie nawzajem. – Dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na progu jubileuszu stulecia ważne zadanie. Czerpiąc obficie ze źródeł chrześcijańskich, ma on prowadzić cierpliwie dialog ze współczesnością, wnosząc swój wkład w budowanie świata, który będzie bardziej ludzki, miłosierny i solidarny. A do tego potrzeba nam światła Ducha Świętego – powiedział metropolita lubelski.

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL w swoim wystąpieniu przywołał wszystkie inwestycje budowlane, naukowe, kulturowe i dydaktyczne, które osiągnęła uczelnia w minionych latach - Miło mi poinformować, że studia na KUL rozpoczyna w tym roku ponad 4700 nowych studentów – powiedział rektor uczelni.

Reklama

W uroczystej inauguracji roku akademickiego wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, władz parlamentarnych i samorządowych, profesorowie, studenci i absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Tradycyjnie już zakończeniem uroczystości inaugurujących nowy rok akademicki będzie koncert kameralny Meccorre String Quartet o godz. 19:00 w auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w ramach cyklu OPUS MAGNUM - KUL-owskie wieczory z muzyką.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został pierwszym rektorem. Od początków istnienia zadaniem uczelni jest służba Bogu i Ojczyźnie - Deo et Patriae.

W ciągu swojej prawie 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływał na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i zagranicą.

KUL dziś jest uczelnią otwartą na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesności. Obok teologii, filozofii, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych rozwijane są nauki matematyczne i przyrodnicze, by przygotować studentów do pełnej i odpowiedzialnej pracy dla dobra Ojczyzny i Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-18 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rektor KUL i ambasador Izraela rozmawiali o wspólnych projektach edukacyjnych

PAP/Alena Solomonova

Spotkania młodzieży polsko-żydowskiej oraz wspólne projekty edukacyjne i kulturalne - to główne tematy rozmowy rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z Ambasadorem Izraela w Polsce Yacovem Livne.

Więcej ...

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Spotkanie Rodzin Wielodzietnych w Jodłówce

2024-06-17 10:34
Wokół bł. Rodziny Ulmów

ks. Piotr Czarniecki

Wokół bł. Rodziny Ulmów

W niedzielę, 16 czerwca 2024 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce po raz 8. odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych. Tym razem towarzyszyła im bł. Rodzina Ulmów, której relikwie wprowadzono w tym dniu do świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy