Reklama

Niedziela Małopolska

Zbyt cenna

Na finał wydarzeń patriotycznych wybrzmiał koncert Skrzydła Wolności

Józef Wieczorek

Na finał wydarzeń patriotycznych wybrzmiał koncert Skrzydła Wolności

Historia Polski utkana jest z życiorysów ludzi, którzy nie chcąc udawać i wchodzić w układy z wrogami kraju, wybierali naszą ojczyznę – zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W całej Małopolsce świętowano 105. rocznicę odzyskania Niepodległości. W wielu wioskach, miejscowościach, miastach już w piątek uczczono Święto Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w sobotę 11 listopada w Krakowie.

Tłumy krakowian, od tych najmłodszych do seniorów, wspólnie z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, reprezentacjami organizacji i środowisk patriotycznych, przybyły do katedry wawelskiej, aby dziękować za dar wolności i modlić się w intencji ojczyzny. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski nawiązał w homilii do dziejów naszego narodu, do walki o niepodległość. I zaznaczył: – Historia Polski utkana jest z życiorysów ludzi, którzy nie chcąc udawać i wchodzić w układy z wrogami kraju, wybierali naszą ojczyznę. Przypomniał m.in. o Legionach Piłsudskiego, Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, korpusach polskich w Rosji, a także o powstaniu wielkopolskim i powstaniach śląskich. I podkreślił: – Zrządzenia Bożej Opatrzności dokonują się bardzo często przez ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po wspólnej modlitwie patriotyczny pochód przeszedł ulicami Krakowa. Ze Wzgórza Wawelskiego uczestniczący w wydarzeniu udali się na pl. Ojca Adama Studzińskiego. Tu przy Krzyżu Katyńskim złożono kwiaty. Następnie świętujący doszli Drogą Królewską przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie kontynuowano uroczystość. – Stojąc na pl. Jana Matejki w Krakowie, w sercu Małopolski nie sposób nie wspomnieć również o tych, którzy związani byli z naszym pięknym regionem, a którzy wnieśli nieoceniony wkład w odrodzenie państwa polskiego po 123 latach zaborów – powiedział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz i przypomniał m.in. Antoniego Stawarza – organizatora oswobodzenia Krakowa spod władzy austriackiej oraz żołnierzy Legionów Józefa Ostafina i Józefa Herzoga. A nawiązując do współczesności, do misji i zobowiązań, jakie każdy z nas ma do spełnienia w staraniu o wolną ojczyznę, Ryszard Pagacz zauważył: – Mamy to szczęście, że żyjemy w wolnym kraju. Nie można przechodzić obok tego faktu obojętnie, bo wolność jest zbyt cenną wartością, a jej utrata zbyt wiele kosztuje.

Kolejną rocznicę odzyskania niepodległości świętowano do godzin wieczornych na różne sposoby. Swoistym finałem uroczystości był niedzielny koncert pieśni patriotycznych pod hasłem „Skrzydła Wolności”. To kontynuacja projektu śp. dr. Jana Rybarskiego, który takie muzyczne wydarzenia organizował przez lata. Tym razem Mieszany Chór Mariański, Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela oraz zaproszeni soliści wystąpili w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-14 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo o nowym metropolicie krakowskim: przychodzi z całym bogactwem własnej osobowości

Artur Dąbrowski

„Bardzo się cieszę, że nowym metropolitą krakowskim na tej bardzo zasłużonej stolicy, poczynając od św. Stanisława biskupa, ale z katedrą św. Wacława na Wawelu, po kard. Stanisławie Dziwiszu został abp Marek Jędraszewski” – podkreślił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Więcej ...

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie