Reklama

Niedziela Sandomierska

W trosce o rodziny

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele diecezji południowo-wschodnich

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele diecezji południowo-wschodnich

Refleksje i modlitwa mają pomóc umocnić wspólnoty odpowiedzialne za rodziny, znaleźć ścieżki dotarcia do ludzkiego serca, aby rodziny stawały się coraz bardziej napełnione Bożą łaską – powiedział ks. Konrad Fedorowski, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 16-17 stycznia w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbyło się Spotkanie Duszpasterstwa Rodzin Rejonu Wschodniego.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele: archidiecezji przemyskiej i lubelskiej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej, siedleckiej, gospodarze spotkania z diecezji sandomierskiej Joanna Grochowina i ks. Konrad Fedorowski oraz bp Józef Wróbel, członek Rady ds. Rodziny KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas dwudniowych obrad uczestnicy spotkania omówili m.in. dokument watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia pt. „Droga wtajemniczenia katechumenalnego dla życia małżeńskiego”, w którym zawarte są wskazania duszpasterskie w pracy z małżeństwami.

Reklama

– Cieszymy się, że w tym roku rejonowe spotkanie Duszpasterstwa Rodzin przypadło w naszej diecezji, w której przeżywamy ustanowiony przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza Rok Rodziny. Mieliśmy możliwość pochylenia się i podjęcia refleksji na temat rodziny oraz jej stanu. Wspólnie poszukiwaliśmy różnych dróg dotarcia do serca człowieka, by umacniać rodziny Bożą łaską. Wszystkie podjęte refleksje i modlitwa mają pomóc umocnić wspólnoty odpowiedzialne za rodziny, a jednocześnie znaleźć odpowiednie ścieżki dotarcia do ludzkiego serca, aby rodziny stawały się coraz bardziej napełnione Bożą łaską – powiedział ks. Konrad Fedorowski, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Uczestników spotkania odwiedził biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wraz z bp. Józefem Wróblem i kapłanami celebrował Eucharystię w kaplicy wewnętrznej domu rekolekcyjnego. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Pawła Pustelnika oraz Kamedułów żyjących w Rytwianach, bp Nitkiewicz mówił o potrzebie odzyskania duchowej integralności, przez radykalne życie Ewangelią. Bez niej, świadectwo tych, którzy ewangelizują nie będzie wystarczająco czytelne i przekonywujące. – Starożytni mnisi żyli często na granicy pustyni i osiedli ludzkich. Przypomina to trochę naszą sytuację, tyle że mamy do czynienia z pustynią duchową, a ta wdziera się również do serc ludzi wierzących. Jedynie głębokie zjednoczenie z Bogiem pozwoli nam być solą ziemi i światłem świata – mówił kaznodzieja.

Biskup Wróbel zaznaczył, że podjęta podczas dwudniowych obrad refleksja nad dokumentem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia podejmuje ważny temat, jakim jest problemem nietrwałości małżeństwa. – Badania jakie przeprowadzono ukazują, jak bardzo kruche jest obecnie małżeństwo. Średnio w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo, a w dużych miastach jest jeszcze gorzej. Powodem takiego zjawiska jest m.in. niezgodność charakteru narzeczonych. To pokazuje, jak bardzo ważne jest przygotowanie do małżeństwa, zaczynając od podstaw katechetycznych. To jest nowość tego dokumentu, aby zachęcić ludzi do odkrycia piękna powołania do życia małżeńskiego i rodzinnego. Bardzo ważne jest również uczenie ludzi rozwiązywania konfliktów małżeńskich. W tym wszystkim ważną rolę odgrywa łaska Boża, która wzmacnia, prowadzi po ścieżkach Bożych, ale również ogromną pomoc w tej kwestii odgrywają osoby, które analizują problemy związane z rodziną, spoglądając na nie z punktu widzenia psychologicznego, socjalnego czy społecznego – mówił bp Wróbel.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

2024-05-15 20:50

Materiał prasowy

Czy da się zacumować okręt na środku morza? Czy Bóg mówi przez sny? I czy Boże Ciało przypadające w maju to jedyny związek Eucharystii z Maryją? Zapraszamy na szesnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej według św. Jana Bosko.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli