Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Teatr, muzyka i jubileusz

Ks. Szymon Tracz

Jak parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi przygotowuje się do 500-lecia poświęcenia kościoła?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowe przygotowanie do jubileuszu, przypadającego w lipcu 2030 r., stanowi nowenna ośmiu lat, podczas której wierni rozważają kolejne z ośmiu błogosławieństw Chrystusa. Parafianie troszczą się o zabytkową drewnianą świątynię, która przeszła gruntowną konserwację z zewnątrz i w środku, dbają o jej piękno i czystość, wspierają również ofiarami.

W trakcie przygotowań

Obecnie w konserwacji są cztery kapy liturgiczne z XVI, XVII i XVIII wieku. – Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób nasza świątynia parafialna budzi powszechny zachwyt przybywających do Starej Wsi. Nie jest to jednak mniej lub bardziej ekskluzywne muzeum dawnej sztuki sakralnej, lecz rodzinny dom, może trochę ciasny, ale ciepły, gościnny a przede wszystkim rozmodlony i wypełniony Bogiem i Jego Ewangelią – podkreśla proboszcz ks. Szymon Tracz.Nie tak dawno wspólnota przeżywała wizytację kanoniczną bp. Romana Pindla. W styczniu odbyło się tam diecezjalne spotkanie modlitewno-formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. W Wielkim Poście będą chcieli kontynuować tradycję wykonywania starowiejskiej palmy wielkanocnej, w której muszą znaleźć się ściśle określone rośliny symbolizujące Mękę Pańską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odniesienia do współczesności

Przestawienie „Pójdźmy wszyscy za gwiazdą do Betlejem”, które młodzi wystawili dwukrotnie w kościele w połowie stycznia, jest z jednym z kilku świątecznych wydarzeń, jakie odbyły się w parafii. Wyreżyserował je proboszcz ks. dr Szymon Tracz. Przy opracowywaniu spektaklu sięgnął do dzieła „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla. – Jasełka zostały pomyślane jako kolejny element wchodzący w skład w tradycyjnego kolędowania po domach, gdzie niegdyś wystawiano krótkie sceny jasełkowe z udziałem aniołów, pasterzy, diabła, śmierci, króla Heroda i Mędrców ze Wschodu. Znalazły się w nich także odniesienia do czasów współczesnych, co wpłynęło na ich atrakcyjność w odbiorze – mówi „Niedzieli” ks. proboszcz.

Nikt nie pyta

Ks. Tracz zaznacza, że spektakl stanowił uzupełnienie do koncertu „Nikt nie pyta, czy w sercu się rodzisz”, na którym wykonano staropolskie kolędy od XV do XVIII wieku i starowiejskie pastorałki. Utwory zaprezentowała dziecięca schola parafialna przygotowana przez Michała Pieczkę i Małgorzatę Pieczkę. Zgromadzeni w świątyni usłyszeli wówczas m.in. takie pieśni jak: „Zdrów bądź Królu Anielski” z 1424 r., „Krystus się nam narodził” z 1435 r., „Każde stworzenie” z 1721 r. i wiele innych. Koncert zainaugurował chodzenie całego zespołu kolędniczego po domach Starej Wsi. Na tę okoliczność powstało Starowiejskie Koło Kolędników, przebrane w tradycyjne stroje kolędnicze, które odwiedziło liczne domy. Pojawili się również w rodzinnym domu kard. Kazimierza Nycza. Parafia wraz z Beskidzkim Muzeum Rozproszonym Diecezji Bielsko-Żywieckiej przekazała choinkę dla ozdoby zewnętrznego dziedzińca Zamku Królewskiego na Wawelu.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-30 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie z Maryją i z Ojcem Pio za spuściznę wiary Czechów, Węgrów i Polaków

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

W roku 2018, czyli w 100-lecie otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz 50-lecie jego śmierci, obchodzony jest na całym świecie Rok Jubileuszu Ojca Pio.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...