Reklama

Niedziela Małopolska

Poznać i polubić

W każdym wieku można odkryć piękno muzyki i się nią zafascynować – przekonuje w rozmowie z Niedzielą dyrektor Rafał Monita.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Zbliża się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem. Jaki on będzie?

Rafał Monita: Różnorodny. Na tegorocznym festiwalu odbędzie się jeden koncert kameralny i trzy organowe. Ten pierwszy to recital pieśni Wacława Geigera, który będzie miał miejsce 27 lipca w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Na kolejne organizatorzy zapraszają do sanktuarium Najświętszej Rodziny, gdzie znajdują się organy firmy Rieger. W niedzielę 28 lipca usłyszymy duet małżeństwa Mateusza Rzewuskiego (organy) i Angeliki Rzewuskiej (sopran). Artyści zaprezentują utwory Mozarta, Rossiniego, Bacha oraz Mendelssohna-Bartholdy’ego. Z kolei na 9 sierpnia zaplanowaliśmy wieczór z francuską muzyką romantyczną, w wykonaniu Krzysztofa Pawlisza (organy) i zespołu żeńskiego Donne Armoniche. Usłyszymy nastrojowe utwory Gabriela Fauré, Camille Saint-Saënsa, czy Césara Francka. Natomiast 10 sierpnia w finałowym koncercie z hiszpańską muzyką organową wystąpi Marta Misztal-Bloch. To pochodząca z Zakopanego organistka, która na festiwal przyjedzie z Hiszpanii, gdzie się wykształciła, mieszka i koncertuje. W Zakopanem zagra utwory hiszpańskich kompozytorów bardzo mało znanych w Polsce.

Reklama

Od dwóch lat festiwal ma patrona. Skąd pomysł, aby twórczość Wacława Geigera zaprezentować podczas pierwszego koncertu?

To kompozytor, śpiewak, pedagog, organista zawodowo związany przez lata z Zakopanem. Prowadził klasy śpiewu solowego, orkiestry szkolne, chóry. Był też założycielem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Podczas tego koncertu usłyszymy jego pieśni w wykonaniu Dawida Biwo (baryton), któremu na fortepianie będzie towarzyszyć Wioletta Fluda-Tkaczyk. Naszą ideą jest, by podczas kolejnych edycji festiwalu przybliżać i przypominać sylwetkę oraz muzykę patrona. Tym bardziej że w Zakopanem jest liczne grono uczniów Wacława Geigera, którzy go pamiętają i ciepło wspominają. Mam nadzieję, że przy okazji recitalu wywiąże się dyskusja z publicznością, że koncert przerodzi się w pewnego rodzaju spotkanie muzyczne, w ramach którego będziemy wspominać postać naszego patrona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym różni się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej od innych cyklicznych projektów muzycznych?

Jest to jedyny festiwal pod Tatrami skupiony na muzyce organowej. Zakopane realizuje go po raz 23! Koncerty odbywają się przede wszystkim w kościele na Krupówkach. Staramy się w nich też pokazywać, że muzyka góralska inspirowała wielu kompozytorów. Zresztą realizowane w ramach festiwalu koncerty pozwalają zaprezentować bardzo różnorodną muzykę. To istotne dla słuchaczy, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie: dzieci, młodzież, ale też osoby dojrzałe i starsze. W każdym wieku można odkryć piękno muzyki i się nią zafascynować.

Kogo Pan zaprasza na festiwal?

Wszystkich. To są koncerty z wstępem wolnym. Organizatorom zależy, aby nie było bariery ekonomicznej, aby każdy mógł przeżyć spotkanie z piękną muzyką. Zapraszam zakopiańczyków! Chciałbym, aby poczuli, że to jest ich festiwal, który tu wyrósł, trwa i się rozwija. Prezentujemy muzykę, którą warto odkryć, poznać i polubić. Zapraszamy także turystów, którzy podczas pobytu na Podhalu chcą uczestniczyć w interesujących koncertach, a tych w Zakopanem nie brakuje. My wychodzimy z propozycją wydarzeń festiwalowych. To będzie muzyka przekazana w sposób ambitny, a jednocześnie przystępny. Każdy jest mile widziany! Na: www.zakopane.pl program festiwalu.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-17 00:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Rodzina górą! - Duże Rodziny 3+ w tym roku spotkają się w Zakopanem

Adobe Stock

W Zakopanem w dniach 6-8 czerwca 2025 r. odbędzie się XIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, którego organizatorem jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, a głównymi partnerami Miasto Zakopane oraz Powiat Tatrzański. Potwierdzające tę współpracę porozumienie zostało oficjalnie podpisane w piątek 7 lutego podczas konferencji prasowej w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.

Więcej ...

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Wielokrotnie powtarzał, że wszystko, co osiągnął w swoim życiu, zawdzięcza … woli Bożej – powiedział na pogrzebie bp Leszek Leszkiewicz.

Więcej ...

Bp nominat Krzysztof Dukielski: moim DNA jest oazowa foska

2025-07-13 09:30
Biskup nominat Krzysztof Dukielski

Ks. Stanisław Piekielnik/diecezja radomska

Biskup nominat Krzysztof Dukielski

- Moim DNA jest oazowa foska - powiedział biskup nominat Krzysztof Dukielski, który został mianowany przez papieża Leona XIV biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Catula.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką