Reklama

Niedziela Kielecka

Nic piękniejszego nad nowe życie

Galę poprowadzili Ida Nowakowska i Kamil Bukowski

TER

Galę poprowadzili Ida Nowakowska i Kamil Bukowski

Wybuchy radości, gromkie brawa, barwne stroje, emocje, a przede wszystkim śpiew najpiękniejszych bożonarodzeniowych pieśni – tak można podsumować XVIII galę Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Kto odwiedził kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach i przeżył niezapomniane chwile?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas gali 4 stycznia zebrani usłyszeli najlepszych wykonawców festiwalu z Kielc i regionu świętokrzyskiego. Przed publicznością, która szczelnie wypełniła cały kościół, zaprezentowali się artyści, występujący w pięciu kategoriach, wśród nich m.in. soliści, a także zespoły wokalno-instrumentalne oraz chóry i zespoły ludowe.

Kultywujemy tradycję

Nie jest zaskoczeniem, że i tegoroczna edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Znowu, liczba uczestniczących w nim osób zaskoczyła organizatorów i zbliżając się do tysiąca, co pokazuje skalę tego przedsięwzięcia. W festiwalu wzięło udział ok. 150 podmiotów wykonawczych. Wśród śpiewających byli zarówno stali bywalcy festiwalu, ale także nowi wykonawcy – wrażliwi na piękno polskich kolęd i pastorałek. To olbrzymia liczba osób biorących udział w tym wydarzeniu – podkreślał ks. Piotr Orlikowski, dyrektor festiwalu. – Świadczy ona o niesłabnącym zainteresowaniu imprezą w naszym regionie i spełnieniu podstawowych celów festiwalu, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej oraz uwrażliwienie, przede wszystkim młodych ludzi, na jej piękno i jeszcze większe rozbudzenie ruchu i śpiewu kolędowego w regionie. Jak podkreślił, podczas nadchodzącego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie nasz region świętokrzyski reprezentować będzie 13 wykonawców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Laureatów wybrało jury w składzie: Kamil Bukowski, Paweł Czekaj, Urszula Frączek, Agnieszka Nowak-Zagóra, przewodził ks. Paweł Rej, Jury wyłoniło finalistów w pięciu ocenianych kategoriach. Dodatkowo przyznano nagrodę Grand Prix.

To nie będzie cicha noc

Galę poprowadzili Ida Nowakowska, która przyjechała do Kielc ze swoim synkiem Maksymilianem, i Kamil Bukowski. Nowakowska jest znaną i lubianą aktorką, tancerką, a także prezenterką telewizyjną. Była uczestniczką pierwszej edycji „You Can Dance – Po prostu tańcz”, a kilka lat później została także jurorką tego programu. Bukowski jest członkiem zespołu ToON, był półfinalistą programu „Mam Talent”, jest prezenterem radiowym.

Jak sam mówi, jest muzycznym pasjonatem odnajdującym pozytywne wartości w praktycznie każdym muzycznym stylu. Był uczestnikiem Festiwalu Kolęd i Pastorałek, obecnie jest jednym z jego jurorów.

Zanim jednak powitali wszystkich obecnych, wśród których nie zabrakło bp. Jana Piotrowskiego oraz proboszcza parafii św. Maksymiliana ks. Grzegorza Pałysa, a także ks. Piotra Pilśniaka, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, w kościele wybrzmiała kolęda „Cicha noc” w wykonaniu zespołu „Bella Voce”. Ten czterdziestoosobowy zespół kilkakrotnie prezentował swoje niezwykłe umiejętności i trudno się dziwić, że jury konkursu w kategorii zespół wokalno-instrumentalny starszy przyznało artystom pierwsze miejsce.

Reklama

Prowadząca Ida, nawiązując do wysłuchanej kolędy, powiedziała z uśmiechem, że „to nie będzie cicha noc”, podkreślając, że widownię czeka wiele różnorakich pieśni bożonarodzeniowych w różnych aranżacjach. – Cieszymy się, że po raz kolejny spotykamy się w tym wyjątkowym czasie, by wspólnie przeżywać pamiątkę Bożego Narodzenia. Dziś mamy przyjemność zaprosić państwa na występy artystów, którzy swoją muzyką nie tylko rozgrzeją serca, ale sprawią, że świąteczny nastrój będzie z nami jeszcze dłużej – mówiła. I trudno się było nie zgodzić z jej zapowiedzią. Przez kolejne dwie i pół godziny kościół św. Maksymiliana rozbrzmiewał kolędami wykonawców, których nagradzano rzęsistymi brawami.

Kolędy nie należą do przeszłości

Prowadzący zapraszali na scenę kolejnych artystów, wręczając im nagrody i wyróżnienia. Laureaci pierwszych miejsc zaprezentowali się przed publicznością, śpiewając bożonarodzeniowe pieśni. To był naprawdę wyjątkowy wieczór. Na zakończenie bp Piotrowski pogratulował organizatorom oraz uczestnikom festiwalu wspaniałego widowiska. – Kolędy nie należą do przeszłości, tworzą teraźniejszość i aktualizują to, co wydarzyło się w Betlejem przeszło 2 tys. lat temu, kiedy „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”. Przecież nie ma nic piękniejszego niż nowe życie, kiedy rodzice pochylali się nad naszymi kołyskami – mówił Biskup.

Na koniec pobłogosławił wszystkich, a spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i tradycyjnie już wspólne śpiewanie kolędy „Oj Maluśki, Maluśki”, która nawiązuje do nazwy Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd im. ks. Piotra Klimczyka.

Muzyka otwiera serca

Reklama

– Przesłuchania trwały przez trzy dni, 6, 7 i 8 grudnia ub.r. w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej w Kielcach. Największą grupą przesłuchań była grupa solistów młodszych. Wszystkie kategorie charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem, co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Mieliśmy trudności z wyłonieniem laureatów. Formuła konkursu zakłada, że tylko najlepsi mogą zostać nagrodzeni, niemniej jednak cieszymy się z wszystkich zgłoszeń i z wszystkich wykonań utworów, ponieważ tak naprawdę świadczy to o ciągłym i żywym kultywowaniu tradycji kolędowania. Śpiew i muzyka religijna nie jest tylko tradycją i swego rodzaju sztuką, przekazem ale przede wszystkim nośnikiem Ewangelii, Chrystusa i prawd wiary – mówi ks. Paweł Rej, przewodniczący jury konkursu.

Tęsknota za miłością.

– Kolędowanie w kościele w Polsce jest czymś wyjątkowym , wydaje się, że wciąż świeżym i nowym i z tego powinniśmy się bardzo cieszyć. A to wszystko co przeradza się w różnego rodzaju festiwale, konkursy, gale świadczy o tym, że jest zapotrzebowanie na ten rodzaj medytacji bożonarodzeniowej. Świętokrzyska Gala Kolęd i Pastorałek, jaką przeżywamy w kościele św. Maksymiliana Kolbego potwierdza ten fakt – mówił bp Piotrowski, życząc wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego wieczoru: „pięknych wrażeń z tej prawdy, że Pan Jezus jest z nami”. Biskup podkreślił, że „w jakiś sposób kolędy również wyrażają tęsknotę ludzkiego serca za tym, co dobre, szlachetne, a przede wszystkim za miłością i pokojem”.

Wyniki festiwalu

Laureaci XVIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka w Kielcach. Grand Prix: Jaśmin. Kategoria zespoły wokalno-instrumentalne młodsze: 1. miejsce Studio Piosenki Metro, 2. – Kwintet Wokalny My 5, 3. – Schola Parafialna św. Jana Chrzciciela w Tuczępach, wyróżnienie – Młodzi ludowiacy. Kategoria zespołu wokalno-instrumentalne starsze: 1. – „Bella Voce”, 2. – nie przyznano, 3. – Zespół Muzyki Dawnej „Venatores Tempus”. Zespoły ludowe: 1. – Kapela Kielecczyzna, 2. – nie przyznano, 3. – Sukowianki znad Lubrzanki. Soliści młodsi: 1. – Michalina Cedro, 2. – Alicja Jałocha, 3. – Natalia Smolarczyk, wyróżnienia – Antoni Kulpa, Gabriela Babicka. Soliści starsi: 1. – Lena Małodzińska, 2. – Bartosz Chudzicki, 3. – Magdalena i Weronika Myszewskie, wyróżnienie – Aleksandra Pięta.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-21 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski do kieleckich karmelitanek: potrzebna jest wasza obecność

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Nadal, po 60 latach, potrzebna nam jest wasza obecność i modlitwa – mówił dzisiaj podczas Mszy św. w kaplicy kieleckich sióstr karmelitanek bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. dziękczynnej z okazji przybycia sióstr do Kielc w 1958 r.

Więcej ...

Czy Bóg mówi przez sny?

Adobe Stock

Czy sen pozostaje jedynie metaforą śmierci, czy może być też jedną z metod kontaktu z Bogiem, pomocą w odczytaniu tego, co Bóg do nas mówi?

Więcej ...

Jasna Góra: Piesze pielgrzymki przed wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej

2025-07-14 18:55
156. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

BP Jasnej Góry

156. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

We wtorek i środę na Jasną Górę przybędą piesze pielgrzymki, których uczestnicy wezmą udział w środowym wspomnieniu Matki Bożej Szkaplerznej - podało biuro prasowe sanktuarium. Obchody tego święta wiążą się z pierwszym z jasnogórskich wakacyjnych „szczytów pielgrzymkowych”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski