Reklama

Niedziela Małopolska

Dobrze wykorzystany czas

450 osób uczestniczyło w Oazowych Rekolekcjach Zimowych!

Ks. Ryszard Gacek

450 osób uczestniczyło w Oazowych Rekolekcjach Zimowych!

Uczestnicy rekolekcji stają się w parafiach małymi iskrami – przekonuje ks. Ryszard Gacek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczniowie z małopolskich szkół w ramach dwutygodniowych ferii uczestniczyli w różnego rodzaju formach wypoczynku. Byli też tacy, który zdecydowali się wziąć udział w Oazowych Rekolekcjach Zimowych.

W trakcie tegorocznych ferii zostało zorganizowanych osiem turnusów rekolekcji dla małopolskich uczniów. – 450 osób – młodzieży i dzieci z Ruchu Światło-Życie uczestniczyło w Oazowych Rekolekcjach Zimowych. Towarzyszyli im animatorzy i księża moderatorzy – informuje ks. Ryszard Gacek, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. Dodaje, że również Domowy Kościół, rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie AK, zorganizował zimowe turnusy rekolekcyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadome wybory

Na oazowe rekolekcje wybrała się m.in. Olivia Gatti z Babic, koło Alwerni. – Chciałam zbliżyć się do Boga i popracować nad sobą, nad swoim charakterem – wyjaśnia Niedzieli swój wybór na ferie licealistka. Przybliżając harmonogram dnia, opowiada, że czas rekolekcji był wypełniony spotkaniami, rozmowami, modlitwą, poznawaniem słowa Bożego. Olivia podkreśla rolę adoracji Najświętszego Sakramentu: – Podczas pierwszej adoracji poczułam wypełniającą mnie miłość Jezusa. I z każdym następnym dniem sobie uświadamiam, że Pan Jezus jest cały czas w moim sercu, że mnie przemienia. Licealistka wyznaje: – Cieszę się, że tu przyjechałam, to jest dla mnie dobrze wykorzystany czas.

Reklama

Ksiądz Ryszard Gacek zaznacza, że na rekolekcjach młodzież oazowa nie ma czasu się nudzić. – Rodzice często wysyłają swe dzieci na zorganizowany wypoczynek także po to, aby je oderwać od komputerów – zauważa ks. Ryszard. I dodaje: – Gdy na pierwszej konferencji zapytałem, ile osób przyjechało bez telefonu, to pięcioro oazowiczów podniosło ręce. Podkreśla, że wielu uczestników rekolekcji w trakcie ich trwania nie sięga po smartfony.

Czas formacji

W ramach tegorocznych ferii w Domu Rekolekcyjnym Maksymilianum w Bystrej Podhalańskiej Oazę Rekolekcyjną Diakonii poprowadził ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie. – Zaprosiłem moderatora generalnego, ponieważ oaza rekolekcyjna diakonii to czas kończący podstawową formację w Ruchu Światło-Życie – wyjaśnia ks. Ryszard Gacek. Podkreśla, że uczestnikami są przeważnie maturzyści, a nawet studenci i wyjaśnia: – Uczestniczący w tych rekolekcjach mają podjąć decyzję, w jaki sposób chcą służyć w Kościele. Decydują się np. na angażowanie we wspólnotach parafialnych, diakoniach diecezjalnych, mogą też wstąpić do stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło--Życie. I tu rola ks. Marka Sędka, który nie tylko w Polsce zajmuje się Ruchem Światło-Życie, była istotna. Kapłan zaznacza, że uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak Ruch się rozwija poza granicami Polski, jak ważna jest formacja, ale też jedność we wspólnocie.

– Oazowe Rekolekcje Zimowe, zresztą jak każde, mają pomóc w nawróceniu człowieka, w dokonaniu jego przemiany – wyjaśnia ks. Ryszard Gacek. Przypomina, że oazowicze wracają do swych wspólnot, gdzie zazwyczaj są świadkami doświadczenia spotkania z Panem Bogiem. I przekonuje: – Ludzie chcą się rozwijać w wierze, formować, a uczestnicy rekolekcji stają się w parafiach małymi iskrami, które zapalają ogień zaangażowania we wspólnocie Kościoła parafialnego.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-04 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do młodych: jeśli chcemy zmieniać świat, zaczynajmy od siebie

Arch. Krakowska

- W świecie, w którym żyjemy, pojawiają się nowe trendy, nowe wyzwania, nowe zagrożenia, ale też i nowe możliwości – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas 48. pielgrzymki młodych do Kalwarii Zebrzydowskiej na zakończenie wakacji. Hierarcha podkreślał, że od każdej młodej osoby zależy, „jaki będzie wokół nas świat, jakie będą nasze rodziny, nasze środowiska i parafie, nasze społeczeństwo i nasz naród”.

Więcej ...

ABW zatrzymała 19-latka, który planował zamach terrorystyczny

2025-06-12 08:17
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Olsztynie zatrzymali 19-letniego mężczyznę podejrzanego o planowanie czynu o charakterze terrorystycznym - poinformował w czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Więcej ...

"Był inny” - brat papieża wspomina małego Leona XIV

2025-06-12 17:58
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

„Nie tylko dziecko w rodzinie, ale już jako dziecko ze szczególnym charyzmatem” - tak Louis Prevost opisuje swojego brata, papieża Leona XIV, w wywiadzie dla katolickiej agencji OSV News.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Modlitwa to najpiękniejszy prezent, o którym często się...

Wiara

Modlitwa to najpiękniejszy prezent, o którym często się...

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

W wolnej chwili

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Kościół

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Kościół

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Kościół

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Kościół

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...