Reklama

Wiara

HOMILIA

Ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi

Niedziela Ogólnopolska 23/2025, str. 24

Adobe Stock

Kościół powstał nie w wyniku ewolucji starotestamentowych instytucji religijnych, lecz w wyniku Bożej rewolucji. Zaczął istnieć w dniu Pięćdziesiątnicy nie jako owoc namysłu i decyzji ludzi, lecz jako dzieło Ducha Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezus poprzedził jego zaistnienie przez powołanie Dwunastu oraz ustanowienie Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Trwałość oraz skuteczność życia i nauczania Jezusa zostały potwierdzone przez Jego zmartwychwstanie i chwalebne wywyższenie. Udziałem Jezusa, tak jak każdego człowieka, była śmierć, która oznaczała opuszczenie grona uczniów. Początkowo sądzili, że jest ono ostateczne i nieodwracalne, co niosło ze sobą dotkliwą pustkę i samotność. Ale stało się inaczej. Jezus wypełnił obietnicę daną w jerozolimskim wieczerniku: „Nie zostawię was sierotami”( J 14, 18). Zesłanie Ducha Świętego sprawiło, że nadal żyje On i działa wśród Jego wyznawców. W kalendarzu biblijnego Izraela Pięćdziesiątnica upamiętniała nadanie Mojżeszowi daru Prawa na Synaju. To święto – jedno z trzech najważniejszych, obok Paschy i Święta Namiotów – zyskało nowe znaczenie, gdy potwierdziło i wzmocniło Nowe Przymierze zawarte we krwi Jezusa przelanej na krzyżu. Rozpoczął się czas Nowego Prawa, opartego na wyznawaniu Jezusa jako Syna Bożego i przyjęciu Ewangelii. Papież Benedykt XVI nauczał, że moc Ducha Świętego sprawia, iż Kościół istnieje nie po to, żeby obradować nad Ewangelią, lecz po to, żeby nią żyć.

Czytanie z Dziejów Apostolskich opowiada o tym, jak Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym. Do niedawna zalęknieni i zamknięci „z obawy przed Żydami”, teraz wyszli do tłumu swoich rodaków, którzy przybyli do Jerozolimy na święto Pięćdziesiątnicy. I usłyszeli zebrani – każdy w swoim języku – Apostołów głoszących „wielkie dzieła Boże”. Ten niezwykły dar miał się już nie powtarzać. Głosiciele Ewangelii muszą zadawać sobie trud przełożenia jej orędzia na języki, którymi mówią słuchacze. To wymaga nie tylko umiejętności wyrażania jej treści w innym języku, lecz jeszcze bardziej budującego przykładu własnego życia. Dzięki temu ponawianemu wysiłkowi lepiej widać, że Kościół pochodzi „z góry”, „z wysoka”, bo jego obecność zmienia świat, łącząc wiernych, którzy należą do rozmaitych narodów i kultur. Specyfika ewangelizacyjnej misji Kościoła polega na tym, że budując jedność rodziny ludzkiej w jej różnorodności, przezwycięża on podziały i niezgodę oraz zasypuje przepaści między poróżnionymi i zwaśnionymi narodami i społecznościami. Gdyby Kościół nie istniał albo nie podejmował posłannictwa zleconego mu przez zmartwychwstałego Pana, świat wyglądałby zupełnie inaczej.

Apostoł Paweł w Liście do Rzymian wyjaśnia, na czym polega przynależność do Kościoła i jakie owoce ona rodzi. Być chrześcijaninem znaczy mieć w sobie Ducha Chrystusowego. Obecność Ducha nie chroni nas od śmierci kończącej życie doczesne, lecz pozwala przyjąć ją z godnością i nadzieją, że „Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha”. Dla rozumnego człowieka nie ma większej pociechy niż nadzieja na to, że jego życie ma głęboki sens, bo jest wspólnotą drogi z Chrystusem i do Chrystusa. Kościół, który jest dla wszystkich, zawsze jest otwarty na innych. Nie zamyka się w sobie, lecz wyrażając Ewangelię w nowej szacie językowej, udaje się „na krańce ziemi”. Niestrudzenie szuka tych, którzy otrzymawszy Ducha przybrania za synów, włączą się we wspólne wołanie: „Abba, Ojcze!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+52 0
2025-06-03 14:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie

Niedziela Ogólnopolska 20/2025, str. 18

Adobe Stock

W liturgii mszalnej okresu wielkanocnego trwa lectio continua, czyli lektura ciągła, Dziejów Apostolskich. Wierni otrzymują szeroką panoramę początków Kościoła, który w ciągu kilku dziesięcioleci dotarł z jerozolimskiego wieczernika do Rzymu.

Więcej ...

Dwulatek w Oknie Życia. Sprawą zajęła się prokuratura

2025-07-26 15:22

Zofia Białas

2-letni chłopiec pozostawiony w oknie życia w Katowicach - bez żadnych dokumentów, bez aktu urodzenia. Zgodnie z przepisami dziecko trafiło pod opiekę lekarzy. Przewieziono go do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Sprawą zajęła się prokuratura.

Więcej ...

Bóg zapala w nas światło

2025-07-27 16:31

Renata Czerwińska

W sanktuarium św. Jakuba w Toruniu miały miejsce uroczystości odpustowe. Sumie przewodniczył bp Arkadiusz Okroj.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa