Reklama

Niedziela Przemyska

Świadkowie Jezusa

Chcemy wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Archiwum KSM AP

Chcemy wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

W dobie tak wielu zagrożeń pytamy, co mamy robić? Jaka jest nasza rola do spełnienia? Nie da się naprawić świata bez Chrystusa! – podkreślił abp Adam Szal.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w sobotę 23 listopada na obchodach święta patronalnego w bazylice archikatedralnej w Przemyślu zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal.

Dojrzały katolik

W słowie wprowadzenia przedstawiciele KSM zaznaczyli, że ich obecność w archikatedrze jest publicznym wyznaniem, że Jezus jest Panem każdego z członków stowarzyszenia. – W dzisiejszym świecie, pełnym przeciwności i zagrożeń dla młodego człowieka, powinien on kształtować się na dojrzałego katolika oraz obywatela – mówił prezes KSM Archidiecezji Przemyskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski zaznaczył, że zarówno Akcja Katolicka, jak i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to właśnie „nadzieja Kościoła”. Natomiast w homilii arcybiskup ukazywał Jezusa Chrystusa jako Króla, przywołując scenę z Golgoty, kiedy On zapewniał Dobrego Łotra, że „dziś będzie z Nim w Jego Królestwie”. – Królestwo Pana Jezusa nie jest z tego świata. Wiele razy odwodził ich od pragnienia, aby obwołać Go Królem, bo Jezus nie chciał rządów politycznych, nie chciał budować królestwa swojego w oparciu o krzywdę poddanych – dodał abp Szal.

Reklama

Metropolita przemyski mówił, że wszyscy są powołani do Bożego królestwa „miłości i prawdy, sprawiedliwości, pokoju i miłości”: – Jesteśmy zaproszeni i chcemy odpowiedzieć na to zaproszenie naszą postawą. Hierarcha podkreślił: – W dobie tak wielu zagrożeń pytamy, co mamy robić? Jaka jest nasza rola do spełnienia? Nie da się naprawić świata bez Chrystusa! I przekonywał zebranych: – Nie bójcie się także tych zarzutów, że jesteście nienormalni, nienowocześni, nieeuropejscy, że dzisiejszy świat myśli inaczej. Idźmy w ten świat z nadzieją opartą o Boga.

Pielgrzymi Chrystusa

Arcybiskup nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego „Pielgrzymi nadziei”, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, zachęcał do życia nadzieją: – Mamy więc ten fundament, którym jest Pan Bóg, którym są Jego przymioty i na tej podstawie budujemy naszą nadzieję po to, aby żyć według niej – dodał, podkreślając, że nadzieja pochodzi od Chrystusa.

Po homilii został odśpiewany hymn Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, po którym dwudziestu trzech kandydatów z parafialnych oddziałów KSM złożyło uroczyste przyrzeczenia, zobowiązując się „pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

Na zakończenie wspólnej modlitwy słowa wdzięczności skierowali członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, mówiąc, że największym bogactwem człowieka jest wiara. – Wymaga ona nie tylko pokory, ale i odwagi. Dzisiaj Jezus jest niejednokrotnie ignorowany, wyśmiewany, ogłaszany Królem przeszłości. Żywa wiara musi ciągle wzrastać. Nasza wiara w Jezusa musi często się konfrontować z niewiarą innych, by pozostać na zawsze naszą wiarą – mówiła Danuta Figiela, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-03 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Archikatedra przemyska

Archiwum archikatedry

Więcej ...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

Kard. Ryś: pokój jest tam, gdzie ludzie chcą współpracować!

2025-07-04 08:00

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...