Reklama

W wolnej chwili

Warto zobaczyć

Żywiecczyzna na wakacje

Babia Góra. Najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego

Zdjęcia: Mirek Osip-Pokrywka

Babia Góra. Najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego

To propozycja zarówno dla aktywnych, jak i dla preferujących leniwy odpoczynek. W tym przepięknym górzystym regionie atrakcje znajdą dla siebie i dzieci, i starsi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żywiecczyzna – jeden z najbardziej malowniczych regionów naszego kraju – leży na południu Polski, w zachodniej części Beskidu Wysokiego, w dorzeczu Soły i Koszarawy. Jest świetną bazą wypadową zarówno dla piechurów, jak i dla chcących ucieszyć oko nowymi miejscami i muzeami. Stolica zbójnictwa karpackiego (tu rozpoczyna się Szlak Zbójników Karpackich) chroni swe naturalne skarby przez Babiogórski Park Narodowy (wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery) i parki krajobrazowe: Żywiecki, Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego.

Uznawany za stolicę Beskidów położony jest w Kotlinie Żywieckiej otoczonej górskimi pasmami, a więc gwarantuje przepiękne widoki. Według jednej z teorii, nazwa miasta wywodzi się od imienia pogańskiej bogini życia z głową tura – Żywii, według innej – od słynnych cechów rzeźników żywca (chów i ubój świń). Wieki temu na górze Grojec znajdowało się jedno z najstarszych grodzisk w naszej części Europy. Warto wiedzieć, że choć dziś niepozorny, to kiedyś Żywiec był miastem królewskim – w XVII wieku rządzony był przez ród Wazów, a przez ponad wiek zarządzali nim Habsburgowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Miasto kusi atrakcjami turystycznymi. Dziś można w nim zwiedzać położoną niedaleko historycznego rynku XV-wieczną konkatedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z jej wiek młodszej dzwonnicy, z wysokości ok. 70 m można podziwiać panoramę miasta i okolic. Obok – Stary Zamek z dziedzińcem i krużgankami, w którym dziś mieści się Muzeum Miejskie, przybliżające dzieje regionu i miasta oraz życie dawnych mieszkańców tych ziem. Naprzeciwko niego zaś wznosi się Nowy Zamek, czyli pałac Habsburgów z XVIII wieku, który teraz nie jest dostępny dla turystów. Przy okazji wizyty w tym miejscu nie można nie skorzystać z okazji do spaceru po uroczym zabytkowym parku zamkowym. A w nim – park miniatur (niedostępny w tym momencie), Domek Chiński z lodziarnią i ławeczka księżnej Alicji Habsburg, która w pałacu mieszkała w latach 1920-45.

Entuzjaści górskich wędrówek mają do wyboru sporo szlaków zapierających dech w piersiach. Wyższe szczyty to Babia Góra – o wysokości 1725 m n.p.m., na którą prowadzą piękne, choć nie najłatwiejsze szlaki turystyczne, oraz Pilsko – raj dla narciarzy. Niższe to choćby Wielka Racza i Rysianka. Tu również znajduje się największy beskidzki wodospad – na potoku Sopotnia.

W tej krainie beskidzkich jezior możemy również odpocząć na kajaku, żaglówce, rowerze wodnym czy uprawiając windsurfing albo wędkując. Najbardziej znanym jeziorem jest Jezioro Żywieckie, nazywane Morzem Żywieckim (sztuczny akwen), inne to m.in.: Jezioro Międzybrodzkie (położone na rzece Soła), Jezioro Czanieckie czy Wielka Łąka.

Żywiecczyzna jest ośrodkiem ludowych twórców – rzeźbiarzy, malarzy (również tych tworzących obrazy na szkle), wyrabiających zabawki i instrumenty. Kultywują oni rodzime tradycje, kontynuując stare zawody. Prawdziwą gratką dla miłośników regionalnych muzyki i tańca są Tydzień oraz Dni Kultury Beskidzkiej – jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w naszym kraju. Tu również rozbrzmiewają zgoła inne dźwięki: te współczesne – Męskiego Grania.

Szlak Architektury Drewnianej pozwala z kolei odkryć drewniane kościoły i regionalne zabytki.

Ponieważ czas letniego odpoczynku pomaga się zatrzymać i spojrzeć w swoje wnętrze, pomocą na tej drodze mogą być regionalne sanktuaria maryjne w Rychwałdzie, Ślemieniu, Rajczy czy w Szczyrku „na Górce”. Góra Matyska z kolei zaprasza na Golgotę Beskidów, a góra Grojec – do krzyża papieskiego. Warto pamiętać, że tutejszymi szlakami wędrował Karol Wojtyła, a jako papież odwiedził Żywiec przed 30 laty.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości ma sens

Adobe Stock

On jest wokalistą, niegdyś otwarcie mówiącym o sobie: agnostyk. Ona – pisarką, która wierzy w Boga i Jego plan na życie. Spotkali się, by założyć rodzinę i swoim świadectwem udowodnić młodym ludziom, że życie w czystości ma sens.

Więcej ...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

2025-07-11 15:00

Adobe Stock

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Więcej ...

Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu

2025-07-12 07:17

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką