Reklama

Niedziela plus

Kalisz

Czy wiecie, jaka…

Członkowie bractwa w ogrodach św. Józefa

DS/archiwum sanktuarium

Członkowie bractwa w ogrodach św. Józefa

...szczególna wspólnota religijna ma swoją siedzibę przy kaliskim sanktuarium?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodowe sanktuarium św. Józefa w Kaliszu jest najważniejszym w Polsce ośrodkiem kultu św. Józefa – patrona rodzin, do którego rocznie przybywa nawet 200 tys. pielgrzymów z całej Polski. W sanktuarium znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r. Obraz został ukoronowany papieskimi koronami 15 maja 1796 r., a w 1985 r. miała miejsce jego rekoronacja. Do szczególnego rozwinięcia kultu św. Józefa Kaliskiego przyczyniły się trzy wydarzenia: cudowne wyzwolenie księży więźniów obozu w Dachau (29 kwietnia 1945 r.), utworzenie w Kaliszu Polskiego Studium Józefologicznego (24 września 1969 r.) oraz wizyta Jana Pawła II w kaliskim sanktuarium (4 czerwca 1997 r.). To tutaj papież zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. Podczas comiesięcznego nabożeństwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego biskup dokonuje zawierzenia św. Józefowi rodzin i dzieci nienarodzonych.

W parafii istnieje kilka grup i wspólnot duszpasterskich. Członkowie Akcji Katolickiej włączają się w liczne dzieła ewangelizacyjne, a wolontariusze z Akcji Charytatywnej wspierają ludzi w potrzebie. Przy sanktuarium nieprzerwanie od 2001 r. działa Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Na największą uwagę zasługuje jednak Bractwo św. Józefa. W dawnych wiekach przy kaliskim sanktuarium funkcjonowała Konfederacja św. Józefa, którą założył ks. Stanisław Józef Kłossowski w 1766 r. Współczesne kaliskie Bractwo św. Józefa powołał dekretem z 19 marca 1999 r. bp Stanisław Napierała. Najważniejszymi celami członków bractwa są: oddawanie czci św. Józefowi i stałe rozwijanie jego kultu, propagowanie postaci świętego jako wzoru do naśladowania, wspieranie Kościoła w wychowaniu dzieci i młodzieży według zasad chrześcijańskich, obrona godności człowieka i życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Przyjęcie nowych członków do bractwa ma miejsce co roku 18 marca, w wigilię uroczystości św. Józefa. Każdy nowo przyjęty członek bractwa odmawia akt ofiarowania siebie św. Józefowi, otrzymuje pamiątkowy dyplom i zostaje wpisany do Księgi Bractwa. Podczas ważnych uroczystości religijnych członkowie bractwa przywdziewają aksamitne togi z nakryciem głowy i medalionem z wizerunkiem św. Józefa. /i.c.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-03-11 16:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej: sprawa ks. Arkadiusza H. boli mnie i zawstydza

Adobe Stock

Historia, która wydarzyła się w diecezji kaliskiej, nigdy nie powinna mieć miejsca. Ta sprawa mnie po ludzku boli i jako księdza zawstydza - przyznał w komentarzu dla KAI ks. Michał Włodarski. Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej skomentował w ten sposób informację o wydaleniu ks. Arkadiusza H. ze stanu duchownego. To efekt przeprowadzonego procesu kanonicznego wobec ks. H., który był jednym z "bohaterów" głośnego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Więcej ...

Bp Jacek Kiciński CMF: - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi

2025-07-12 11:37

ks. Łukasz Romańczuk

Po raz czwarty w Miliczu odbywa się Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek. To pielgrzymka osób, które każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.

Więcej ...

wpolityce.pl: Czy Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? To ona inwigilowała ks. Blachnickiego

2025-07-12 19:51

Mateusz Góra

Czy Jolanta Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? Wszystko na to wskazuje. Jak podaje portal wpolityce.pl, Biuro Odznaczeń i Nominacji KPRP przygotowało projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. To efekt petycji, podpisanej przez wielu sygnatariuszy, przesłanej przez Piotra Woyciechowskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...