Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Niebiańskie podróże

Przed nami czas, kiedy noc jest coraz dłuższa. To dobry moment dla miłośników gwiazd i planet. Zapraszamy na jesienny astronomiczny szlak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fazy Księżyca, deszcz meteorów, konstelacja Wieloryba, roje meteorów niczym ogniki, komety. To wszystko można zobaczyć na własne oczy na październikowym niebie w obserwatoriach astronomicznych. Jeśli jednak nocne wędrówki nas nie przekonują, chmury zasłaniają niebo, a interesujące nas ciała niebieskie są niewidoczne w naszej części globu, zainteresowanych zapraszają planetaria. Tam nie mają znaczenia pora dnia ani pora roku. Dokąd warto się wybrać, by spojrzeć w gwiazdy i poznać tajemnice kosmosu?

Toruń

Zaczynamy od miasta najwybitniejszego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń” znajduje się w budynku zbiornika na gaz z 1860 r. Choć pomysł stworzenia planetarium powstał jeszcze przed II wojną światową, to otwarto je dopiero w 1994 r. Jest jednym z czterech największych planetariów w Polsce, biorąc pod uwagę wielkość kopuły i liczbę miejsc na widowni (189); średnica kopuły ma 15 m, wysokość od podłogi do zenitu – 9,5 m.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W planetarium czekają na widzów seanse astronomiczne, interaktywne wystawy, przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie można się poczuć niczym astronauta. Dzięki samodzielnie stworzonemu systemowi, jak piszą twórcy, „w ciągu kilku chwil możemy przelecieć przez pierścienie Saturna czy też wylądować i «postawić nogę» na Księżycu”.

Chorzów

Reklama

Mamy tu najstarsze polskie planetarium – w przyszłym roku będzie miało 70 lat. Może się poszczycić posiadaniem największej w Polsce lunety i jednym z najnowocześniejszych na świecie systemów wizualizacji nieba, w który została wyposażona sala planetarium. Odwiedzający je obejrzą miliony gwiazd i odkryją odległe zakątki wszechświata. Można tu zgłębić zagadnienia związane z sejsmologią, meteorologią i astronomią, przeżyć trzęsienie ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy czy odbyć symulowany lot w kosmos. Są tu jeszcze obserwatorium czy 25-metrowa winda wieży widokowej, na której szczycie na pasażerów czeka – jak kusi strona internetowa chorzowskiego planetarium – niespodzianka, związana z bardzo starym instrumentem optycznym, z którego korzystał sam Leonardo da Vinci...

Olsztyn

To miasto ma drugie co do wielkości planetarium w Polsce, które zostało otwarte w 1973 r., w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne jest hołdem dla astronoma, który w tym mieście spędził kilka lat, pełniąc funkcje administratora okolicznych dóbr Kapituły Warmińskiej. Pod sztucznym niebem planetarium są organizowane wykłady popularnonaukowe wygłaszane przez naukowców z całej Polski. Sporą atrakcją tego miejsca jest kopia Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelity Ziemi. W Olsztyńskim Obserwatorium Astronomicznym, zlokalizowanym w XIX-wiecznej wieży ciśnień, można się z kolei zapoznać z kolekcją meteorytów, z rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych.

***

Obok wymienionych warto zajrzeć do planetariów w: Warszawie (Centrum Nauki Kopernik wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia, jednak tu kosmos będzie można poznawać dopiero w nowym roku), Łodzi (Planetarium EC1 uznane za jeden z „7 Nowych Cudów Polski 2016” miesięcznika National Geographic Traveler) albo Gdyni (choć stworzone dla studentów dzisiejszej Akademii Morskiej, to mogą z niego korzystać miłośnicy gwiazd).

Planetaria na świecie

• Szanghaj (Chiny) – kopuła tego planetarium zajmuje 38 tys. m2, a kształtem przypomina statek kosmiczny. Budynek bez linii prostych i kątów prostych został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlał kształty, ruch i geometrię wszechświata;

• Chicago (USA) – pierwsze planetarium zbudowane na zachodniej półkuli i najstarsze istniejące do dziś (od 1930 r.);

• Jena (Niemcy) – Planetarium Zeissa to najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Otwarto je w 1926 r.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-01 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie geograficzne odkrycie

Ceremonia odsłonięcia obelisku u źródła Amazonki na Nevado Quehuisha

Archiwum Jacka Pałkiewicza

Ceremonia odsłonięcia obelisku u źródła Amazonki na Nevado Quehuisha

25 lat temu moja wyprawa naukowa zlokalizowała miejsce narodzin królowej rzek – Amazonki. W 2011 r. u źródła powstał monument z tablicą upamiętniającą to wydarzenie

Więcej ...

Kard. Ryś: opowiadajcie historię o nadziei i wolności!

2025-04-11 23:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Kard. Ryś: potrzebujemy ponownie odkryć wartość celebracji!

2025-04-12 13:05
Kard. Grzegorz Ryś

BP KEP

Kard. Grzegorz Ryś

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...