Reklama

Turystyka

Wsi spokojna, wsi wesoła...

Agroturystyka sposób na wakacje, sposób na życie

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nigdy sam nie wypiekałeś chleba według liczącej 400 lat, oryginalnej receptury? Nie piłeś herbaty z pokrzyw, zaparzonej najczystszą wodą źródlaną, ani nie wydoiłeś kozy? Tylko u nas ukoisz nerwy w rytm zdrowego, wiejskiego życia zgodnego z naturą...

W taki sposób gospodarstwa agroturystyczne zachęcają wczasowiczów do skorzystania z ich propozycji wakacyjnego wypoczynku. W innej ofercie czytamy: Można przez cały dzień nie ujrzeć człowieka, tylko leśną zwierzynę. W starej bukowej puszczy między Górą Stołową a Wrześnią, gdzie niegdyś była baza partyzancka, zmarzniesz nawet w największy upał.
Kolejne propozycje zachęcają do zbierania miodu w pasiece, strzyżenia owiec, nauki szydełkowania, a nawet noclegu na zapiecku!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W minionym dziesięcioleciu wieś świętokrzyska dojrzewała do tego rodzaju inicjatyw; choć niejednokrotnie trzeba było przełamywać bariery samych gospodarzy, których trudno było przekonać, że to się, po prostu, opłaca. Praktyka pokazała, że niekoniecznie oryginalne zasoby decydują o turystycznym sukcesie. Często czynnikiem determinującym rozwój agroturystyki w regionie jest dobra wola gospodarzy gminy i umiejętność pozyskania przez nich ludzi dla tej idei. Tak było w Nagłowicach, które dziś są znaczącym ośrodkiem agroturystycznym w kraju. Jednym z lokalnych prekursorów w tej dziedzinie była gmina Śladków. Wykorzystując miejscowe, wcale nie nadzwyczajne zasoby, stworzono bazę agroturystyczną ze ścieżkami rowerowymi, rybnymi stawami, polami namiotowymi. Praktycznie cała wieś przekwalifikowała się w kierunku turystyki. Podobnie dzieje się w okolicach Nowej Słupi i Daleszyc. Obecnie wiodący jest powiat kielecki i rdzenne Góry Świętokrzyskie.

Właściciele gospodarstw łączą się w stowarzyszenia (11 w województwie świętokrzyskim) i federacje (na razie jedna), które pozwalają dzielić się doświadczeniami, skuteczniej się promować i specjalizować w określonej dziedzinie. Pożytecznym i poszukiwanym trendem staje się np. żywność ekologiczna. Jednym z większych ośrodków zajmujących się tego rodzaju produkcją jest gospodarstwo agroturystyczne Agnieszki i Pawła Wysockich w Kaczynie (oferujące także obozy jeździeckie i wiele propozycji skierowanych do dzieci).
Zatem gospodarstwa agroturystyczne mogą nam zaproponować wszystko, lub prawie wszystko, czym wieś bogata: tak popularne dzisiaj jazdy konne, imprezy dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej, wczasy dla dorosłych, naukę rękodzieła wiejskiego, zdrową żywność. Agroturystyka i turystyka wiejska jest więc propozycją spędzenia urlopu nie tylko dla tych z mniej zasobnym portfelem, ale i dla wszystkich zakochanych w urokach wsi. Jest alternatywą dla miejscowego rolnictwa - ubogiego w gleby, słabo zmechanizowanego. Atutem naszego regionu są wciąż nieodkryte zabytki i walory krajobrazowe Gór Świętokrzyskich.

Lidia Tomaszewska, specjalista ds. agroturystyki z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach szacuje, że w naszym województwie mamy ponad 500 gospodarstw trudniących się agroturystyką i turystyką wiejską. W Polsce jest ich obecnie ok. 12.500.
Czy agroturystyka to sposób na wszelkie bolączki wsi? Raczej nie. Ale to otwarta droga dla ludzi z inicjatywą, którzy nie boją się zmian. Powstające wciąż nowe gospodarstwa, otwarte na oczekiwania turystów, mają szansę odmienić oblicze polskiej wsi.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wieża pełna tajemnic

W ścianach widoczne są otwory strzelnicze

Ks. Wojciech Kania

W ścianach widoczne są otwory strzelnicze

Tereny naszej diecezji przesiąknięte są historią i niemalże wszędzie można znaleźć obiekt, który świadczy o dziejach naszego narodu. Tym razem w naszych wędrówkach #WakacjezNiedzielą zachęcamy do odwiedzenia małej miejscowości Tudorów położonej niedaleko Opatowa.

Więcej ...

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Więcej ...

W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego

2025-07-08 20:47
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie