Reklama

Aspekty

Wielki jubileusz

2024-04-26 18:58

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2024, str. I

W każdą III niedzielę miesiąca w kościele odprawiana jest Msza św. za Ojczyznę przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli

Karolina Krasowska

W każdą III niedzielę miesiąca w kościele odprawiana jest Msza św. za Ojczyznę przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli

Przed nami główne obchody 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. To już za tydzień: w sobotę 11 maja w Ośnie Lubuskim!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia zaplanowano wykład historyczny, okolicznościowy koncert, dziękczynną Mszę św. oraz Jarmark Lubuski.

Charakter ogólnopolski

– Serdecznie zapraszamy do Ośna Lubuskiego na obchody 900-lecia Diecezji Lubuskiej, które są nie tylko uroczystościami diecezjalnymi, ale mają charakter ogólnopolski, budujący naszą tożsamość eklezjalną i państwową o silnej wymowie historycznej i edukacyjnej – mówi proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. Piotr Grabowski. – Powołana diecezja obejmowała swym zasięgiem tereny na północ od Warty, środkowe Nadodrze oraz tereny w dorzeczu Sprewy i Haweli po obu stronach Odry. Świętowanie 900-tej rocznicy powstania na tych ziemiach polskiej diecezji przypomina o chrześcijańskiej tożsamości i korzeniach tworzenia się naszej państwowości, która była i jest związana z chrześcijaństwem – dodaje ks. Piotr, który jest koordynatorem komitetu organizacyjnego ds. obchodów. Dlaczego świętowanie zaplanowano w Ośnie Lubuskim? – Ponieważ dawniej leżało ono w granicach diecezji lubuskiej. Po tej stronie Odry Ośno jest pozostałością po największym dekanacie, jaki w ogóle istniał w diecezji lubuskiej. Stąd też ksiądz biskup zdecydował, również z racji wielkości naszego kościoła, że główne uroczystości jubileuszowe mają się odbyć właśnie tutaj – wyjaśnia ks. Grabowski. Informuje, że wszelkie wiadomości na temat historycznej diecezji można zobaczyć na stronie internetowej www.diecezjalubuska.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiele wydarzeń

Jak zapowiada się program obchodów? 11 maja w kościele św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim o godz. 9:30 rozpocznie się wykład historyczny „900. rocznica powstania biskupstwa lubuskiego”, który wygłosi dr Marek Golemski. Następnie o godz. 10 odbędzie się koncert okolicznościowy Monodia Caelestis pod kierownictwem Susi Ferfolgia, prof. UPJPII w Krakowie. Głównym punktem obchodów będzie Msza św. dziękczynna za dar istnienia biskupstwa lubuskiego pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka (godz. 11). Po Eucharystii na placu miejskim „przy fontannie” o godz. 12:30 zaplanowano Jarmark Lubuski. W trakcie jarmarku odbędą się: prezentacje lokalnych grup i zespołów muzyczno-wokalnych (Ośno, Sulęcin, Witnica i in.), pokazy sokolnictwa, warsztaty rzemiosł średniowiecznych i degustacja „średniowiecznego” jadła, pokaz kowalstwa, pokazy walk rycerskich w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, wieczorny pokaz ogni. Jarmark zakończy się koncertem religijnym. Oprócz tego wiele atrakcji dla dzieci: dmuchane zamki, tor gokartowy i inne niespodzianki.

Piastowskie korzenie

Biskupstwo lubuskie założone zostało przez Bolesława Krzywoustego oraz legata papieskiego Idziego w roku 1124. Pierwsze źródłowe określenie biskupstwa lubuskiego (episcopatus Lubus) pochodzi z bulli wystawionej przez papieża Innocentego II z 1133 r. Przez cały okres swojego istnienia, czyli do II połowy XVI wieku, było częścią polskiej prowincji kościelnej z metropolitą w Gnieźnie. Diecezja lubuska zakończyła swoje istnienie ok. 1556 r. w wyniku protestantyzacji ziemi lubuskiej. W ostatnich latach parafia w Ośnie coraz bardziej intensywnie podkreśla chrześcijańskie i piastowskie korzenie tych ziem. – Jakiś czas temu w parafii grupa mężczyzn zawiązała Towarzystwo Patriotyczne „Szczerbiec”. Swoją działalność panowie rozpoczęli od patriotycznego festynu „Wdzięczni za wolną Polskę”, ale właśnie tą, która ma chrześcijańskie korzenie. Ich staraniem na placu przy kościele powstał również pomnik „Pamięć i tożsamość”, który przypomina o piastowskich korzeniach tych ziem – mówi ks. Grabowski. Dodaje, że w każdą III niedzielę miesiąca w kościele jest odprawiana Msza św. za Ojczyznę przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli. Jego relikwie sprowadzono do parafii 2 lata temu i wokół niego koncentruje się tutaj wiele inicjatyw.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Już jutro Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna do Górzycy

Karolina Krasowska

Już po raz czwarty 25 września wyruszy z Ośna Lubuskiego Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna do Górzycy.

Więcej ...

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

Więcej ...

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych pociągał do Ciebie!

2024-05-23 10:05

Karol Porwich/Niedziela

Ci, którzy przyznają się do Chrystusa, którzy idą za Nim, którzy stali się Jego uczniami, nie mają traktować Jego nauki wybiórczo. Zbawiciel chce, by całe Jego nauczanie było przyjmowane i przestrzegane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele