Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

19.05 – Dzień Lekarza Rodzinnego
W Polsce jest ich ok. 10 tys., ale to wciąż za mało. To oni są na pierwszej linii frontu i od ich zaangażowania oraz umiejętności diagnozowania zależy nasze zdrowie. Wciąż zmienia się zakres ich działania. Życzmy więc im i sobie wysokich standardów pracy.
20.05 – Dzień Pszczół
Ma na celu przypomnienie ich znaczenia dla środowiska i pozyskiwania żywności oraz nakłonienie do ich szczególnej ochrony. Warto sobie uświadomić, że ponad 87% gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. właśnie przez pszczoły, a powodem ginięcia tych owadów jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin.
24.05 – Dzień Parków Narodowych
Pierwszy narodowy park europejski powstał w Szwecji w 1909 r. W Polsce są 23 parki narodowe, a ich powierzchnia zajmuje 1% naszego kraju, czyli ponad 329,5 tys. ha. Najstarsze parki to białowieski i pieniński, najmłodszym jest park „Ujście Warty”. Największy jest park biebrzański, a najmniejszy – ojcowski. Najbliższy weekend to dobra okazja do odwiedzenia jednego z nich i cieszenia się rozwijającą się przyrodą.

21 maja. Dzień Odnawiania Znajomości

„Co się stało z naszą klasą?” – śpiewał Jacek Kaczmarski. Jeśli też się nad tym zastanawiacie, to ten dzień jest doskonałą okazją do odświeżenia dawnych kontaktów i wyruszenia w podróż sentymentalną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przyjaźnie z piaskownicy, ze szkolnej ławy czy z czasów studenckich, młodzieńcze miłości, przelotne znajomości, które zostawiły trwały ślad w pamięci. Albo krewni, którzy czasem żyją gdzieś niedaleko, a jednak dzieli od nich przepaść banalnego nieporozumienia. Może warto powrócić do znajomości z dawnych lat... Jeśli nie nadrobić stracony czas, to otworzyć dla nich nową kartę.

Powrót do dawnych relacji bywa często dużo trudniejszy niż nawiązanie nowych. Niejednokrotnie w sobie samym trzeba się zmierzyć z upływającym czasem, może w pewien sposób rozliczyć się z życiem, spojrzeć z dystansu na to, co z dawnych planów udało się zrealizować, a co wyszło zupełnie inaczej niż przewidywania... I wreszcie – w obecnej rzeczywistości spotkać się z kimś, kto już pewnie nie wygląda tak jak kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, na którego twarzy będzie można dostrzec ślad bogactwa doświadczeń.

Odwaga więc i poczucie humoru, które potrafi wybawić z niejednej opresji – wskazane. Bo przecież może się okazać, że szara myszka z podstawówki to dziś pewna siebie kobieta, która czerpie z życia pełnymi garściami, a największemu prymusowi podwinęła się noga. A może zmiany wcale nie są aż tak widoczne, a to, co najważniejsze, wciąż jest takie samo?

Jak się zabrać do poszukiwania dawnych znajomości? Co zrobić, żeby nawiązać kontakt z tymi, z którymi od tak dawna się nie widywaliśmy? Po pierwsze, przejrzeć listę kontaktów w telefonie – może zachowały się te dla nas najcenniejsze. Albo, co chyba łatwiejsze, uruchomić media społecznościowe – często przez znajomych naszych znajomych trafimy jak po nitce do kłębka.

Powodzenia w poszukiwaniach!

Ciekawostka

Wieże bólu

Reklama

To polska nazwa Parku Narodowego Torres del Paine, uważanego za najpiękniejszy park narodowy Ameryki Południowej. Położony jest on w południowej części Chile, a jego nazwa przypisywana jest bólowi mięśni, który towarzyszy przy zdobywaniu trzech największych szczytów masywu górskiego. Poza urokliwymi szczytami i innymi formacjami skalnymi w parku możemy jeszcze podziwiać liczne jeziora czy lodowce. To m.in. przez ten zróżnicowany górski krajobraz park został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Biały szpak

Szpak balijski jest jednym z najrzadziej występujących zwierząt w naturze. Jego dzika populacja obecnie liczy mniej niż 50 osobników. Występuje w północno-zachodniej części wyspy Bali, w Parku Narodowym Bali Barat. Licząca kilkanaście par populacja została też introdukowana na wyspie Nusa Penida. Atrakcyjny wygląd szpaka oraz niezwykłe umiejętności naśladowania śpiewu sprawiły, że stał się on celem kłusowników. Doprowadziło to populację szpaka balijskiego na skraj wyginięcia – w 1990 r. w stanie dzikim żyło 15 ptaków, a w roku 2001 r. jedynie 6! Szpaki te są hodowane w ogrodach zoologicznych, gdzie ich liczebność dziś wynosi ok. 1000 sztuk.

Czy wiesz, że...

...można wywołać sztuczne opady?

Reklama

Deszcz na pustyni jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły powalczyć z tym problemem i w tym celu sięgnęły po technologie umożliwiające tworzenie w sztuczny sposób chmur, z których powstają opady. Narodowe Centrum Meteorologii w tym kraju powołało do życia zespół naukowców, który prowadzi badania związane ze wzmocnieniem opadów. Proces ten polega na wprowadzaniu do chmur specjalnych substancji, które poprawiają ich kondensację. W Dubaju od 2021 r. robi się to z użyciem dronów. Rozwiązanie nie jest nowe – sam pomysł sięga połowy zeszłego wieku. Zmieniły się jednak technologie, które umożliwiają wywoływanie chmur z opadami. Drony latają na niewielkich wysokościach i wprowadzają do powietrza ładunki elektryczne. Program rozsiewania chmur prowadzony jest tam od 2017 r. i już widać jego efekty. Nastąpiło zwiększenie opadów w regionie o 15-35%. W przeszłości odnotowywano jednak także efekty uboczne. W styczniu 2020 r. wystąpiła powódź będąca właśnie następstwem zasiewania chmur jesienią roku poprzedniego.

Myśl na tydzień

„Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie – zrobi niespodziankę”.
Bolesław Prus

Pamiętaj o życzeniach!

19.05 – Piotr, Iwona, Teofil

20.05 – Bernardyn, Karol, Wiktoria

21.05 – Tymoteusz, Wiktor, Krzysztof

22.05 – Rita, Helena, Wiesław

23.05 – Jan, Michał, Iwona

24.05 – Joanna, Zuzanna, Milena

25.05 – Grzegorz, Magdalena, Mariusz

Wydarzyło się

• 19.05.1880 – w 400. rocznicę śmierci prochy Jana Długosza zostały przeniesione do nowo powstałej Krypty Zasłużonych na Skałce w Krakowie.
• 20.05.1978 – został wystrzelony sztuczny satelita Wenus – Pioneer Venus 1.
• 20.05.2019 – w Krakowie urodziły się pierwsze w kraju sześcioraczki.
• 21.05.1927 – Amerykanin Charles Lindbergh zakończył pierwszy w historii samotny przelot nad Atlantykiem na trasie Garden City – Paryż.
• 22.05.1995 – z jednodniową pielgrzymką do Polski przybył papież Jan Paweł II. W jej trakcie odprawił Mszę św. w Skoczowie i uczestniczył w krótkich spotkaniach z wiernymi w Bielsku-Białej i Żywcu.
• 23.05.1814 – w Wiedniu odbyła się premiera ostatecznej wersji jedynej w dorobku Ludwiga van Beethovena opery Fidelio.
• 24.05.1682 – we Francji otwarto Kanał Południowy.
• 25.05.1995 – Jan Paweł II ogłosił encyklikę Ut unum sint.

Podziel się:

Oceń:

2024-05-14 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Bruno, współbrat papieża Leona XIV

2025-07-09 15:24

Foto archiwum o. Bruno Silvestrini

Ojciec Bruno Silvestrini pochodzi z włoskiego regionu Marchii (Marche). Urodził się w cieniu bazyliki Matki Bożej z Loreto, w małej miejscowości Porto Recanati.

Więcej ...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym, którzy dopuścili się grzechu śmiertelnego. Co to znaczy?

2025-07-09 19:10

Adobe Stock

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym osobom, które dopuściły się grzechu śmiertelnego publicznego - powiedział PAP ks. Grzegorz Strzelczyk, nawiązując do pogrzebu Tadeusza Dudy, który miał dokonać podwójnego zabójstwa córki i zięcia w Starej Wsi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany