Z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła trafiłam na najmniejszą suską świątynię – kaplicę na zamku pod tym wezwaniem. Duchowo opiekuje się nią parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej. W tym kościele również prężnie działa utworzona w 1994 r. przez ks. Andrzeja Grodeckiego Grupa Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów.
Członkowie
W tworzeniu wspólnoty brało udział wiele osób, m.in.: Marcin Koper, Anna Giertuga, Bronisława Rusin, ks. Tomasz Grzesiak oraz osoby z niepełnosprawnościami: Agnieszka Koper, Jadwiga Mosur, Robert Zając, Zbyszek Kolczak, Tomasz Wójcik oraz Sławek Laskoś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Członkami są osoby: poruszające się na wózkach inwalidzkich, upośledzone ruchowo, z niedorozwojem umysłowym lub cierpiące na porażenie mózgowe oraz ich rodzice, prawni opiekunowie i wolontariusze. Ksiądz kan. Wiesław Popielarczyk, proboszcz parafii, podkreśla: – Swoim zasięgiem grupa obejmuje nie tylko naszą parafię, ale cały powiat suski, mi.in. takie miejscowości jak: Maków Podhalański i okoliczne wsie: Stryszawę, Lachowice, Krzeszów, Budzów, Palczę, Grzechynię, Żarnówkę.
Reklama
Anna Giertuga, z sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim, została wybrana przez rodziców osób z niepełnosprawnościami na opiekuna grupy. Informuje: – Działamy jako wspólnota przy kościele już od 30 lat i nazywamy się Grupą suską, ale na obozy letnie jeździmy z Fundacją AGAPE Pomocy Osobom Niepełnosprawnym im. Hanny Chrzanowskiej z Krakowa. Tę fundację założyli w 2007 r. księża, którzy wcześniej, w 1994 r. przyczynili się do powstania naszej grupy. Jesteśmy jedną z grup terenowych, oprócz naszej są jeszcze cztery wspólnoty. Obecnie mamy ok. 30 osób niepełnosprawnych, ale spotkania mają formę otwartą, każdy może do nas przyjść. Tworzymy wielką rodzinę ludzi, którym nie jest obojętny los osób chorych lub z dysfunkcjami. My, opiekunowie, podopiecznym dajemy siebie i naszą sprawność, a oni nam – motywację do życia. Uzupełniamy się wzajemnie i staramy się sobie pomagać.
Pracę wolontariuszy koordynuje zarząd, w skład którego wchodzą osoby z niepełnosprawnościami, sprawni oraz mianowany przez proboszcza kapłan. Opiekunem duchowym wspólnoty jest obecnie ks. Artur Salabura, wikariusz parafii i katecheta.
Co robią?
– Regularnie co miesiąc mamy spotkania formacyjne w salkach przy kościele. Najważniejsze jest to, żeby z nimi być i dzielić ich troski i radości. Nasi niepełnosprawni czekają na te spotkania z niecierpliwością – mówi ks. Artur.
Zarząd wspólnoty organizuje imprezy okolicznościowe, zabawy, andrzejki, walentynki, imieniny, urodziny, grille, wycieczki, jak również zimowe i letnie obozy wypoczynkowo-rehabilitacyjne. Chętni byli m.in. w Częstochowie, Poznaniu, Gdyni, Gdańsku, Lipnicy Małej i Kasince Małej.
– Oprócz zorganizowanego wypoczynku odwiedzamy chorych w szpitalach, organizujemy pomoc finansową lub opiekę domową, jeśli jest konieczna – wymienia pani Anna i dodaje: – Gdy jest pogrzeb członków rodziny, wspieramy siebie duchowo poprzez Mszę św., na którą się składamy, i modlitwę. Część wydarzeń ma miejsce w Suchej Beskidzkiej. Jeśli jest dużo osób, jak to bywa np. na corocznym dzieleniu się opłatkiem lub podczas jubileuszy, wynajmujemy Salę Stodoły w Makowie Podhalańskim.
– Nie bójcie się podjąć decyzji i przyjść do nas – zachęca osoby z niepełnosprawnościami ks. Artur. Podkreśla: – Jako wspólnota jesteśmy bardzo otwarci na nowych członków.