Reklama

Polska

Światowe spotkanie o św. Hildegardzie

Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Hildegarda to średniowieczna mniszka, misjonarka, wizjonerka, mistyczka, prorokini, poetka, kompozytorka, farmaceutka, lekarka, administratorka, kosmolog, biolog, botanik, geolog, prawoznawca, filozof i teolog. Dzisiaj zaliczana do największych geniuszy średniowiecza, a z pewnością do wąskiej grupy najwybitniejszych kobiet wszechczasów, staje się coraz bardziej znana w świecie, w tym także w naszym kraju.

Jej sposób na życie, równowaga ciała i duszy, prowadzone posty oraz zdrowe odżywianie oparte przede wszystkim na orkiszu, to tematy, którymi interesuje się coraz więcej osób. Poprzez wszelkiego rodzaju spotkania, publikacje książkowe czy też konferencje, Święta zyskuje coraz większą rzeszę czcicieli. Również i w Legnicy. To właśnie tutaj, od kilkunastu już lat, działa Polskie Centrum św. Hildegardy, które założyła i prowadzi Alfreda Walkowska. To również w Legnicy, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się obraz św. Mniszki, a członkowie Kręgu Przyjaciół Świętej Hildegardy oraz jej sympatycy, od kilku lat, 17 dnia każdego miesiąca, odmawiają litanię do tej Świętej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Kongres św. Hildegardy z Bingen

W ramach spotkań czcicieli św. Hildegardy, w ostatni weekend września, w Legnicy, odbył się Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy z Bingen. Tematem przewodnim spotkania były słowa „Viriditas - Kultura Szczęśliwego Życia”. Przez trzy dni, uczestnicy brali udział we wspólnej modlitwie, słuchali wykładów i koncertów, a także uczestniczyli w warsztatach poświęconych zdrowiu i kuchni według świętej z Bingen. Kongres zorganizowało Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy, oraz Stowarzyszenie Świętej Hildegardy z Bingen działające w Legnicy. W kongresie wzięło udział przeszło 200 osób, z różnych regionów Polski, ale nie tylko. Przyjechały także osoby m.in. ze Szwajcarii, Danii, Niemiec a nawet Stanów Zjednoczonych.

Wśród prelegentów znalazły się nazwiska osób znanych hildegardowskiemu środowisku m.in. dr Alfreda Walkowska, prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce, dr Wighard Strehlow z Centrum św. Hildegardy w Niemczech czy też dr med. Michael Ptok z Międzynarodowego Stowarzyszenia św. Hildegardy w Szwajcarii, który wraz ze swoją żoną, przedstawił kilka ciekawych receptur hildegardowych m.in. na stany zapalne.

Reklama

Wśród wygłoszonych wykładów można było usłyszeć m.in. o zdrowiu i ziołach, psychoterapii wg. św. Hildegardy, kosmologii a także kuchni. I jak się okazało, temat zdrowia i kuchni według Świętej, wzbudził największe zainteresowanie. Pytań odnośnie poszczególnych schorzeń i przepisów hildegardowych nie było końca. Gościem szczególnym kongresowego spotkania, była s. Hiltrud z Opactwa Benedyktynek z Bingen, w którym to znajdują się relikwie Świętej. Jak mówi Alfreda Walkowska - „s. Hiltrud jest w Polsce po raz pierwszy, nazywam ją „strażniczką Hildegardy”, ponieważ całe swoje życie poświęciła zgłębianiu nauki świętej”. W wygłoszonej prelekcji s. Hiltrud szczególną uwagę zwróciła na wizje św. Hildegardy.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję spróbować potraw przygotowanych na bazie orkiszu. Była kawa i ciastka orkiszowe, a także śniadanie i obiad, również przygotowany na bazie orkiszu.

Nie zabrakło czasu również na modlitwę. Członkowie kongresu uczestniczyli we Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył bp Marek Mendyk. Jak powiedziała na zakończenie spotkania Alfreda Walkowska - „podsumowując spotkanie mogę powiedzieć, że staraliśmy się podczas tego kongresu pokazać wachlarz różnorodności hildegardowej, ale w taki przystępny sposób. Chcieliśmy, aby każdy z uczestników, otrzymał to, czego chciał się dowiedzieć. Byli bowiem ludzie którzy znają już Hildegarde, ale i tacy którzy dopiero poznają ją i jej dzieło”.

Warto dodać, że podczas spotkania wybrzmiała również muzyka z epoki średniowiecza. Podczas występu grupy Flores Rosarium z Krakowa pt. „Pij z rosy Twego błogosławieństwa”, zostały wykonane utwory św. Hildegardy.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-29 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Jego świetle. Święta Hildegarda z Bingen

Więcej ...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Więcej ...

French Open - Świątek: mam nadzieję, że kibice będą traktowali mnie jak człowieka

2024-05-30 09:31

PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Iga Świątek po wygranej z Naomi Osaką w 2. rundzie French Open zwróciła się do publiczności, aby w stosownych momentach zachowywała ciszę. "Nie wiem, czy dobrze zrobiłam. Mam nadzieję, że kibice będą traktowali mnie jak człowieka" - przyznała później polska tenisistka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania