Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

4.03 – Kaziuki

Historyczne jarmarki i zabawy odbywające się w dniu św. Kazimierza. Swój początek miały przed 400 laty w Wilnie, a dziś są obecne i w Polsce, zwłaszcza na wschodnich terenach. Rozpoczynały się Nieszporami 3 marca w wileńskiej katedrze, następnego dnia były uroczyste Msze św. z procesjami wzorowanymi na tej z dnia kanonizacji patrona Litwy i Polski. A obok – stragany m.in. z piernikowymi sercami, które z czasem stały się znakiem rozpoznawczym Kaziuków, strzelnice, kuglarze i kapele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

6.03 – Dzień Czystego Stołu

Ma za zadanie promować coś tak oczywistego, jak porządek, a z nim organizację w codziennym życiu. Jeśli zazwyczaj borykamy się z nieładem wokół siebie, to właśnie ten dzień ma zachęcić do regularnego sprzątania i segregowania przedmiotów, którymi się otaczamy. Dzięki temu polepszy się nasze samopoczucie, a działania będą bardziej produktywne.

2 marca. Dzień Staroci

To przypomnienie o wartości przeszłości i zachęta do pielęgnowania tradycji.

Reklama

Czy doceniamy starocie. Meble, porcelana, stare monety, zegarki, biżuteria, narzędzia czy różnorodne dekoracje, a nawet stroje. Te przedmioty „z duszą” można znaleźć nie tylko na targach staroci, jarmarkach, ale i w sklepach z używaną odzieżą, na strychach i w piwnicach. Często zakurzone i zapomniane niosą ze sobą własną historię, przypominają o przeszłości. Poddane koniecznej renowacji dodają uroku charakterystycznego dawnym czasom.

Dzień Staroci to również okazja do tego, by zagłębić się w swoją historię, rodzinne dzieje. By przypomnieć sobie o tradycjach, które nas ukształtowały – nie tylko tych ogólnonarodowych czy regionalnych, ale obecnych w naszych domach. Warto najpierw je sobie przypomnieć, dopytać rodziców czy dziadków o ich znaczenie i pochodzenie, by potem właściwie je docenić i kultywować. To właśnie one świadczą o niepowtarzalności każdej rodziny.

To również zachęta do zastanowienia się nad historią, docenienia przeszłości, próba dostrzeżenia tego, jak dawne czasy wpłynęły na nasze tu i teraz, jak je ukształtowały.

Ciekawostka

Przetworzone czerwone mięso a nasze zdrowie

W ubiegłym roku pojawiły się nowe analizy naukowców dotyczące czerwonego mięsa. Wynika z nich, że osoby spożywające duże jego ilości, zwłaszcza przetworzonego, jak bekon czy kiełbasa, są bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych i demencję w porównaniu z osobami sporadycznie je spożywającymi lub wcale go niejedzącymi. Zastąpienie go innymi źródłami białka, takimi jak drób, orzechy, rośliny strączkowe lub ryby, może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji o ok. 20%.

Ukryte wulkany na Antarktydzie

Reklama

Pod rozległą pokrywą lodową Antarktydy znajdują się setki wulkanów. Wiele z nich leży wzdłuż zachodniego wybrzeża. Obecnie jedynie dwa z nich są aktywne, a ostatnia erupcja jednego z nich miała miejsce w 2022 r. Według badaczy, topnienie pokrywy lodowej zmniejsza ciśnienie wpływające na komory magmowe, powodując rozprężanie się skompresowanej magmy. To rozprężanie zwiększa ciśnienie na ściany komór magmowych i może prowadzić do erupcji. Z kolei ciepło z tych erupcji, jak sprzężenie zwrotne, może zwiększyć topnienie lodu i przyspieszyć kolejne erupcje. Naukowcy jednakże uspokajają, że proces ten jest powolny i może trwać setki lat.

Czy wiesz, że...

...we Francji odkryto trójwymiarową mapę sprzed 13 tys. lat?

W najnowszych badaniach naukowcy z Paryskiego Instytutu Nauk i Technologii ustalili, że w jednej z jaskiń, położonej kilkadziesiąt kilometrów od Paryża, część jej piaskowego podłoża została wymodelowana tak, aby odzwierciedlała cechy okolicznego krajobrazu. Dokonali tego paleolityczni mieszkańcy jaskini ok. 13 tys. lat temu. Badacze sugerują, że pradawni twórcy mapy stworzyli w grocie coś na kształt modelu hydrologicznego. Wymodelowali piaskowiec w taki sposób, żeby pokazać odpowiednie ścieżki przepływu wody, i po to, że gdyby padał deszcz, a do jaskini dostawała się woda, była ona kierowana wyrytymi rowkami w odpowiednie miejsca. Podczas deszczu podłoże groty ożywało i przypominało okolicę, z rzeką École w centrum, jej dopływami i okolicznymi wzniesieniami. Woda płynęła przez starannie rozplanowane kanały, baseny i zagłębienia w jaskini, a jej powierzchnia zamieniała się w dynamiczny, trójwymiarowy model, z rzekami, deltami, jeziorami i wzgórzami. Dokładność tej sieci hydrograficznej ujawnia niezwykłą zdolność do abstrakcyjnego myślenia u tych, którzy ją stworzyli.

Myśl na tydzień

W każdym małżeństwie to nie droga jest trudna, lecz trudności są drogą.
Soren Kierkegaard

Pamiętaj o życzeniach!

2 III – Helena, Paweł, Henryk

3 III – Kunegunda, Teresa, Tycjan

4 III – Łucja, Kazimierz, Lucjan

Reklama

5 III – Adrian, Oliwia, Fryderyk

6 III – Róża, Wiktor, Agnieszka

7 III – Perpetua, Felicyta, Teresa

8 III – Beata, Jan, Stefan

Wydarzyło się

• 2.03.1791 – we Francji bracia Chappe rozpoczęli eksperymenty z przesyłaniem wiadomości przy użyciu semaforowego telegrafu optycznego.
• 3.03.1959 – w ZSRR rozpoczęto niszczenie 21 857 teczek personalnych ofiar zbrodni katyńskiej.
• 4.03.1918 – wybuchła pandemia grypy „hiszpanki”, która zabiła od 50 do 100 mln osób.
• 5.03.1953 – ppor. Franciszek Jarecki uprowadził odrzutowy samolot myśliwski MiG-15bis i wylądował nim na duńskiej wyspie Bornholm.
• 6.03.1521 – Ferdynand Magellan dotarł do wysp Guam i Rota w archipelagu Marianów.
• 6.03.1902 – założono klub piłkarski Real Madryt.
• 7.03.1959 – Amerykanin Melvin C. Garlow został pierwszym pilotem, który pokonał w powietrzu dystans miliona mil.
• 8.03.1910 – Francuzka Raymonde de Laroche jako pierwsza kobieta na świecie uzyskała licencję pilota.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-02-25 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Drogowskaz na zbliżający się czas

Kadr ze zwiastuna spektaklu.

MJscreen

Kadr ze zwiastuna spektaklu.

Fundacja Drachma przygotowuje swój autorski kalendarz na 2022 rok.

Więcej ...

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii słyszymy, jak Jezus wzywa do miłości

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 12-17.

Więcej ...

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował Leon XIV

2025-05-23 21:10

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Pracownicy Watykanu otrzymali premię w wysokości po 500 euro z okazji wyboru nowego papieża - zdecydował o tym Leon XIV. Agencja Ansa wyjaśniła, że tym samym nowy papież przywrócił tradycję przyznawania takich nagród po konklawe, którą uchylił wcześniej Franciszek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Leon XIV

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...