Reklama

Polska

Wrszawa: Msza w intencji polskiej policji

Marek Zygmunt

- Jest w policji wiele córek i synów narodu polskiego, którzy wynieśli z rodzinnego domu zasady Dekalogu i przyjęli za swoje prawo miłości, a Ewangelię uczynili oni kodeksem swego postępowania – powiedział podczas Mszy św. stołecznej w Bazylice św. Krzyża biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa policji. Mszę transmitował 1 Program Polskiego Radia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia, sprawowana ostatnim dniu trwających od czwartku Centralnych Obchodów Święta Policji, rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji i odegrania hymnu państwowego.

Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych zostały przygotowane przez funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji. W homilii bp Guzdek nawiązując do opisanego w Ewangelii cudu rozmnożenia chleba, podkreślał, że „chleb jest znakiem braterstwa i wyrazem miłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chleb jest bardzo ważny. Jest on synonimem dostatniego życia. Jednak „nie samym chlebem żyje człowiek”. Są wartości równie ważne, a nawet ważniejsze, dla których warto pracować i cierpieć, przelewać krew a nawet życie dać - powiedział.

Ordynariusz wojskowy stwierdził, że w czasie pokoju, do wartości, które są „ważne jak chleb”, należą: ład społeczny, przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo. - W naszej Ojczyźnie na straży tych wartości stoi ponad stutysięczna armia funkcjonariuszy policji. To oni po odpowiednim przygotowaniu zdecydowali się „służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia” - powiedział.

Biskup Guzdek przypomniał, że podczas tegorocznych obchodów Święta Policji na tablicy pamięci w Komendzie Głównej odsłonięte zostały trzy tablice epitafijne z nazwiskami poległych w służbie policjantów. Wspomniał też o odbywającym się w tym dniu pogrzebie śp. st. asp. Marka Dziakowicza, który zginął niosąc pomoc chłopcu tonącemu w wodach Bałtyku.

Delegat ds. duszpasterstwa policji zachęcał policjantów do spełniania codziennych uczynków dobra. - Czyn ma miejsce raz i już się nie odmieni, pozostanie taki na wieczność. Ale ocena czynu może ulec zmianie. Tylko czyny miłości należą do tych, które wychodzą zwycięsko z każdej opresji zmiennej w swych upodobaniach historii – podkreślił.

Reklama

Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów – duszpasterzy policji, m. in. ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji. Obecni podczas Mszy św. byli m. in. gen. insp. policji Krzysztof Gajewski, Komendant Główny Policji, pracownicy jego biura, komendanci poszczególnych pionów, funkcjonariusze i pracownicy policji.

Uroczystą Mszę św. uświetniły Chór Komendy Stołecznej Policji i Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Na koniec Mszy św. generalny insp. Krzysztof Gajewski podziękował biskupowi polowemu za sprawowaną Eucharystię i opiekę duszpasterską kapelanów.

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie służy w niej około 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą formacją mundurową w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-26 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: policjanci pielgrzymowali do Czarnej Madonny

Bożena Sztajner/Niedziela

Za funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych na Kresach Wschodnich przez NKWD, a także policjantów poległych na służbie i za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych - modlili się uczestnicy 16. Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania