Reklama

Niedziela Legnicka

Gość z Italii

Niedziela legnicka 36/2023, str. IV

Ennio Cominetti podczas koncertu

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Ennio Cominetti podczas koncertu

Powracamy jeszcze na moment do Krzeszowa i do odpustu krzeszowskiego. Przed rozpoczęciem uroczystości miał miejsce krótki koncert organowy gościa z Italii. Za organami zasiadł znakomity włoski muzyk, kompozytor, publicysta – Ennio Cominetti.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pani Izabela wiele lat życia spędziła we Włoszech. Obecnie mieszka wraz z synem w Jeleniej Górze. Udziela się m.in. jako promotorka muzyki wśród młodzieży. Współorganizuje wyjazdy dzieci i młodzieży do Włoch na warsztaty muzyczne, koncerty. – Ennio Cominettiego poznałam w ubiegłym roku przez ambasadora Aldo Amati. Wtedy też otrzymałam książkę pt. Włosko-polskie sploty muzyczne od zamierzchłej przeszłości do współczesności i tak powstała myśl przetłumaczenia jej na język polski, a ja zostałam tłumaczką – mówi p. Izabela.

Zaproszenie

To spotkanie zaowocowało jeszcze w inny sposób. – Poprosiłam Ennio Cominettiego, aby odwiedził Polskę. I tak się stało. Przyjechał do Jeleniej Góry, aby zaprezentować swoją książkę. Wtedy też zorganizowałam koncert w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym wystąpił włoski organista – dodaje p. Izabela. To spotkanie muzyczne wywarło ogromne wrażenie, zarówno na słuchaczach, jak i na samym maestro, który zakochał się w Polsce i Polakach. Dalszym ciągiem tego spotkania był koncert i warsztaty dla młodzieży z jeleniogórskiej szkoły muzycznej oraz trzydniowy festiwal muzyki organowej i sakralnej. Kolejnym miejscem koncertowym stał się Krzeszów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ennio Cominetti jest zachwycony krzeszowskimi organami. Bardzo szybko poznał ich tajniki, również dzięki miejscowemu organiście p. Jakubowi. Tak więc odbył się krótki koncert – dodaje p. Izabela.

Artysta i nauczyciel

Ennio Cominetti, jak zauważa p. Izabela, jest człowiekiem wielkiego talentu, a przy tym jest bardzo skromny i pokorny. Zagrał około 3 tys. koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Stanach Zjednoczonych. Występował także w Polsce: w Gdańsku, Warszawie. Przez kilka lat kierował wydziałem Muzyki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Jest konsultantem ds. Historii i Interpretacji Muzyki Włoskiej na niektórych europejskich wydziałach uniwersyteckich.

Reklama

Publicysta

Oprócz pasji muzycznej jest także autorem wielu artykułów, esejów i książek dotyczących nie tylko wielkich kompozytorów, ale także kulinariów, m.in. Muzyka na stole, czyli przepisy kulinarne wielkich włoskich muzyków. W 2020 r. wydał książkę pt. Włosko-polskie sploty muzyczne, od starożytności do współczesności, przetłumaczoną też na język polski. Opisuje w niej muzyczne związki łączące Polskę i Włochy. Nawiązuje do wielu postaci świata muzyki i kultury takich jak: Paganini, Morricone, Fryderyk Chopin, Karol Lipiński, Maria Szymanowska, Pola Negri. Ukazuje te postaci jako tworzące mosty artystyczno-kulturalne pomiędzy naszymi narodami, podkreślając ich braterstwo.

Pani Izabela ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości Ennio Cominetti ponownie odwiedzi Karkonosze i Krzeszów, dając wiele pięknych koncertów oraz lekcji młodym muzykom.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-29 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Krzeszowie wyśpiewali Boże Miłosierdzie – po raz 23.

KM

W Krzeszowie wyśpiewali Boże Miłosierdzie – po raz 23. „Miłosierdzie Boże wyśpiewajmy na wieki” – pod takim hasłem 2 maja 2016 r. odbył się 23. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie.

Więcej ...

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

Biskup legnicki o Kościele w drodze

2024-05-30 15:40

ks. Piotr Nowosielski

W Legnicy, procesja Eucharystyczna przebiegała od katedry do miejsca Wydarzenia Eucharystycznego

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania