Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: pierwsze śluby sióstr nazaretanek

Ks. Mariusz Frukacz

„Człowiek i jego życie to najpiękniejszy dar dla Boga i dla Kościoła, dla miłości Bożej”. - mówił w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie abp senior Stanisław Nowak, który przewodniczył 9 sierpnia uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez dwie siostry nazaretanki: s. M. Annę i s. M. Natalię.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości przybyły siostry nazaretanki na czele z s. Janą Zawieją przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, s. Eleną Elżbieta Wróbel przełożoną Prowincji Krakowskiej, s. Marią Błaszczyk przełożoną Prowincji Zgromadzenia na Białorusi, s. M. Goretti Stefańczyk, przełożoną domu nowicjatu w Częstochowie oraz rodziny sióstr neoprofesek m. in. z Grodna na Białorusi, duszpasterze z rodzinnych parafii sióstr, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

- To bardzo ważna chwila w życiu naszej wspólnoty zakonnej. Modlimy się dzisiaj o nowe powołania do naszego zgromadzenia.- mówiła na początku uroczystości s. Jana Zawieja przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu złożyły podczas uroczystej Mszy św. swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

W homilii abp Nowak podkreślił, ze poprzez śluby siostry „mówią wielkie kocham Bogu i z tym kocham idą do świata”. - Siostry ofiarują się Bogu, Jemu składają życie. – podkreślił abp Nowak i dodał, że „śluby zakonne to wielki znak dla dzisiejszego świata, który jest chory, bo gardzi wartościami duchowymi”.

„W dzisiejszych czasach zrodziła się cywilizacja wbrew rodzinie i małżeństwu. Świat zdradził krzyż Jezusa odstępując od Boga i idąc w ateizm. W takim świecie nie liczy się Bóg i nie liczy się sumienie”. – kontynuował abp Nowak.

Arcybiskup senior przypomniał, że „dzisiejszy świat gardzi przykazaniami Bożymi”. - Jeśli ludzie będą deptać przykazania Boże to dojedzie do katastrofy antropologicznej. Trzeba żyć przykazaniami Bożymi.- wołał arcybiskup senior.

„Siostry chcą żyć Bogiem i przeciwstawiają się bestii dobrobytu materialnego i bestii pieniądza”. – dodał arcybiskup.

Reklama

Odnosząc się do tajemnicy powołania arcybiskup przypomniał, że „Bóg przyciąga do siebie powołując człowieka”. - Cała wielkość człowieka jest w tym, że jest osobą wolną i może powiedzieć Bogu kocham. Bóg jest miłością. Ta miłość przyciąga. Człowiek odpowiada na tę miłość i to jest piękne. – przypomniał abp Nowak.

Arcybiskup przypomniał siostrom, że „muszą stać się uczennicami Boga”. - W tym jest konkretny program życia. Trzeba nauczyć się Ojca. Tylko tak można być wiernym uczniem kiedy się ciągle słucha Boga. – mówił arcybiskup i dodał: „Boga się trzeba nauczyć”.

„Módlcie się za dzisiejszy świat. Módlcie się za dzisiejszą Polskę”. – zaapelował ma zakończenie arcybiskup senior.

Po homilii siostry złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Podczas obrzędu otrzymały także zewnętrzne znaki złożenia ślubów: czarny welon, jako znak całkowitego przynależenia do Chrystusa, krzyż, jako znak drogi do życia wiecznego, świecę, znak Chrystusa Światła i znak nowego życia i konstytucje zakonne, jako „prawo miłości”.

historia Zgromadzenia sięga 1873 r. Wówczas 1 października papież Pius IX na rozpoczęcie tego nowego dzieła w Kościele udzielił błogosławieństwa apostolskiego. Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zostało założone w I Niedzielę Adwentu 1875 r. w Rzymie przez bł. Franciszkę Siedliską. W 1884 r. nastąpił wybór matki założycielki na przełożoną generalną Zgromadzenia.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-09 20:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Bitwa Warszawska weszła do kanonu najważniejszych bitew ocalających naszą cywilizację

Karol Porwich/Niedziela

– Nie ma sytuacji, w której by można było zapomnieć o Polsce, która jest dla nas zbiorowym obowiązkiem, ale zarazem sprawa rodzinna i bardzo osobistą, za którą trzeba będzie zdać sprawę przed Bogiem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Więcej ...

Relikwie Męczenników Ugandyjskich powrócą z Rzymu do ojczyzny

2024-05-10 18:19

www.glassisland.com

Relikwie dwóch spośród 22 katolickich Męczenników Ugandyjskich, przechowywane od 60 lat w Rzymie, powrócą do ojczyzny w roku 60. rocznicy ich kanonizacji. Chodzi o kości świętych: Karola Lwangi i Macieja Mulumby. Zawieziono je do Wiecznego Miasta w 1964 roku na uroczystości kanonizacyjne.

Więcej ...

Protestujący zdecydowanie: precz z zielonym obłędem

2024-05-11 11:36

Łukasz Brodzik

Z najdalszych zakątków naszego kraju do Warszawy zjechały setki tysięcy Polaków na protest Precz z Zielonym Ładem. Nam udało się bezpośrednio porozmawiać z kilkoma uczestnikami manifestacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli