Reklama

Niedziela Częstochowska

Najważniejsza jest jedność

Ekumenizm jest zadaniem

Karol Porwich/Niedziela

Ekumenizm jest zadaniem

Istota ekumenizmu, o jaką jedność chrześcijanie się modlą, co dalej z ekumenizmem – to tylko niektóre z tematów, które podjęli uczestnicy panelu ekumenicznego nt. „Jedność w różnorodności wyznań”, który odbył się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku spotkania ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium, wyraził nadzieję, że panel przyczyni się do przybliżenia problematyki dotyczącej dialogu ekumenicznego. Za św. Janem Pawłem II i jego encykliką Ut unum sint podkreślił: „Uprawniona różnorodność nie sprzeciwia się bynajmniej jedności Kościoła, ale przeciwnie – przysparza mu chwały i przyczynia się znacznie do wypełnienia jego misji”. Ksiądz rektor zauważył, że konieczne są: dialog ekumeniczny, współpraca na poziomie lokalnym, modlitwa ekumeniczna i edukacja ekumeniczna.

Panel poprowadził ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. – Jedność to fundamentalne słowo w ekumenizmie – podkreślił ks. Grabowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Istota ekumenizmu

Biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Wojciech Pracki wskazał, że „ekumenizm jest zadaniem”. – To jest zadanie, z którym trzeba się zmierzyć i wzajemnie się poznać. W dobie sekularyzacji musimy kłaść nacisk na słowo „razem” – powiedział bp Pracki.

Reklama

Biskup Andrzej Przybylski natomiast wskazał na motto tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26). – Ważne jest, aby wierzyć w jedność. Jak nie uwierzymy w pragnienie jedności, to nie będziemy jej szukać. To jest wielkie pragnienie Boga, abyśmy byli jedno. Ekumenizm to wracanie do źródeł. Przecież wszyscy jesteśmy z Chrystusa – powiedział bp Przybylski i przypomniał, jak ważna jest dla dialogu ekumenicznego przypadająca w tym roku 1700. rocznica soboru w Nicei, który przyniósł nam wspólne Credo.

– Ja się modlę o to, żebyśmy naprawdę stali się jednością. Spotykamy się po raz kolejny, by coś ruszyło – dodał ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie.

– Dla mnie prawdziwy ekumenizm jest pokazany w Biblii, gdzie mowa jest o Pięćdziesiątnicy. Ekumenizm to chrześcijańskie świadectwo wiary – zauważył ks. bryg. Adam Glajcar, proboszcz ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelickiego.

Dla proboszcza parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Gniazdowie kapłana Marii Felicjana Szymkiewicza ekumenizm to „codzienna szkoła”. – Ekumenizm to wymiana darów – podkreślił.

Doświadczenie wiary

Uczestnicy panelu podzielili się również własnym doświadczeniem wiary. Stwierdzili, że ekumenizm należy „przenieść pod strzechy”. – Ekumenizm nie może być naiwny, musi być realny – zaznaczył bp Przybylski.

– Bardzo wiele zmieniło się w ekumenizmie, chociaż wciąż za mało jest w nas otwarcia na Ducha Świętego – dodał ks. Michałek-Góral. – Może zbyt często chcemy Bożego Ducha dopasować do siebie – zauważył ks. Glajcar. Z kolei bp Pracki przypomniał, że „najważniejszym doświadczeniem dla wszystkich chrześcijan jest chrzest”.

Uczestnicy panelu zostali również zapytani o duchowość kapłana. – To przede wszystkim bycie zapatrzonym i zasłuchanym w Chrystusa – odpowiedział bp Pracki.

W spotkaniu wzięli udział wykładowcy i moderatorzy seminarium oraz alumni, a także wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-21 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na początek Łuciuk i Koszewski. Ruszył cykl „Muzyka w Świątyniach”

Maciej Orman/Niedziela

– Dziękuję, że w tak cudownym miejscu możemy zaprezentować muzykę sakralną – powiedział w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie Janusz Siadlak, dyrektor Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, na rozpoczęcie IV edycji cyklu „Muzyka w Świątyniach”.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Życiodajna modlitwa

2025-07-22 10:21

Adobe Stock

Francuski sługa Boży Henri Caffarel, założyciel ruchu małżeńskiej duchowości Équipes Notre-Dame, często był zapraszany do głoszenia rekolekcji w seminariach duchownych. Przyjmował te zaproszenia i z wielkim przejęciem wygłaszał nauki.

Więcej ...

Wałbrzych/ Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy

2025-07-27 07:51
Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Monika Książek

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa