Reklama

Niedziela Kielecka

Ojciec Rafał odkrywany na nowo

Przy sarkofagu o. Rafała z Proszowic

Archiwum parafii

Przy sarkofagu o. Rafała z Proszowic

Moi parafianie zmobilizowali mnie, aby bliżej zainteresować się tą postacią – mówi ksiądz proboszcz Jan Zwierzchowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 570. rocznicę urodzin bernardyna sł. Bożego o. Rafała z Proszowic, wybitnej postaci z przełomu XV i XVI wieku, mieszkańcy jego rodzinnych Proszowic odkrywają go na nowo i wkraczają w parafialny Rok Ojca Rafała, który podczas specjalnej uroczystości ogłosi 12 listopada bp Andrzej Kaleta.

Trwałość kultu i pamięci

W Proszowicach, położonych na krańcach diecezji kieleckiej, kult i pamięć, z różnym natężeniem, trwały. W latach 60-70 XX w. pani Pawlus z d. Kubacka prowadziła korespondencję z klasztorem w Warcie (miejsce pochówku o. Rafała), co m.in. pozostaje źródłem informacji o lokalnym kulcie. W 1975 r. wierni z parafii Proszowice odbyli pielgrzymkę do Warty ze śp. ks. Marianem Haczykiem, wówczas wikariuszem. Gdy proboszczem w Proszowicach był ks. Henryk Makuła, także dwukrotnie pielgrzymowano do Warty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W jaki sposób przebiegała ciągłość pamięci o znamienitym bernardynie z Proszowic, badają aktualnie lokalni historycy, regionaliści, m.in. Henryk Pomykalski i Wojciech Nowiński, któremu ks. dr Jan Zwierzchowski, proboszcz parafii w Proszowicach, zlecił chronologiczne i rzeczowe uporządkowanie posiadanych materiałów z lat 70-80 XX wieku. Jest wśród nich jedno świadectwo uzdrowienia. – Moi parafianie, jak i okrągłe rocznice: 570. urodzin w 2023 r. i 490. śmierci w 2024 r. zmobilizowały mnie, aby bliżej zainteresować się tą postacią, w efekcie czego odbyliśmy pielgrzymkę do Warty i rozpoczynamy w parafii Rok Ojca Rafała – mówi ks. prob. Zwierzchowski. W ubiegłym roku sam wybrał się do Warty; ówczesny gwardian o. Sławomir potwierdził, że kult istnieje, miejsce pochówku o. Rafała jest otaczane czcią, że nawiedzają je także indywidualne osoby z Proszowic. – Przy sarkofagu, w którym spoczywają doczesne szczątki o. Rafała jest wyłożona Księga Intencyjna, z podziękowaniami, błaganiami, prośbami za wstawiennictwem bł. o. Rafała, jak go w Warcie, i nie tylko, nazywają – opowiada ks. Zwierzchowski.

Reklama

W bieżącym roku odbył się kolejny wyjazd do Warty, aby doprecyzować współpracę pomiędzy parafią a klasztorem. Idea spodobała się gospodarzom miasta. Burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy skierował jednego z pracowników urzędu gminy do zadań w tym temacie, celem podsumowania, co dotąd w kierunku upamiętniania o. Rafała w gminie robiono i zasugerował, aby przygotować wniosek grantowy na organizację konferencji naukowej rzetelnie popularyzującej postać bernardyna, skutkującej publikacją pokonferencyjną i przygotować grunt pod kolejne działania.

– W związku z tymi inicjatywami napisaliśmy pismo do bp. Jana Piotrowskiego informujące o tym, co robimy i z prośbą o jego pasterskie błogosławieństwo – mówi ksiądz proboszcz.

Z pielgrzymką do Warty

30 września br. parafianie z Proszowic w grupie 42. osób, z ks. prob. Janem Zwierzchowskim udali się z pielgrzymką do grobu o. Rafała. Została tam odprawiona Msza św. w intencji całej społeczności parafii, szczególnie w intencji rodzin. Jednym z celów pielgrzymki było uzyskanie informacji od żyjących współcześnie współbraci o. Rafała z zakonu Ojców Bernardynów i potwierdzenie żywego kultu Sługi Bożego. Ojciec Ruben, obecny gwardian klasztoru w Warcie, opowiedział proszowianom historię miejsca, w łączności z zasługami i kultem o. Rafała, który zmarł w Warcie 26 stycznia 1534 r. w opinii świętości. Do jego grobu przez wieki przybywali pielgrzymi, wypraszając różne łaski.

Pielgrzymi z parafii Proszowice nawiedzili również sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, zawierzając Matce Licheńskiej swoją parafię.

W najbliższym czasie

W Proszowicach od 10 do 12 listopada br. odbędzie się Triduum na wzór tego, jakie odbywa się rokrocznie w Warcie. Triduum będą prowadzić ojcowie bernardyni z Warty, a w niedzielę 12 listopada br. podczas Mszy św. o godz. 12.30 nastąpi ogłoszenie Roku Ojca Rafała przez bp. Andrzeja Kaletę.

Przez cały rok proszowianie, od najmłodszych po najstarszych, będą odkrywali postać swego rodaka dwutorowo – jako tego, który miał szczególny kult Eucharystii, Męki Pańskiej, Matki Bożej i tego, który oręduje za nami – tłumaczy proboszcz. Po drugie – jako wybitną postać wpisaną w dzieje Proszowic, Polski i w formułę posługi bernardynów. Katecheci i prefekci zadbają o szkolne konkursy: plastyczne, literackie i in., które najmłodszym także przybliżą tę postać.

Reklama

W Proszowicach nie zachowały się żadne ślady materialne po o. Rafale, natomiast jedna z ulic w pobliżu kościoła nosi jego imię. Obecnie jest prowadzona kwerenda w Bibliotece Jagiellońskiej, która ma poświadczyć związki bernardyna z krakowską Alma Mater.

Do znanych rodaków z Proszowic, oprócz o. Rafała, zalicza się: dominikanina Stanisława Abrahama Bzowskiego (1567 – 1637), historyka Kościoła, autora roczników papieskich; Szymona Zacjusza (1507-91), reformatora kalwińskiego; bł. ks. Józefa Pawłowskiego (1890 – 1942), rektora seminarium kieleckiego, proboszcza katedry kieleckiej, męczennika z Dachau. Legenda potwierdzana przez literackie źródła mówi o pochodzeniu z Proszowic Stańczyka, błazna i mędrca królewskiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-30 18:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cały maj przy kapliczkach

Jedna z kapliczek w par. Proszowice

KD

Jedna z kapliczek w par. Proszowice

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48
Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego