Reklama

Kościół

Strażniczki dziedzictwa

Członkinie Instytutu z kard. Stefanem Wyszyńskim w ogrodzie przy domu
Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, sierpień 1966 r.

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Członkinie Instytutu z kard. Stefanem Wyszyńskim w ogrodzie przy domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, sierpień 1966 r.

Kard. Stefan Wyszyński przypominał o wartości drugiego człowieka, o jego godności, o tym, że człowiek przerasta wszystko, mówi Beata Mackiewicz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Magda Nowak: Można powiedzieć, że są Panie strażniczkami dziedzictwa bł. Stefana Wyszyńskiego. Jak wielka to spuścizna?

Beata Mackiewicz: Mamy zgromadzonych ponad 11 tys. przemówień księdza prymasa. Członkinie Instytutu miały świadomość, jak ważne jest jego nauczanie, i chciały je zachować, dlatego nagrywały kazania i przemówienia, a następnie spisywały je. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego wspólnie z różnymi instytucjami wydał już dwadzieścia trzy tomy nauczania prymasa w serii Dzieła zebrane.

Ile tomów będzie liczyć cała seria?

Około pięćdziesięciu tomów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W takim razie przed Wami jeszcze ogrom pracy...

Tak. Dużo już za nami, ale wiele pracy jeszcze przed nami. Ponadto na podstawie Dzieł zebranych opracowujemy i wydajemy książki z cyklu: myśli na każdy dzień, modlitwy, m.in. rozważania różańcowe. Opublikowaliśmy również wiele książek tematycznych z wypowiedziami kard. Stefana Wyszyńskiego kierowanymi do różnych grup społecznych czy dotyczącymi ważnych zagadnień, np. wybór przemówień patriotycznych, maryjnych, o kobiecie.

W jaki sposób nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego przekazać młodym ludziom?

Wiemy, że do młodych trafimy nie przez opasłe książki, tylko przede wszystkim przez multimedia. Na stronie internetowej Instytutu Prymasowskiego można obejrzeć zdjęcia księdza prymasa, filmy dotyczące jego nauczania oraz posłuchać archiwalnych nagrań jego przemówień. Instytut Prymasowski współpracuje z instytucjami państwowymi i ze stowarzyszeniami katolickimi promującymi nauczanie Prymasa Tysiąclecia, m.in. towarzyszy szkołom, których patronem jest kard. Stefan Wyszyński, współpracuje z Kuratorium Oświaty w Warszawie przy organizacji konkursu z wiedzy o życiu i nauczaniu prymasa oraz obejmuje patronatem wiele konkursów dla dzieci i młodzieży organizowanych na terenie całej Polski. Myślę, że wszyscy zastanawiamy się, jak dotrzeć do młodych. Do końca tego nie wiemy, ponieważ dzisiejsza młodzież żyje w świecie wirtualnym. Może dlatego dobrym sposobem jest docieranie do niej przez spotkania w małych grupach, np. w duszpasterstwach, do których ci młodzi ludzie trafiają. I tu moja zachęta do wszystkich, którzy stykają się z młodzieżą, abyśmy wspólnie rozpowszechniali nauczanie księdza prymasa. My, członkinie Instytutu Prymasowskiego, czynimy, ile możemy, potrzebujemy jednak pomocy innych osób. Wydajemy książki po to, żeby z nich korzystać, ale także żeby rozpowszechniać słowa księdza prymasa w mediach społecznościowych czy podczas różnych spotkań. Zapraszamy do współpracy z nami wszystkie środowiska: szkoły, grupy młodzieżowe, wspólnoty, parafie. Naprawdę wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby ta spuścizna nie zaginęła, ale była przekazywana kolejnym pokoleniom.

Reklama

Jaki kontakt z młodzieżą miał kard. Stefan Wyszyński? Czy młodzi chętnie go słuchali?

Już jako kleryk był wprowadzany w pracę z młodymi, którzy przybywali ze wsi do pracy w fabrykach Włocławka. Potem pracował z akademikami na KUL, ponieważ sam tam studiował. Po II wojnie światowej – jako biskup lubelski i wielki kanclerz KUL – nadal wielką troską otaczał młodzież akademicką, która po dramacie wojny na nowo szukała sensu, wartości, chciała budować nowy, lepszy świat. Już jako prymas Polski do Domu Arcybiskupów Warszawskich zapraszał różne grupy młodzieżowe, m.in. maturzystów. Bardzo często przychodził na spotkania z młodzieżą akademicką do kościoła św. Anny w Warszawie. Najpierw odprawiał Mszę św., a potem młodzież zostawała na drugą część spotkania, która odbywała się w zakrystii. Ksiądz prymas mógł wtedy rozmawiać z młodymi o wszystkim. Siadali, gdzie się dało, czasem ciasno upchani na podłodze, i zadawali prymasowi różne pytania, a on na każde z nich odpowiadał. Młodzi nazywali go Ojcem.

Reklama

Co najważniejszego im przekazał?

Ksiądz prymas wychowywał do odpowiedzialności. Wiedział, że młodzi mogą zmienić ten świat na lepsze. Bardzo im ufał. Rozumiał też ich sprzeciw wobec zastanej rzeczywistości. Ich młodzieńcze ideały, zapał, wolę zmieniania świata chciał ukierunkować na budowanie społeczeństwa i narodu na podstawie wiary i miłości. Przekonywał, że tylko takie budowanie jest wartościowe, wprowadza ład i harmonię, a chroni przed druzgocącą anarchią. Wychowywał do myślenia społecznego, ale chodziło mu nie o aktywizm, tylko o zrozumienie, że jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, o mnożenie wokół dobra. Często mówił do młodych, aby nie chcieli korzystać z łatwizny moralnej. Przypominał o wartości drugiego człowieka, o jego godności, o tym, że człowiek przerasta wszystko.

Gdyby bł. Stefan Wyszyński żył współcześnie, to czy korzystałby z mediów społecznościowych, żeby w ten sposób komunikować się z młodymi? Miałby konto na Facebooku, Instagramie?

Tak. Myślę, że byłby wrażliwy na te media. Jednocześnie zwracałby uwagę na to, aby słowo zawsze odzwierciedlało prawdę, aby nie manipulować informacją – przecież autoryzował swoje teksty przed drukiem. Uważam, że mówiłby o tym, aby młodzi mądrze i odpowiedzialnie korzystali z mediów. Z pewnością w tej wirtualnej przestrzeni przypominałby, że w życiu człowieka istnieją prawdy nadprzyrodzone, które wymagają ciszy i kontemplacji, dlatego zachęcałby do zaznajamiania się ze słowem Bożym i do modlitwy.

Beata Mackiewicz - członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i kierownik Wydawnictwa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Soli Deo”

Instytut Prymasa Wyszyńskiego powstał z grupy zwanej „Ósemką”, założonej w 1942 r. przez Marię Okońską. W celu duchowego odrodzenia Polski po wojnie członkinie Ósemki postanowiły poświęcić się apostolstwu wśród dziewcząt.
1 listopada 1942 r. datę pierwszego spotkania z ks. Wyszyńskim wspólnota uznała za symboliczny początek powstania instytutu. Dziewczęta oddawały życie Matce Bożej za Kościół, nieustannie wspierały modlitwą ks. Wyszyńskiego – później biskupa lubelskiego, a następnie prymasa Polski.
Pomagały również w realizacji jego maryjnych inicjatyw duszpasterskich. Tę wspólnotę życia konsekrowanego w świecie tworzą kobiety, które na wzór Maryi i z Jej pomocą pragną służyć swoim życiem Kościołowi i drugiemu człowiekowi.
Instytut prowadzi swoje dzieła, m.in. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który popularyzuje dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia.
Beata Mackiewicz

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-05-07 08:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ABC Społecznej Krucjaty Miłości oczami dzieci i młodzieży

Wręczenia nagród i wyróżnień dokonał  ks. kan. Robert Węglewski proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach

Michał Sobociński

Wręczenia nagród i wyróżnień dokonał ks. kan. Robert Węglewski proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach

Przed nie lada zadaniem stanęli młodzi artyści ze szkół podstawowych Słubic, Kunowic i Deszczna.

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?