Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Błonica dała o sobie znać

Adobe Stock

W marcu do szpitala we Wrocławiu trafiło dziecko, które po wakacjach w Afryce zachorowało na błonicę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten fakt, ciężki stan chorego chłopca i przeprowadzona na szeroką skalę akcja poszukiwania osób, które miały z nim kontakt, w celu objęcia ich obserwacją spowodowały wzrost zainteresowania chorobami, które dzięki obowiązkowym szczepieniom ochronnym miały od wielu lat minimalny zasięg. Do takich chorób można zaliczyć błonicę, przeciwko której dzieci powinny zostać zaszczepione kilkukrotnie – zgodnie z aktualnie obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień. W tym celu podaje się za każdym razem jeden zastrzyk, najczęściej razem ze szczepieniem przeciwko krztuścowi i tężcowi. Stosowane są również szczepionki skojarzone, łączące cztery, pięć lub sześć szczepień.

Objawy i odmiany

Reklama

Błonica gardła lub krtani jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – maczugowca błonicy. Chorobę określamy jako niebezpieczną z uwagi na jej ciężki przebieg, wysoką śmiertelność i ryzyko powikłań. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – przez bezpośredni kontakt z chorym, kiedy mówi, kaszle lub kicha. Bakteria kolonizuje najczęściej krtań i gardło. Charakterystycznym objawem są tzw. błony rzekome, początkowo białe, a później szarobrązowe naloty pokrywające tylną ścianę gardła, migdałki i podniebienie miękkie. Obok tego występują: ból gardła, duszności i trudności w przełykaniu, wysoka temperatura (38-39°C), chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i ogólne złe samopoczucie, a w niektórych przypadkach – także widoczny obrzęk szyi. Warto wiedzieć, że obok błonicy gardła i krtani są również inne, łagodniej przebiegające postacie choroby: błonica skóry, ucha lub nosa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Leczenie i powikłania

Każde podejrzenie zachorowania na błonicę należy zgłosić lekarzowi, ponieważ pacjenci wymagają leczenia szpitalnego. Wyizolowanie bakterii jest możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych – nie opracowano testu do samodzielnego zastosowania. Leczenie polega na podawaniu antytoksyny błoniczej i antybiotykoterapii; w przypadku trudności z oddychaniem konieczne są intubacja lub tracheotomia. Chory powinien zostać odizolowany. Szybkie wdrożenie leczenia jest konieczne również z powodu niebezpieczeństwa wystąpienia powikłań. Błonica może spowodować m.in. zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu lub niewydolność serca. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia mięśnia sercowego, pozostanie to trwałym następstwem choroby. Możliwe są również wtórne infekcje bakteryjne, np. zapalenie płuc, oraz powikłania ze strony układu nerwowego, np. porażenie mięśni podniebienia miękkiego lub mięśni oddechowych, zaburzenia czucia w obrębie dłoni i stóp. Kolejnym obszarem możliwych powikłań są nerki.

Zapobieganie

Program powszechnych, bezpłatnych szczepień przeciwko błonicy oraz przeciw innym chorobom został wprowadzony w Polsce w latach 60. XX wieku. Dzięki temu choroby występujące kiedyś masowo i powodujące wysoką śmiertelność, zwłaszcza wśród dzieci, zgłaszane były sporadycznie. W ostatnich latach jednak spada odsetek dzieci zaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym. Przykładowo w odniesieniu do błonicy wskaźnik wyszczepialności 2-latków wynosi w województwach: dolnośląskim – 86%, lubuskim – 89% i podlaskim – 90%. Tymczasem choroba nadal istnieje i stanowi zagrożenie. Lekarze zalecają, by nawet zaszczepione osoby dorosłe, szczególnie te, które wiele podróżują, przyjmowały co 10 lat dawkę przypominającą.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-04-23 07:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pozytywne wibracje

Archiwum Moniki Matuszewskiej

Terapia wibroakustyczna to nowy termin, który warto zapamiętać. Jest to nowoczesna terapia, w której wykorzystywane są wibracje dźwiękowe

Więcej ...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie objawień maryjnych?

2025-07-05 08:04
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wizyta papieża Leona XIV w Polsce w 150. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie byłaby podkreśleniem aktualności przesłania maryjnego - powiedział PAP kustosz sanktuarium w Gietrzwałdzie ks. Przemysław Soboń. Papieża do Polski zaprosił prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Zginął górnik po wypadku w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice

2025-07-06 08:29

Karol Porwich /Niedziela

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa