Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Naucz nas ufać Bogu

Procesja eucharystyczna

Ks. Artur Schodziński

Procesja eucharystyczna

Kościół katolicki 8 września świętuje Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Od 6 listopada 1753 r. ten tytuł nosi także parafialny kościół w Oleszycach z nadania biskupa przemyskiego Wacława Hieronima Sierakowskiego. Parafia powstała jednak wcześniej, ustanowiona decyzją bp. Mikołaja Odrowąża Błażejewskiego z 30 sierpnia 1458 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu Matki Bożej Siewnej Parafia w Oleszycach obchodzi swoje święto patronalne. Poprzedza je uroczysta Eucharystia na cmentarzu komunalnym sprawowana w intencji zmarłych tam spoczywających. W wygłoszonej wtedy homilii proboszcz oleszycki ks. Artur Schodziński uświadamiał, jak ważna rzeczą jest świętość w naszym życiu. – Świętość to oderwanie od tego, co nie prowadzi nas do łączności z Panem Bogiem. Świętość nie jest tylko dla mistyków, ale dla każdego człowieka. Przychodzi moment śmierci, nie zabieramy z sobą nic materialnego. Zabieramy na tamten świat niematerialny dorobek naszego życia, nasze dobre uczynki, to wszystko co ma wartość w oczach Boga. Nasze życie powinno być wzrastaniem ku świętości. Potrzebna jest świadomość, że do świętości jesteśmy powołani. Trzeba się troszczyć o nasze zbawienie. Modlić się za zmarłych i pracować nad sobą, byśmy wszyscy kiedyś byli w niebie – mówił w homilii.

Reklama

W uroczystość Narodzenia NMP odbył się doroczny odpust parafialny. Koncelebrowanej Eucharystii odpustowej przewodniczył redemptorysta z Tuchowa, o. Aleksander Ćwik. W odpustowym kazaniu zachęcał, by zachwycić się Matką Bożą w święto Jej narodzenia. Kaznodzieja podkreślił także, że Matka Boża była człowiekiem. Przyszła na świat w rodzinie, miała rodziców. W rodzinie się wychowywała, pomagała, wzrastała. Przez całe swoje życie wykazywała zaufanie Panu Bogu. Wiele uwagi w homilii o. Aleksander poświęcił rodzinie. Jak ona jest ważna i potrzebna. Jest miejscem wychowania, formowania się człowieka. Miejscem wiary, nawiązywania relacji z Bogiem. Szacunku i opieki dzieci wobec starszych. Za wzór dla rodzin dał Świętą Rodzinę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Suma odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła i śpiewem Ciebie Boga wysławiamy, poświęceniem zboża i nasion pod nowy zasiew oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

W historii oleszyckiego kościoła największy odpust miał miejsce w 1907 r. z udziałem około 12 tys. wiernych podczas którego Eucharystię sprawował i homilię wygłosił metropolita lwowski abp Józef Bilczewski, wielki czciciel Matki Bożej. Ten święty arcybiskup w przeddzień odpustu poświęcił odbudowany i rozbudowany kościół po wielkim pożarze w maju 1901 r. Jego relikwie czczone są w oleszyckiej świątyni. Proboszcz ks. prał. Michał Goniak zatroszczył się o to, by wystrój kościoła świadczył o jego maryjności. Po przekroczeniu bramy, na placu przykościelnym, stanęła figura Matki Bożej, która gestem rąk zaprasza do wejścia na modlitwę do wnętrza świątyni. W niej w ołtarzu głównym jest obraz Matki Bożej Siewnej, przyozdobiony srebrną sukienką i koronami nałożonymi przez bp. Mariusza Leszczyńskiego podczas jednego z odpustów. Zawieszone przy nim wota świadczą o cudach doznanych za Jej wstawiennictwem. Jeden z witraży w prezbiterium poświęcony jest Narodzeniu NMP. Ozdobą kościoła są dwa duże witraże zatytułowane: Matka Boża w Piśmie Świętym i Czarna Madonna – Królowa Polski w dziejach narodu polskiego. Ich autorem jest wybitny witrażysta Polski prof. Jerzy Skąpski z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-17 14:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłość Boga daje życie wieczne

Kompania Reprezentacyjna I Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. 
Józefa Kustronia z Rzeszowa

Adam Łazar

Kompania Reprezentacyjna I Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia z Rzeszowa

Przy drodze między Oleszycami a Starym Dzikowem, w lesie Horaj, Nadleśnictwo Oleszyce w 1983 r. urządziło zajazd turystyczny. Jest też on miejscem pamięci narodowej. Postawiono na nim dębowy pomnik ku czci gen. bryg. Józefa Kustronia. Znalazły się tam tablice informacyjne z życiorysem bohatera września 1939 r. i opisem szlaku bojowego 21. Dywizji Piechoty Górskiej od Górnego Śląska po Ziemię Lubaczowską. W latach późniejszych postawiono też krzyż.

Więcej ...

Nowy papież ma serce maryjne

2025-05-19 21:15

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Chociaż nie wiadomo jeszcze w pełni, jakie są ulubione nabożeństwa nowego Ojca Świętego, pojawiły się już pewne oznaki jego sympatii maryjnych.

Więcej ...

Leon XIV zachęca wiernych do otwartości na Słowo Boże

2025-05-21 10:22

Vatican Media

„Prośmy Pana o łaskę, abyśmy zawsze przyjmowali to ziarno, którym jest Jego słowo” - zaapelował Ojciec Święty do wiernych podczas swojej pierwszej audiencji ogólnej. Leon XIV postanowił kontynuować cykl katechez rozpoczęty przez Franciszka „Jezus Chrystus naszą nadzieją”, a dzisiaj omówił przypowieść o siewcy (Mt 13, 1-17).

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł

Kościół

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW"...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Sąd zdecydował! Ks. prof. Tadeusz Guz nie jest...

Wiadomości

Sąd zdecydował! Ks. prof. Tadeusz Guz nie jest...

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką