Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święty w niebie, przewodnik na ziemi

Koncert Ojciec w wykonaniu chóru Harmonia

Joanna Ferens

Koncert Ojciec w wykonaniu chóru Harmonia

Społeczność Łukowej, podobnie jak wiele innych miejsc w Polsce i na świecie, oddała hołd pamięci wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II, upamiętniając 20. rocznicę jego śmierci. To wydarzenie nie było jednak tylko okazją do złożenia kwiatów czy wspólnej modlitwy, ale przede wszystkim momentem refleksji nad tym, co ten wielki Papież zostawił nam jako dziedzictwo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, podkreśliła, że celem obchodów jest sięgnięcie po dobro i świętość zawarte w nauczaniu Jana Pawła II. To właśnie nauki tego wielkiego człowieka, jego przesłanie miłości, prawdy i odwagi, stają się dziś jeszcze bardziej potrzebne w obliczu współczesnych wyzwań. W świecie, w którym wartości są coraz częściej relatywizowane, a moralny kompas ulega rozchwianiu, powrót do nauki Papieża jest jak powiew świeżości, przypomnienie, że człowiek ma swoje powołanie i musi dążyć do świętości, nie bojąc się prawdy i odważnego mówienia o niej. – To wszystko służy temu, żeby przyciągać młodych ludzi do Boga, do Kościoła i do wiary, a tak właśnie czynił św. Jan Paweł II, który wielokrotnie zwracał się do młodzieży, używając takich słów jak „młodzi przyjaciele” i „nadzieja świata i Kościoła” – podkreśliła. Warto w tym miejscu również dodać, iż jednym z najbardziej znanych i poruszających cytatów, który dobrze oddaje jego stosunek do młodych, jest „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie”. Słowa te zostały wypowiedziane tuż przed śmiercią i podkreślają jego głęboki związek z młodzieżą, którą zawsze traktował z szacunkiem i nadzieją.

Reklama

Referat okolicznościowy wygłosił ks. Robert Skrzypczak, ceniony rekolekcjonista, autor i tłumacz wielu książek, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie, wyróżniony nagrodą Totus za propagowanie nauczania św. Jana Pawła II oraz Medalem św. Edyty Stein. Ks. profesor mówił o wychowawczej i patriotycznej roli nauczania św. Jana Pawła II, która w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważna i potrzebna, przypomniał również, że Jan Paweł II był nie tylko głową Kościoła, ale przede wszystkim autentycznym przewodnikiem w poszukiwaniu własnej tożsamości. Jego nauczanie o człowieku, o miłości, o prawdzie i wolności jest ponadczasowe. Szczególnie istotne wydaje się jego spojrzenie na autentyczność i prawdę. W czasach, gdy subiektywizm i relatywizm są na porządku dziennym, Papież przypomina, że prawda jest fundamentem wolności i autentycznego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obchody w Łukowej, rozpoczęte koncertem „Ojciec” w wykonaniu chóru „Harmonia”, a następnie Msza św. i referat ks. Skrzypczaka, były wyrazem wdzięczności dla Ojca Świętego, jak również apelem o głębsze poznanie i przeżywanie nauczania Jana Pawła II. To nauczanie nie jest tylko wspomnieniem z dawnych lat, ale żywym przewodnikiem tego, jak żyć w zgodzie z własnym powołaniem, jak służyć innym i jak pielęgnować wartości, które budowały nasze społeczeństwo.

Warto zwrócić uwagę na słowa abp. Mieczysława Mokrzyckiego, który w przesłanym liście podkreślił, że nauki Papieża są zobowiązaniem. To wyzwanie dla każdego z nas, by żyć prawdą, miłością i odwagą. W tym kontekście obchodzenie rocznicy nabiera głębi i wymiaru duchowego – to nie tylko wspomnienie, ale i wezwanie do działania, do odnowy własnej osobowości i wspólnoty. – Serdecznie życzę wam wszystkim wytrwałego i konsekwentnego dążenia do doskonałości i świętości, o której tak często mówił św. Jan Paweł II, a która zawsze zawarta jest w słowach: Miejcie odwagę mówić prawdę, Miejcie odwagę kochać, służyć innym – napisał papieski sekretarz.

Reklama

Kulminacją wydarzenia była Msza św., złożenie kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II oraz prezentacja wystawy pamiątek z życia osobistego św. Jana Pawła II, wystawy fotografii z jego wizyty w Zamościu w 1999 r. oraz rozstrzygnięcie konkursów organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego. To wszystko pokazuje, że pamięć o Papieżu i jego naukach jest żywa, a jego duch nadal inspiruje kolejne pokolenia. Jan Paweł II nie umarł – poszedł do nieba, ale jego słowa i czyny wciąż przemawiają do nas i wskazują drogę.

Jak wskazuje Wiesława Kubów, mimo powszechnego szacunku i pamięci, często brakuje nam głębokiej znajomości nauczania Papieża, a nawet – co gorsza – jego przesłanie ulega rozmyciu w codziennym zgiełku i powierzchowności. Wspomnienia o entuzjazmie podczas pielgrzymek, o okrzykach radości i uniesieniach, są ważne, ale nie mogą przesłonić faktu, że istota nauki Jana Pawła II wymaga od nas refleksji i głębokiego zrozumienia. Papież wielokrotnie podkreślał wartość człowieka, jego godność, potrzebę wiary i nadziei, a także odpowiedzialność za siebie i innych, za Ojczyznę i młode pokolenia. Jego nauczanie jest ponadczasowe i uniwersalne, ale wymaga od nas aktywnego zaangażowania, poznania i przyswojenia.

Reklama

Ks. prof. Robert Skrzypczak, wyrażając swoją wdzięczność organizatorom uroczystości ku czci św. Papieża Polaka, przypomina nam o sile pamięci i jej nieocenionej roli w kształtowaniu naszej tożsamości. Jego słowa o miejscowości Łukowa, gdzie ludzie chcą obchodzić rocznicę narodzin do nieba naszego wielkiego rodaka, są jak echo głębokiego przekonania, że tradycja i pamięć są fundamentami wspólnoty. Ks. Skrzypczak zauważył, że przechowywanie pamięci o św. Papieżu Polaku to realna odpowiedzialność: – Nie popadajmy w „duchowy i ideowy Alzheimer”, jeśli tylko potrafimy pielęgnować wspomnienia i wartości, które od niego otrzymaliśmy. To właśnie od nas zależy, czy nasza pamięć stanie się żywym dziedzictwem, które będzie inspirować kolejne pokolenia do działania na rzecz dobra, pokoju i wspólnoty – powiedział.

Obchody 20. rocznicy śmierci Papieża to także początek nowego cyklu spotkań, które mają przypominać o jego naukach i roli, jaką odgrywał w kształtowaniu duchowości i patriotyzmu. Poprowadzi je, w każdą drugą niedzielę miesiąca, ks. prof. Marian Pokrywka, obecnie proboszcz parafii w Chmielku i będzie to zarówno hołd złożony wielkiemu Polakowi, ale także przypomnienie, że jego przesłanie jest nadal aktualne i potrzebne, byśmy nie zagubili się w chaosie współczesnego świata.

Św. Jan Paweł II pokazał nam, że prawdziwa odwaga to otwarcie się do bycia prawdziwym sobą, do życia zgodnie z prawdą i miłością. To lekcja, którą powinniśmy przekazywać kolejnym pokoleniom, bo od niej zależy przyszłość naszego narodu i naszej wiary. W tej kontekstowej układance pojawia się pytanie: czy żyjemy zgodnie z tym, czego nas nauczał? Czy fakt, iż wiele szkół, instytucji nosi jego imię, przekłada się na codzienne życie uczniów, nauczycieli i społeczności? Warto spojrzeć krytycznie – czy te symboliczne gesty nie są tylko pustymi deklaracjami, a rzeczywistym wyzwaniem jest zintegrowanie nauki Jana Pawła II z codziennym postępowaniem? Bo samo posiadanie pomników, tablic czy nazw szkół nie czyni z nas ludzi, którzy rozumieją i realizują jego przesłanie. Niech zatem ten moment refleksji będzie dla nas impulsem do głębokiego sięgnięcia po nauczanie Największego z Rodu Polaków, do zrewidowania własnych postaw i do budowania społeczeństwa, które nie zapomni o korzeniach. Bo w czasach zagrożenia i niepewności, powrót do nauki Jana Pawła II może być naszym najcenniejszym ratunkiem – źródłem nadziei, mądrości i moralnego odrodzenia.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-06 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radio w Łukowej

Wierni, którzy przyjęli dary Ducha Świętego

Joanna Ferens

Wierni, którzy przyjęli dary Ducha Świętego

Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w parafii Wniebowzięcia NMP w Łukowej.

Więcej ...

Leon XIV: na Ukrainie moc Boga objawia się pośród gruzów zniszczenia

2025-07-02 11:29
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Trudno jest głosić nadzieję ludziom cierpiący na skutek wojny. A jednak liczne świadectwa wiary pokazują, że moc Boga objawia się na Ukrainie pośród gruzów zniszczenia. Leon XIV mówił o tym na audiencji dla członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Nawiązując do przeżywanego Roku Świętego podkreślił, że nasza nadzieja nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga w Chrystusie, naszym Panu.

Więcej ...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51
Modne firany i zasłony

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

Wiadomości

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...