Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamięć łączy pokolenia

Pamięć łączy pokolenia

Hanna Pilarska

Pamięć łączy pokolenia

W Tarnogrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wydarzeń w Bramie Korchowskiej, które na trwałe wpisały się w historię tej miejscowości i całego regionu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie to, jak co roku, przyciągnęło mieszkańców Tarnogrodu, lokalne władze, duchowieństwo oraz młodzież, którzy w duchu religijno-patriotycznym oddali hołd ofiarom tamtych tragicznych dni.

Pamiętne wydarzenia z września 1939 r. stanowią bolesną kartę w historii Polski. Gdy 14. Dywizja Piechoty Ośrodka Zapasowego „Armii Poznań” stacjonowała w okolicach Tarnogrodu, nikt nie spodziewał się, że ich losy potoczą się w tak dramatyczny sposób. Jak mówi historia 28 września 1939 r. z pomocą miejscowych komunistów, oddziały Armii Czerwonej rozbroiły żołnierzy 14. Dywizji Piechoty Ośrodka Zapasowego „Armii Poznań”, a oficerowie pojmani przez Sowietów zostali zamordowani w Katyniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości w Tarnogrodzie odprawiona została Msza św. w intencji poległych żołnierzy, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Tworek. Jego słowa przypominały o obowiązku zachowania pamięci o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. – Ta pamięć nie tylko nas zobowiązuje, ale przede wszystkim stanowi zaszczyt dla każdego Polaka. Naszą wspólną, solidarną modlitwą pragniemy ogarnąć tych wszystkich, którzy zginęli na ołtarzu Ojczyzny – podkreślił.

Ważnym elementem uroczystości było także przypomnienie bohaterskich walk 3. Pułku Ułanów Śląskich, który w nocy z 15 na 16 września 1939 r. stoczył krwawy bój o Tarnogród. – Mimo przeważających sił wroga, polscy żołnierze zdołali zadać Niemcom znaczące straty, zanim na rozkaz dowództwa wycofali się z miasta. Południowa część Tarnogrodu była zajęta przez siły niemieckie Doszedł do dowódcy meldunek, że w kierunku Tarnogrodu zmierzają kolejne siły niemieckie. Dlatego nie było sensu dalej walczyć o Tarnogród. Bitwa ta, choć zakończyła się odwrotem, stała się symbolem polskiego męstwa i nieustępliwości – tłumaczył Marcin Magoch ze Szwadronu im. 3. Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy.

Dla mieszkańców Tarnogrodu uroczystości to żywe świadectwo ofiary złożonej na rzecz wolności i suwerenności. Każdego roku te rocznice mają charakter edukacyjny i wychowawczy, zwłaszcza dla młodzieży, która nie tylko w nich uczestniczy, ale także aktywnie włącza się w przygotowania, tak jak uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „My pamiętamy...”. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim, gdzie wspólnie oddano hołd oficerom zamordowanym w Katyniu przez Sowietów. Pomnik w Bramie Korchowskiej, który od lat jest miejscem pamięci, stanowi symboliczne przypomnienie o ofiarach tej zbrodni, nie tylko tych pochodzących z Tarnogrodu, ale z całej Polski.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-12 12:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ofiara synów polskiej ziemi

W miejscu upamiętniającym  bolesne wydarzenia

Joanna Ferens

W miejscu upamiętniającym bolesne wydarzenia

W Tarnogrodzie odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wydarzeń w Bramie Korchowskiej.

Więcej ...

Abp Fisichella: Rzym gotowy na przyjęcie młodych, spodziewamy się miliona pielgrzymów

2025-07-19 09:43

Vatican Media

Rzym jest gotowy na przyjęcie uczestników Jubileuszu Młodzieży – zapewnił dziennikarzy abp Rino Fisichella, który z ramienia Watykanu jest odpowiedzialny za organizację wydarzeń Roku Świętego. Ujawnił, że do Wiecznego Miasta wybierają się również młodzi Palestyńczycy, a konkretnie chrześcijanie z Betlejem. Wspomniał o tym w kontekście czwartkowego ataku na katolicki kościół Świętej Rodziny w Gazie. Przyznał, że budzi to ból i smutek.

Więcej ...

Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki

2025-07-19 15:07

Vatican News

„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat