Reklama

Świat

Biskupi Europy odbędą zgromadzenie generalne w Ziemi Świętej

Przemysław Fenrych

Po raz pierwszy zgromadzenie generalne Rady Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE) odbędzie się w Ziemi Świętej. W dniach 11-16 września przewodniczący Konferencji Biskupów z krajów europejskich obradować będą w Galilei, Jerozolimie i Betlejem, a więc w najważniejszych miejscach historii Kościoła. - Spotkanie będzie zarazem pielgrzymką do korzeni chrześcijaństwa - poinformowała CCEE w swoim komunikacie ogłoszonym 20 sierpnia w St. Gallen

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Ziemia Święta, to miejsce, z którego wywodzą się korzenie Europy” - czytamy w zapowiedzi sekretariatu CCEE. Biskupi Europy przybędą do Ziemi Świętej na zaproszenie łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp Fouada Twala . Na 15 września zaplanowano spotkanie z czołowymi politykami izraelskimi i palestyńskimi. Program przewiduje także spotkania z Kościołem lokalnym.

Obrady zgromadzenia generalnego CCEE rozpoczną się 11 września w centrum Domus Galilaeae /Beit Ha Galil w Chorazim (na Górze Błogosławieństw) nieopodal Jeziora Galilejskiego. Sprawowanej tam Mszy św. będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Biskupów, kard. Marc Ouellet. Ogólny temat zgromadzenia ogólnego CCEE brzmi: “Kościół w różnych krajach europejskich i stojące przed nim wielkie wyzwania”. Temat ten będzie omawiany w siedmiu grupach roboczych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

12 września dla przewodniczących episkopatów wygłosi referat m.in. rektor seminarium duchownego Patriarchatu Łacińskiego w Beit Jala, ks. Jamal Khader. Południowej Mszy św. w Kafarnaum przewodniczyć będzie abp Angelo Massafra, przewodniczący episkopatu Albanii. Stamtąd uczestnicy obrad pojadą do Nazaretu, gdzie w ramach przygotowań do światowego spotkania rodzin w Filadelfii w dniach 21-27 września oraz październikowego synodu biskupów, spotkają się z rodzinami chrześcijańskimi. Po uroczystej procesji prowadzonej przez przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoskich, kard. Angelo Bagnasco, w Bazylice Zwiastowania członkowie CCEE będą się modlili w sposób szczególny w intencji październikowego synodu biskupów.

Z kolei 13 września kardynałowie i biskupi odbędą wspólną pielgrzymkę do miasteczka Mi'ilya w północnej Galilei, by tam modlić się za prześladowanych chrześcijan. Mi'ilya zamieszkane w większości przez członków Kościoła melchickiego, jest jedną z nielicznych miejscowości, której mieszkańcy uciekli w 1948 roku, gdy toczyły się walki o utworzenie Państwa Izrael i już następnego dnia żydowski komendant pozwolił im powrócić do swoich domów.

Reklama

14 września członkowie CCEE odprawią Mszę św. w Magdala, a głównym jej celebransem będzie przewodniczący Konferencji Biskupów Grecji, bp Frangiskos Papamanolis. Po liturgii biskupi pojadą do Jerozolimy, gdzie przejdą w procesji do bazyliki Grobu Pańskiego i wraz z franciszkanami odprawią nieszpory. Podczas kolacji w jerozolimskim „Notre Dame Center” członkowie CCEE spotkają się z akredytowanymi w Jerozolimie generalnymi konsulami państw europejskich.

Głównym punktem obrad 15 września będzie sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej. Tego dnia przewidziane są także spotkania z politykami izraelskimi i palestyńskimi. Późnym popołudniem w Betlejem zaplanowane jest zwiedzanie różnych katolickich ośrodków socjalnych, m.in. "Hogar Ninos de Dios", który prowadzi opiekę nad dziećmi porzuconymi i niepełnosprawnymi, szpital dziecięcy "Caritas Baby Hospital", szkolę dla dzieci niedosłyszących "Effata" oraz "St. Marta's House" – dom pomocy dla wdów.

Mszy św. w katolickim kościele św. Katarzyny w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki Narodzenia przewodniczyć będzie abp Twal. Na zakończenie liturgii dwie zakonnice z palestyńskich klasztorów opowiedzą o życiu i duchowości dwóch kanonizowanych niedawno sióstr z zakonów: karmelitanek i sióstr od Najświętszego Różańca, św. Mariam Bouardi oraz św. Alfonsyny Danil Ghattas. Planowane są też inne spotkania z duchowieństwem zakonnym, które stanowi „istotny element obecności Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej”. Wieczór natomiast jest planowany na spotkania ekumeniczne z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej.

Ostatniego dnia zgromadzenia generalnego, a zarazem pielgrzymki CCEE, 16 września, Eucharystii w bazylice Grobu Pańskiego będzie przewodniczył kard. Peter Erdö. Prymas Węgier jest przewodniczącym CCEE. Sześciodniową wizytę w Ziemi Świętej przedstawiciele CCEE podsumują na konferencji prasowej w „Christian Media Center” w Jerozolimie.

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r. Obecnie zrzesza 33 episkopaty krajowe, reprezentowane w niej przez swych przewodniczących oraz arcybiskupów Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, biskupa Kiszyniowa i biskupa greckokatolickiego z Mukaczowa. Na czele CCEE stoi prymas Węgier kard. Péter Erdő. Sekretariat Rady mieści się w Sankt Gallen (Szwajcaria).

Podziel się:

Oceń:

2015-09-07 10:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Turkson w Davos: nie mamy drugiej planety

W Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne, kard. Peter Turkson wezwał światowych przywódców do wykorzystania nowych technologii dla wspólnego dobra. „Ziemia płacze i biedni też płaczą. Jesteśmy wezwani by osuszyć te łzy. Nie mamy innej planety” – powiedział przedstawiciel Watykanu.

Więcej ...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" - klubokawiarnię za "co łaska"

2024-07-07 21:58

Ks. Rafał Główczyński YT

Otwarto klubokawiarnię "Cyrk Motyli". Z inicjatywą wyszedł ks. Rafał Główczyński, znany ze swojej działalności w social mediach jako „Ksiądz z osiedla”. Będzie to miejsce dla osób w każdym wieku i o każdym światopoglądzie oraz wyjątkowa strefa bez alkoholu i używania telefonów komórkowych, a także cennika - każdy gość zapłaci ile chce.

Więcej ...

Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” trafił do Kazachstanu

2024-07-08 09:44

Archiwum abp. Tomasza Pety

Niech ten dzwon rozbrzmiewa, niech pobudza do modlitwy za dzieci nienarodzone i niech pobudza do działania na rzecz osób nienarodzonych - powiedział Family News Service metropolita Astany abp Tomasz Peta. W niedzielę 7 lipca w sanktuarium narodowym Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie po Mszy świętej nastąpiło uroczyste wprowadzenie dzwonu „Głos Nienarodzonych”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Wiadomości

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....