Reklama

Porady

Psycholog radzi

5 oznak, że potrzebujesz przerwy

Niedziela Ogólnopolska 26/2023, str. 44

Adobe Stock

Brak motywacji, zmęczenie, drażliwość... Istnieje wiele sygnałów, które wysyłają ciało i umysł, aby zasygnalizować, że przerwa jest pilnie potrzebna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubimy zatracać się w naszych obowiązkach i to jest w porządku, ale na krótko. Czasami trzeba trochę zwolnić, bo np. ktoś z rodziny przebywa w szpitalu. Na dłuższą metę jednak trudno nam zrobić przerwę, aby poświęcić sobie uwagę i troskę, których potrzebujemy i na które zasługujemy. Niestety, brak dbałości o siebie to dla wielu osób stan permanentny. Prawda jest taka, że zawsze mamy dużo do zrobienia. Codzienne obowiązki są wystarczające, żeby odczuć psychiczne obciążenie. Ale co robimy w takich sytuacjach? Zamiast zrobić przerwę, skracamy ją i zabieramy sobie ostatnie chwile niezbędne dla zdrowia. Może znane są ci takie sytuacje, jak:

• Praca piętrzy się podczas studiów lub pracy zawodowej? Wtedy nie ma przerwy obiadowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• Sprzątanie? Szybko tylko przetrę albo odkurzę wieczorem.

• Samochód się psuje? Trzeba będzie odwołać weekendowy wyjazd.

• Dzieci chorują? Odwołuję też zajęcia relaksacyjne.

Po prostu jesteśmy przyzwyczajeni do nieustającego funkcjonowania. Zamiast się zatrzymać i zauważyć, co dobrego sobie czynimy, idziemy dalej. W pewnym momencie nasze rezerwy się wyczerpują. Dochodzi do awarii. Choroba, wypalenie zawodowe, depresja. Zatracamy radość życia.

Poniżej – pięć oznak, że potrzebujesz przerwy:

1. Jesteś ciągle zmęczony.

Właściwie każdej nocy śpisz wystarczająco dużo, ale rano nadal zmagasz się ze zmęczeniem i masz wrażenie, że lada chwila zapadniesz w śpiączkę.

2. Łatwo się denerwujesz.

To nie do końca w twoim stylu, ale ostatnio zachowujesz się jak tykająca bomba zegarowa. Czy to niedziałająca drukarka, czy e-mail, którego nie można wysłać wystarczająco szybko – wszystko i wszyscy cię denerwują i wprawiają w zły nastrój.

3. Nie możesz się wyłączyć.

Masz chroniczne poczucie, że musisz coś zrobić, i mentalnie „zabierasz pracę do domu”. Zawsze myślisz o zobowiązaniach. Nawet w chwilach relaksu i kiedy nie możesz się doczekać wolnego czasu.

Reklama

4. Coraz częściej popełniasz błędy.

Błędy zdarzają się każdemu, ostatnio jednak zdarzają ci się coraz częściej i odnosisz wrażenie, że masz prawdziwą złą passę.

5. Od dawna nie zrobiłeś niczego dla siebie.

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio chodziło tylko o ciebie, kiedy przeżyłeś coś pięknego lub ostatni raz śmiałeś się naprawdę głośno, z głębi serca.

Jeśli rozpoznajesz siebie choćby w jednej z tych oznak, niech to będzie znak ostrzegawczy – podejmij działania! Pamiętaj, to nie jest złe, że tak ci się teraz układa; źle jest tylko wtedy, gdy tak to zostawisz. Zadbaj o swoje potrzeby. Ćwiczenia na łonie natury to najlepszy sposób na uważne spędzenie wolnego czasu. Jeśli poruszasz swe ciało, poruszasz też swój umysł. Natura otwiera nas także na idee, które pozostają niedostrzegalne w zgiełku codzienności. Domagaj się swoich praw i dbaj o miłość, uwagę i troskę, na które zasługujesz.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-20 13:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dowiedz się, czy jesteś manipulowany

Niedziela Ogólnopolska 42/2023, str. 56

Adobe Stock

Gaslighting jest niebezpieczny i może być bardzo szkodliwy dla naszej psychiki. Dowiedz się, jak rozpoznać, czy jesteś ofiarą gaslightingu i jak możesz sobie pomóc.

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania