Reklama

Niedziela w Warszawie

Pod patronatem Niedzieli

Ambitne granie

W Dobrym Miejscu zagra także Sezon na Czereśnie – laureat Festiwalu z 2022 r.

Karol Regulski/Dobre Miejsce

W Dobrym Miejscu zagra także Sezon na Czereśnie – laureat Festiwalu z 2022 r.

24 kwietnia w Dobrym Miejscu na Bielanach rozpocznie się XII Festiwal Chrześcijańskie Granie. Ostatnie lata pokazują, że muzyka religijna nie stanowi już zjawiska niszowego. Dzięki treści i poziomowi wykonania coraz częściej wpisuje się w kulturę z wysokiej półki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć Polsce daleko jeszcze do standardów amerykańskich w kwestii promocji muzyki religijnej, daje się zauważyć pozytywne zmiany, na co zwraca uwagę Michał Guzek, twórca Festiwalu.

– Do finału awansowało pięcioro wykonawców wywodzących się z najróżniejszych nurtów muzyki. To, co mnie w tym roku zaskakuje, to to, że sporo z tych wykonawców, ma już na swoim koncie konkretne osiągnięcia, np. tytuł piosenki tygodnia w danej stacji radiowej. To pokazuje, że ich muzyka nie tylko podoba się odbiorcom, ale reprezentuje również dobrą jakość, pod względem technicznym – zauważa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od Atlantyku do Bałtyku

Rozwój muzyki chrześcijańskiej w Polsce i na świecie przypada na lata ’90 XX w. Swoje inspiracje czerpie zwłaszcza z rytmów gospelowych i uwielbieniowych, wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ten gatunek muzyczny ma bardzo wysoki statut.

Reklama

– Na naszym rynku były i są zespoły, które korzystały z różnorodnych stylów muzycznych – opowiada Michał Guzek. – Jest muzyka chrześcijańska, która czerpie z piosenki poetyckiej, muzyki rockowej, hip-hopu czy po prostu z muzyki liturgicznej – wymienia.

Pomysłodawca Chrześcijańskiego Grania zwraca uwagę na fakt, że w Polsce jest bardzo dużo nowej muzyki liturgicznej. To ten nurt w szczególności upodobali sobie nasi muzycy religijni.

– W Stanach Zjednoczonych rynek jest bardzo rozwinięty, co łączy się z ogromną liczbą wytwórni. W ramach nagrody Grammy istnieje kilka kategorii dla twórców religijnych: muzyka chrześcijańska współczesna, osobną kategorię stanowi muzyka gospel. Za oceanem wykonawcy muzyki religijnej są wysoko oceniani przez cały rynek – wyjaśnia Guzek.

W Polsce wysoki poziom produkcji chrześcijańskich też jest już zauważalny, czego przykład stanowi Rodzina Pospieszalskich, Robert Friedrich Litza czy Dariusz Malejonek. Festiwal Chrześcijańskie granie odkrywa co roku nowe osobowości w obrębie gatunku.

Kto wystąpi?

Podczas tegorocznej edycji o zwycięstwo powalczą wyjątkowo mocni konkurenci. Miłośnikom brzmień lirycznych z pewnością spodoba się melodyjny repertuar zespołu Teleo założonego przez rodzeństwo Angelikę i Pawła Jędrzejowskich, głęboko poruszająca przekazem Sylwia Piotrowska, której towarzyszy oprawa muzyczna przypominająca momentami Eltona Johna i Stinga czy lekko jazzująca NSA – grupa powstała w 2018 r. Na tym tle jeszcze oryginalniej prezentuje się przełamujący stereotypy związane z muzyką religijną znakomity Redhead Hero, grający mocnego rocka czy formacja rockowo-bluesowa White Deer, w której słychać wpływy zarówno Dżemu, jak i Dire Straits. Wydarzenie odbędzie się w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3) 23 kwietnia, o godz. 16. Organizatorzy spodziewają się kilkuset widzów. – Dzięki transmisji obejrzy nas kilka tysięcy osób. Mamy nadzieję, że w tym roku poprzez stronę: www.fabrykakoncertow.com.pl będzie to rekordowa liczba – wyraża nadzieję Michał Guzek.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-06 17:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: muzyka jak życie, wymaga harmonii i kreatywności

Karol Porwich/Niedziela

Kompozycja to wymagająca sztuką, w której potrzeba zarówno znajomości zasad muzyki, jak i umiejętności wyrażania tego, czym żyje nasze serce, jego natchnień i dociekań – mówił Papież na audiencji dla uczestników konkursu dla młodych muzyków. Podkreślił, że kompozytor musi łączyć w sobie harmonię i kreatywność. W tym sensie komponowanie muzyki jest metaforą życia, w którym musimy dostroić się do innych, a jednocześnie dać przestrzeń oryginalności.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...