Reklama

Kościół

Warto zobaczyć

Śladami świętego małżeństwa

Sanktuarium w Alençon

Gdzie żyła para, która jako pierwsza została kanonizowana? Zapraszamy na wędrówkę śladami Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

On urodził się w Bordeaux, dzieciństwo spędził w Awinionie, Strasburgu i w Alençon. Zegarmistrzostwa uczył się w Rennes, Strasburgu i Paryżu. W Alençon otworzył sklep z zegarkami i biżuterią przy rue du Pont Neuf 1850.

Ona urodziła się w Gandelain. U sióstr adoratorek w Alençon uczyła się koronczarstwa. Wyrabiała słynne na całą Francję koronki początkowo dla paryskiej firmy, później na własny rachunek, przy rue Saint-Blaise 36. Wyroby wytwarzane w jej zakładzie stały się bardzo popularne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

On i ona spotkali się po raz pierwszy na moście św. Leonarda w Alençon nad rzeką Sarthe. Trzy miesiące później, 12 lipca 1858 r. o godz. 22.13, zawarli związek małżeński w tamtejszym ratuszu; tuż po północy, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, czyli już 13 lipca ślubowali sobie miłość w kościele Notre Dame. Ich wspólne życie, które trwało jedynie 19 lat, w całości było związane z Alençon. Tu 28 sierpnia 1877 r. na nowotwór piersi zmarła Zelia.

Alençon

W połowie XIX wieku mieszkało tu ponad 15 tys. osób. Było to centrum administracyjne i gospodarcze regionu. Miasto leżało na skrzyżowaniu dróg komunikacyjnych. Przy rue Saint-Blaise 50 mieli dom państwo Zelia i Ludwik Martin. Wychowywali tu pięć swoich córek, czworo ich dzieci zmarło bardzo wcześnie. Tu każdego dnia dbali o wierność Bogu i sobie nawzajem.

Reklama

Dziś dom narodzin przyszłej Małej Tereski jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak wyglądało zwyczajne i wyjątkowe zarazem życie jego mieszkańców. Są zdjęcia, pamiątki rodzinne, zabawki czy przedmioty świadczące o zawodowej działalności małżonków, którzy połączyli swoje siły, by prowadzić fabrykę koronek. Jest tu kaplica z lat 1925-28, która otwiera się na sypialnię rodziców, gdzie urodziła się Teresa i gdzie zmarła Zelia. Dzięki wędrówce po miejscach naznaczonych obecnością małżonków Martin może uda się zwiedzającym odkryć źródło ich szczęścia i świętości, wiary, która pomagała im w cierpieniu.

Dom Zelii i Ludwika jak przed 150 laty, tak i dzisiaj jest pełen życia. Każdego roku świętuje się tu narodziny dla nieba jego dawnych mieszkańców. A już 11 i 12 lipca będzie tu święto Zelii i Ludwika Martin w rocznicę ich ślubu. I właśnie na nie sanktuarium dla rodzin i par w Alençon zaprasza wszystkie małżeństwa, żeby lepiej poznać rodziców św. Tereski i powierzyć się ich wstawiennictwu. Można tam również włączyć się w wyjątkową duchową Rodzinę Zelii i Ludwika, która modli się za siebie nawzajem, a jej intencje natychmiast umieszczane są w pokoju świętych.

Drugim nie mniej ważnym miejscem w Alençon jest kościół, dziś bazylika Notre Dame. To serce życia duchowego tej świętej rodziny. Tu właśnie Zelia i Ludwik się pobrali, tu była ochrzczona Teresa. Tu się modlili i zawierzali Bogu swoje życie.

To nie wszystkie ślady codziennego życia rodziny Martin w Alençon. Jest jeszcze kościół Saint-Pierre de Montsort, który początkowo był jej kościołem parafialnym, jest niewielka wieża nad brzegiem rzeki, gdzie znajdowała wytchnienie, czy dom Rose Taillé – niani Tereski. Warto też zajrzeć do Muzeum Sztuk Pięknych i Koronki, w którym można się przyjrzeć sztuce koronki igłowej, z której słynęła Zelia.

Więcej o życiu świętych małżonków i ich domu na: sanctuaire-louisetzelie.com .

Lisieux

Reklama

Po śmierci żony Ludwik razem z córkami przeprowadził się do Lisieux. Po wstąpieniu najmłodszej Teresy do Karmelu w 1888 r. zachorował i leczył się w szpitalu Bon-Sauveur w Caen. Dom zaczął niszczeć. Ludwik zmarł 29 lipca 1894 r.

Co warto zobaczyć w Lisieux? Przede wszystkim posiadłość przy 22 Chemin des Buissonnets na ówczesnych przedmieściach. Z czerwonej cegły, z drewnianymi zdobieniami, otoczony ogrodem był „słodkim gniazdem” dzieciństwa Teresy, która tutaj po śmierci matki odnalazła swoją naturalną wesołość. Dziś można tam zajrzeć, by obejrzeć pokoje, w których mieszkała rodzina Martin, wejść do jadalni, w której zasiadał Luis z córkami, przycupnąć przy kominku, przy którym się ogrzewali. Dom jest pełen pamiątek zarówno po panu Martin, jak i po jego córkach, zwłaszcza Teresce. Przed domem uwagę zwraca rzeźba upamiętniająca chwilę, kiedy Tereska prosi ojca o zgodę na wstąpienie do Karmelu w 1887 r.

Warto też zajrzeć do katedry św. Piotra, do której Ludwik razem z córkami chodził w każdą niedzielę i często w ciągu tygodnia na Mszę św. Jest także okazała bazylika św. Teresy z pierwszej połowy XX wieku, która została wybudowana z ofiar ludzi z całego świata. To właśnie w niej odbyła się beatyfikacja Zelii i Ludwika Martin. Jej krypta przypomina najważniejsze chwile z życia małej świętej, tu też znajduje się relikwiarz jej rodziców. Niedaleko bazyliki jest kościół klasztorny, w którego kaplicy umieszczone są główne relikwie świętej.

Lisieux odwiedza 600 tys. pielgrzymów rocznie i po Lourdes jest ono najważniejszym miejscem pielgrzymkowym Francji.

***

Odkrywając życie Ludwika i Zelii Martin, wielu będzie mogło odnaleźć się w nim z jego radościami i trudami. Z pragnieniem poświęcenia się Bogu, późnym małżeństwem, walką o życie dzieci, trudnym rodzicielstwem, wzlotami i trudnościami finansowymi, chorobą i śmiercią współmałżonka, zaburzeniami psychicznymi podeszłego wieku... Ich świętość w miejscach ich życia to prawdziwe rekolekcje dla małżonków i rodzin.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-01 18:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczęście przyjaźni z Bogiem

S. Bogumiła Ptasińska

Archiwum sióstr terezjanek

S. Bogumiła Ptasińska

O Biskupie Wygnańcu, który pomaga w codziennych sprawach i ciągle aktualnym charyzmacie terezjanek, z s. Bogumiłą Ptasińską rozmawia Renata Czerwińska.

Więcej ...

Pierwszy ksiądz z Chin, który został męczennikiem

zwiastowaniepanskie.com.pl

W młodości Św. Augustyn Zhao Rong prowadził dosyć rozpustny tryb życia. W wieku 20 lat otrzymał pracę strażnika w więzieniu. Gdy w 1772 r. rozpoczęły się w Chinach prześladowania religijne zostało aresztowanych wielu katolików, a Zhao Rong został przydzielony do ich pilnowania.

Więcej ...

Jubileusz Młodych. Papież weźmie udział w wydarzeniu "Ty jesteś Piotr"

2025-07-09 13:58
Jubileusz Młodych

Vatican Media

Jubileusz Młodych

Papież Leon XIV będzie przewodniczyć 31 lipca wydarzeniu „Ty jesteś Piotr” w ramach Jubileuszu Młodych. Wydarzenie jest poświęcone młodym włoskim pielgrzymom i ma stanowić wyjątkowe doświadczenie w samym sercu Jubileuszu – mówią organizatorzy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy