Reklama

Niedziela Częstochowska

Czas mobilizacji

Ks. Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Przyjęcie daru nawiedzenia parafii przez Maryję powinno prowadzić do autentycznej odnowy życia parafialnego – mówi ks. Andrzej Kuliberda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marian Florek: Zbliża się czas peregrynacji cudownej kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji...

Ks. Andrzej Kuliberda: Peregrynację rozpoczniemy 6 kwietnia 2024 r., w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, a skończymy 2 maja 2025 r., czyli w roku jubileuszowym, kiedy będziemy obchodzić 100-lecie diecezji częstochowskiej. Jubileusz będzie zatem mocno naznaczony tajemnicą nawiedzenia. To dzięki Bożej Opatrzności peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej wpisała się w jubileusz 100-lecia naszej diecezji.

Na jakim etapie obecnie są przygotowania do peregrynacji?

Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach dynamika przygotowań będzie coraz większa. Do tej pory odbyły się spotkania z księżmi w regionach naszej diecezji oraz spotkania z parafialnymi radami duszpasterskimi. Podczas tych spotkań omawialiśmy historię peregrynacji, przedstawialiśmy propozycję jej harmonogramu i zachęcaliśmy do jak najlepszego przygotowania parafii do Doby Nawiedzenia. Zachęcaliśmy do tego, by ksiądz proboszcz wraz z parafialną radą duszpasterską był pierwszym zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie nawiedzenia. Podpowiadaliśmy też, by w te zadania zostały włączone wszystkie parafialne grupy apostolskie i modlitewne. Trzeba zaznaczyć, że bezpośrednim przygotowaniem do nawiedzenia będą misje parafialne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przybycie Maryi to chyba najlepsza chwila na ożywienie parafii?

Rzeczywiście bardzo potrzeba odnowy życia religijnego i wspólnotowego w parafiach. Ufamy, że wraz z peregrynacją kopii cudownego obrazu – Matka Boża obecna w tajemnicy Kościoła będzie nawiedzać wspólnoty parafialne. Przyjęcie daru nawiedzenia parafii przez Maryję powinno prowadzić do autentycznej odnowy życia parafialnego. Nie wiem, czy będzie lepsza okazja ku temu.

Używa Ksiądz zamiennie słowa „peregrynacja” i „nawiedzenie”. Czy oba pojęcia są tożsame?

Należy rozróżniać te słowa, choć też czasami można je stosować zamiennie. Druga tajemnica części radosnej Różańca świętego dotyczy nawiedzenia: Maryja nawiedza św. Elżbietę, mając pod sercem Jezusa. Pojęcia „peregrynacja” używamy natomiast w stosunku do samego obrazu, który peregrynuje, czyli wędruje od parafii do parafii. Owszem, możemy powiedzieć, że Maryja również peregrynuje, ale – moim zdaniem – słowo „nawiedzenie” ma większą wagę teologiczną.

Reklama

Czym jest zatem nawiedzenie?

Pierwsza ikona nawiedzenia, w której niejako mamy się przeglądać, to jest moment, kiedy Maryja, pełna Ducha Świętego, niosąc pod sercem Jezusa, nawiedza św. Elżbietę. Na płaszczyźnie katechetyczno-homiletycznej nie należy tłumaczyć tego wydarzenia tylko na sposób czysto ludzki. Święty Łukasz ukazuje Maryję jako wzór życia apostolskiego. Maryja jest pierwszą apostołką, która wyrusza w misję, by zanieść do św. Elżbiety Ducha Świętego, na którego otworzyła się podczas Zwiastowania.

Jakie zatem mamy oczekiwania związane z nawiedzeniem?

Wszyscy musimy się gorąco modlić, by i nam w tajemnicy nawiedzenia Maryja przyniosła Ducha Świętego, który odnowi naszą wiarę, a wraz z nią pobudzi nas do apostolskiego działania. To nie powinno być tak, że Doba Nawiedzenia będzie metą, którą osiągniemy, i na tym skończymy. To raczej start. Z Dziejów Apostolskich wiemy, że prawdziwa misja Apostołów rozpoczęła się z chwilą zstąpienia na nich Ducha Świętego. Nawiedzenie Maryi w znaku Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jeśli naprawdę je przyjmiemy, może się stać dla nas rodzajem Pięćdziesiątnicy, dzięki której będziemy mogli naprawdę na nowo podjąć dzieło nowej ewangelizacji. Czy tak się stanie? To zależy od nawrócenia i zaangażowania każdego z nas.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-29 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Synod – czas, start!

B.M. Sztajner/Niedziela

Jesteśmy świadkami prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia w Kościele na progu trzeciego tysiąclecia.

Więcej ...

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Poznań/Dziewięć osób rannych w wybuchu w Szkole Aspirantów PSP

2024-05-13 13:55

stock.adobe

Dziewięć osób zostało poparzonych w poniedziałek, podczas zajęć w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu. Poszkodowani mają oparzenia I i II stopnia, według wstępnych ustaleń doszło do wybuchu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

Wiara

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj