Reklama

Książki

Co będzie po śmierci?

Mat.prasowy

Jezus Chrystus jest odpowiedzią na wszystkie pytania o życie i śmierć – podkreślił kard. Gerhard Müller podczas prezentacji książki Cud nieśmiertelności. Co będzie po życiu ziemskim?, wydanej w Polsce przez Esprit.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako osoby wierzące wiemy, że ziemski kres jest jednocześnie początkiem życia w wieczności Bożej. Taka perspektywa ludzkiego losu, jako pielgrzymki do domu Ojca, rodzi wiele ważnych pytań, np. o Sąd Ostateczny czy o to, kto trafi do nieba, a kogo czeka czyściec lub piekło. Z odpowiedziami na te fundamentalne zagadnienia mierzyły się w przeszłości najznamienitsze umysły Kościoła. Teraz tę tematykę podjął kard. Gerhard Müller.

Jednemu z najwybitniejszych współczesnych teologów dogmatycznych w trakcie pisania książki przyświecał ściśle określony cel. – Chciałem przypomnieć ludziom zatopionym we współczesnej rzeczywistości, że jest jeszcze druga rzeczywistość, która daje nadzieję i która nastąpi po śmierci – powiedział Niedzieli kard. Gerhard Müller i podkreślił: – Tą prawdziwą i jedyną nadzieją jest Jezus Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Cudzie nieśmiertelności autor pisze m.in. o duszy, losie zmarłych czy zbawczej woli Boga. Aby dotrzeć do współczesnego człowieka, prowadzi także polemikę z filozofami nowoczesności – m.in. z Heglem, Nietzschem, Marksem – którzy stworzyli intelektualne podwaliny pod rozwój ideologii faszystowskiej czy komunistycznej. Oba totalitarne pomysły obiecywały raj na ziemi, a przyniosły pożogę, cierpienie i śmierć dziesiątkom milionów ludzi.

– Dzięki lekturze książki czytelnik może poznać różnice między chrześcijańską nadzieją a ateistyczną ofertą nowoczesności. Kardynał wskazuje, na jakie manowce wystawia człowieka nowoczesna filozofia – ocenił publicysta Paweł Chmielewski w trakcie promocji Cudu nieśmiertelności, zorganizowanej w warszawskiej siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w swojej pracy analizuje również manifesty, które do miliardów ludzi kierują dzisiaj właściciele social mediów. Co intrygujące, oni podobnie jak np. Marks – posługują się językiem quasi-religijnym. Twierdzą, że ludzie zarejestrowani na ich portalach tworzą wspólnie „nadduszę” i mają szansę na „wirtualną nieśmiertelność”.

Reklama

– „Dobroczyńcy” mówiący o globalnym resecie również nie mają zbyt wiele do zaoferowania – ocenił kard. Müller. Jego zdaniem, Kościół musi stworzyć „system immunologiczny”, który pozwoli patrzeć krytycznie na niebezpieczne ideologie i da wiernym taką wiedzę, która pozwoli właściwie rozeznawać najnowsze prądy ideologiczne.

– Jedynym, który się zaangażował dla innych, jest Syn Boży. Dlatego jesteśmy przekonani, że przez Jego ofiarę na krzyżu życie na ziemi się zmieniło. Uzyskało zupełnie nową perspektywę, a jest to perspektywa zmartwychwstania – powiedział kard. Müller.

Zdaniem hierarchy, już sama nadzieja na zmartwychwstanie zawarta w ludzkiej naturze kryje w sobie element Boski. Ale jej zrealizowanie zależy wyłącznie od Boga. My jesteśmy tylko Jego współpracownikami w tym dziele. Oznacza to, że w naszym życiu nie możemy być lekkomyślni. Wręcz przeciwnie, powinniśmy mieć cały czas wiarę w Boga, a wtedy On – jak podkreślił autor Cudu nieśmiertelności – „podczas Sądu Ostatecznego zrobi wszystko dobrze”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-05-16 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: Benedykt XVI pozostał wierny nauczaniu Vaticanum II

Monika Książek/Niedziela

Ks. Joseph Ratzinger, który jako ekspert Soboru Watykańskiego II należał do grupy teologów, zwanych „postępowymi”, a później przylgnęła do niego – gdy został kardynałem, a następnie papieżem – opinia „konserwatysty”, pozostał wierny swym przekonaniom i duchowi Vaticanum II, ale to inni „progresiści” poszli nie tyle swoją, co złą drogą. Zwrócił na to uwagę były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller podczas panelu dyskusyjnego „Odkryj testament duchowy Benedykta XVI” 22 kwietnia w Warszawie.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...