Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Młodzi jak płatki śniegu

W konferencji licznie uczestniczyła młodzież akademicka

Tomasz Koryszko/KUL

W konferencji licznie uczestniczyła młodzież akademicka

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się konferencja „Rozumieć młodzież: współczesne wyzwania i ich konteksty w perspektywie interdyscyplinarnej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas całodniowej sesji przygotowanej przez Instytut Nauk Socjologicznych KUL oraz lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, rozmawiano o kondycji pokolenia „Z”, wrażliwego, ale też podatnego na krytykę i w razie trudności skłonnego do rezygnacji, stąd coraz częściej nazywanego pokoleniem „płatków śniegu”. Szczególną częścią spotkania była prezentacja raportu „Młodzież w kontekstach współczesnych. Rodzina. Czas. Szkoła. Kościół i katecheza”, przygotowanego przez prof. Wiolettę Szymczak i ks. dr. Tomasza Adamczyka. Naukowcy z Katedry Socjologii Kultury, Religii i Partycypacji Społecznej KUL przebadali 1003 maturzystów archidiecezji lubelskiej z ponad 35 losowo wybranych liceów i techników. Ankiety zawierające ponad 30 pytań dotyczyły m.in. sensu życia i hierarchii wartości, postrzegania rodziny i rówieśników, szeroko pojętej komunikacji, codziennych problemów i trosk, a także wiary i praktyk religijnych oraz udziału w lekcjach religii i zaangażowania w życie Kościoła. Raport zaprezentowali prof. Grzegorz Adamczyk (perspektywa socjologiczna) oraz ks. prof. Wiesław Przygoda (perspektywa pastoralna).

Profesor Adamczyk użył metafory barometru i podkreślił, że „młodzież stanowi barometr zmian ludzi dorosłych”. W wystąpieniu zwrócił uwagę na cztery obszary przeprowadzonych badań: sens życia, wiarę, grupy oddziaływania i Kościół. Przywołując dane, zauważył, że dla ponad 50% ankietowanych kluczową wartością jest miłość, a tuż za nią przyjaźń i rodzina. Wartości materialne, ale też wykształcenie i dobra praca, znalazły się na końcu piramidy wartości. Wśród problemów większość młodych wskazała na samotność, poczucie braku nadziei i liczne uzależnienia. Jeśli chodzi o wiarę, to 21% badanych określiło się jako głęboko wierzący, 46% jako wierzący i 28% jako niewierzący. Aż 58% ankietowanych odpowiedziało, że źródłem ich wiary jest rodzina. W grupach odniesienia młodzi wskazywali na rówieśników i przyjaciół, ale ponad 80% z nich przyznało, że najbardziej zależy im na relacji z matką i u niej właśnie będą szukać pomocy w trudniej sytuacji. Więź młodzieży z Kościołem określa przede wszystkim tradycja rodzinna (45%), w znacznie mniejszym stopniu przynależność osobista (22%).

Podejmując problem wyzwań pastoralnych, ks. prof. Przygoda zwrócił uwagę, że współczesne czasy naznaczone są wielkimi zmianami i rewolucją kulturową. Ważne, by budować w nich światopogląd młodzieży w oparciu o pełen zaufania dialog, przez roztropne towarzyszenie jej także na drogach wiary. Bezcennym jest tu tworzenie rówieśniczych środowisk żywej wiary, w których akcent kładzie się na parametr przeżyciowy, ale też na działania charytatywne, które stanowią element preewangelizacji. /buk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-03-21 06:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Granty z misją – KUL dla studentów!

kul.pl

Rektor KUL Ks. prof. Mirosław Kalinowski utworzył Fundusz Grantowy Uniwersyteckich Grantów Misyjnych. Skierowany jest on do studentów i doktorantów oraz do organizacji studenckich i doktoranckich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które zaproponują działania naukowe, medialne, rówieśnicze promujące uniwersytet w myśl dewizy „Deo et Patriae”.

Więcej ...

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

2024-05-08 14:25

Episkopat News

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Więcej ...

Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek m.in. o obowiązku towarzyszenia uchodźcom i migrantom

2024-05-09 13:44

Episkopat News

Praktyczne formy wypełniania chrześcijańskiego obowiązku towarzyszenia uchodźcom i migrantom w Polsce były głównym tematem obrad Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, która spotkała się 8 maja w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku