Reklama

Niedziela Świdnicka

Zrozumieć zasady społeczne Kościoła

W ub.r. w etapie szkolnym w diecezji uczestniczyło 200 uczniów. W tym roku w samym II LO w Wałbrzychu – ponad 40

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W ub.r. w etapie szkolnym w diecezji uczestniczyło 200 uczniów. W tym roku w samym II LO w Wałbrzychu – ponad 40

Etapem szkolnym rozpoczęła się XXXIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Uczniowie w tym roku mierzą się z katolicką nauką społeczną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Olimpiada, będąca jedną z największych rywalizacji przedmiotowych w Polsce, co roku przyciąga kilka tysięcy uczestników ze szkół ponadpodstawowych, oferując im szansę na pogłębienie wiedzy religijnej i teologicznej. W tym roku szkolnym jej głównymi organizatorami są Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Cele i tematyka

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ks. dr. Damiana Mroczkowskiego, olimpiada koncentruje się na zasadach budowania wspólnoty i relacji międzyludzkich, kluczowych wypowiedziach Magisterium Kościoła oraz realizacji zasad katolickiej nauki społecznej. – Tegoroczny temat przewodni skupia się na zasadach społecznych w nauczaniu Kościoła, co podkreśla znaczenie zaangażowania społecznego w życiu wiernych – wyjaśnia dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Uczniowie, zachęcani przez katechetów, mają niepowtarzalną okazję do rozwijania wiedzy oraz zdobycia doświadczenia, które przyczyni się do ich rozwoju osobistego. Ponadto olimpiada stwarza szansę na spotkanie młodych ludzi z całego kraju, podzielających podobne wartości i zainteresowania – zaznacza ks. Mroczkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wymagania i przygotowania

Reklama

Już na pierwszym, szkolnym etapie przygotowujący się do zawodów uczestnicy musieli zgłębić bogatą literaturę specjalistyczną, w tym dzieła takie jak Zarys Katolickiej Nauki Społecznej Wolfganga Ockenfelsa oraz Społeczne nauczanie Kościoła ks. Tadeusza Borutki. Nie brakowało również fragmentów Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, encyklik św. Jana Pawła II i katechez papieża Franciszka.

15 listopada uczniowie rozwiązywali test zawierający ponad 30 pytań o różnym charakterze. Wiele pytań mogło sprawić niejednemu z nich nie lada problem. Oto przykłady: „Wskaż trzy podstawowe zasady życia społecznego”. (Odpowiedź: „Zasada dobra wspólnego, subsydiarności i solidarności”) lub „Św. Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w Gdańsku 12 czerwca 1987 r. wymienił dwie encykliki, które dotyczą pracy ludzkiej. Wskaż, które encykliki zostały wymienione w homilii”. (Odpowiedź: Rerum novarum oraz Laborem exercens).

W diecezji świdnickiej do pierwszego etapu przystąpili uczniowie reprezentujący 21 szkół ponadpodstawowych, m.in. z Bielawy, Dzierżoniowa, Kłodzka, Wałbrzycha, Bystrzycy Kłodzkiej, Mokrzeszowa, Ząbkowic Śląskich i Świdnicy. Do etapu diecezjalnego, który zaplanowany został na 10 stycznia przyszłego roku, zakwalifikują się przede wszystkim zwycięzcy etapu szkolnego. Z kolei trzej najlepsi olimpijczycy będą reprezentować diecezję świdnicką w ogólnopolskim finale w Radomiu w dniach 4-6 kwietnia 2024 r.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-21 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Mendyk: Wiara u podstaw radosnego życia Jana Pawła II

Karol Porwich/Niedziela

Świętując 103. rocznicę urodzin papieża Polaka biskup świdnicki zwrócił uwagę na jego częsty uśmiech wypływający z zaufania wobec Boga.

Więcej ...

Panie Jezu, pomóż mi zachować równowagę między modlitwą i życiem

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 38-42.

Więcej ...

Pielgrzymka jest szkołą dziękczynienia

2025-07-20 20:43

Biuro Prasowe AK

– Dziękuję wam za świadectwo waszej wiary. Za tę wiarę naszej ziemi wadowickiej, z której wyszedł święty Jan Paweł II – powiedział bp Robert Chrząszcz do pielgrzymów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat