Loreto to niezwykłe miasteczko w środkowych Włoszech. Położone, jak to często w Italii, na zboczu. Wdrapując się schodkami ku górze, po drodze minąłem cmentarz polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej w obronie miasta. Właśnie tego dnia, kiedy tam byłem – 17 lipca przygotowywano wieczorne uroczystości na cześć poległych. Cmentarz ściele się po zboczu góry, a jego groby z białego kamienia wyglądają bardziej na taras widokowy niźli na cmentarz. Pewnie nie przypadkiem pochowano tu polskich bohaterów, którzy bronili sanktuarium Czarnej Madonny, bo przypominała im Tę z Jasnej Góry. Z cmentarza widać piękną panoramę regionu i w oddali rozciągające się Morze Adriatyckie w okolicach Ankony.
Loreto - wołanie o zachowanie maryjnej tradycji w Europie
"Świat Maryjnych Objawień", Wincenty Łaszewski
Adobe Stock
Loreto zawsze dziwiło
się swemu wybraniu i próbowało nazwać
po imieniu tajemnicę Mieszkanki domku
odwiedzanego przez kolejne pokolenia.
Z tego zadziwienia powstała modlitwa,
która raz jeszcze przywołuje na pamięć
to miejsce. Jest nią „Litania Loretańska”,
którą śpiewa cały świat.
Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.
Watykańskie Obserwatorium: gdy matematyka tworzy most między dwoma wszechświatami
2025-07-10 17:18
tom/KAI
Rb85/pl.wikipedia.org
Dwóch naukowców Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, ojciec Gabriele Gionti, S.J. i ojciec Matteo Galaverni, ujawniło zaskakujący wynik. Istnieją dwa różne sposoby opisu grawitacji w obecności dodatkowego pola („pola skalarnego”) - „układu Jordana” i „układu Einsteina” - które, przy użyciu odpowiednich narzędzi matematycznych, nie tylko opisują tę samą fizykę, ale mogą nawet tworzyć nowe rozwiązania równań Einsteina, które opisują wszechświat w dużych skalach i które opisują fizycznie różne scenariusze wszechświata.