Reklama

Porady

Gratias Domine

Seniorzy w zgodzie z naturą

Adobe Stock

To, że wiedza i doświadczenie osób starszych są dla nas bezcenne, wie każdy, kto nie jest kompletnym ignorantem. Ich mądrość powinna być dla nas drogowskazem przy podejmowaniu życiowych decyzji. Także tych, które dotyczą naszego zdrowia i ekologii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach projektu pn. „Gratias Domine” prezentujemy serię comiesięcznych publikacji, których celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu ekologii.

Na początku nie sposób nie zadać pytania, które jako pierwsze ciśnie się na usta: czym tak naprawdę jest starość? Choć zapewne każdy ma w głowie swoją definicję starości, jej istotę najpiękniej oddał Jan Paweł II, który przecież sam doświadczył jej różnych aspektów.

„Czasem mówi się o niej jako o jesieni życia – tak pisał już Cyceron – przez analogię do pór roku następujących kolejno po sobie w życiu przyrody. Widzimy, jak w ciągu roku zmienia się otaczający nas świat, gdy patrzymy na góry i równiny, pola i doliny, lasy, rośliny i drzewa. Istnieje bliskie podobieństwo między rytmami biologicznymi człowieka a cyklami życia przyrody, której i on jest częścią. Zarazem jednak człowiek różni się od całej otaczającej go rzeczywistości, ponieważ jest osobą. Ukształtowany na obraz i podobieństwo Boże jest świadomym i odpowiedzialnym podmiotem. (...) Jeżeli zatem dzieciństwo i młodość są czasem, w którym człowiek stopniowo uczy się swojego człowieczeństwa, rozpoznaje swoje możliwości, poniekąd tworzy projekt życia, który będzie realizował w wieku dojrzałym, to i starość nie jest pozbawiona szczególnej wartości, ponieważ – jak uważa św. Hieronim – łagodząc namiętności, «pomnaża mądrość i służy dojrzalszymi radami». W pewnym sensie jest to czas szczególnie nacechowany mądrością, którą zwykle przynoszą ze sobą lata doświadczeń, jako że «czas jest znakomitym nauczycielem»” – napisał Jan Paweł II w 1999 r. w Liście do osób w podeszłym wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niestety, często zdarza nam się zapominać o tej mądrości osób starszych, co skazuje nas na powtarzanie tych samych błędów młodości, których doświadczały wszystkie pokolenia przed nami. Konsekwencją tego są liczne rany psychiczne i duchowe, których przecież moglibyśmy uniknąć. A warto korzystać z doświadczenia seniorów nie tylko w rzeczach „wielkich” i „ważnych”, ale też tych zwyczajnych, prostych.

Reklama

Osoby starsze a natura

We wspomnianym liście Jan Paweł II zwrócił uwagę na otaczającą nas przyrodę – góry, lasy, rośliny. To znamienne, bo stosunek osób starszych do natury jest szczególny. W przeciwieństwie do młodych ludzie w podeszłym wieku nie patrzą już na naturę jak zdobywcy i nie chodzi tu o zdobywanie szczytów, wytyczanie szlaków czy ekstremalne biegi w lesie. Wydaje się, że ją kontemplują całym sobą, żyją zgodnie z jej rytmem i oczekują od niej przede wszystkim zaspokojenia ich potrzeb psychicznych i duchowych. Stąd tak często, mimo że problemy ze zdrowiem bywają już uciążliwe, decydują się spędzać czas na łonie przyrody. Chodzą na spacery po lasach i parkach, pielęgnują przydomowe ogródki czy wolne chwile spędzają na swoich działkach. Wiedzą, że wysiłek fizyczny połączony z przebywaniem na świeżym powietrzu jest potrzebny ich ciału i psychice.

Co więcej, staje się to doskonałą okazją do integracji ze znajomymi i do poznawania nowych osób. W wielu miejscowościach w całej Polsce powstają kluby seniora, które umożliwiają starszym ludziom wspólne wypady za miasto, wycieczki do parków narodowych czy aktywność ruchową np. w postaci nordic walking. Tego typu atrakcje organizują przeważnie świeckie instytucje związane z okolicznymi domami kultury, ale coraz częściej staje się to domeną parafii i funkcjonujących przy nich wspólnot. To starsi ludzie w znacznej mierze biorą też na siebie odpowiedzialność za wygląd przykościelnych obejść. To oni sadzą tam kwiaty, pielęgnują żywopłoty i krzewy. Chcą, by wokół ich świątyń było pięknie.

Podobnie zresztą dbają o swoje przydomowe ogródki. Z kolei ci mieszkający w blokach nie szczędzą czasu i środków, by w betonowych „źródłach” kwitło życie. Wszystkie badania dowodzą, że ma to niebagatelne znaczenie dla ekologii samych miast. Rośliny pomagają walczyć ze smogiem i akumulują wodę. Rozumieją to włodarze miejskich ośrodków, którzy chętnie nagradzają i finansują takie inicjatywy. W wielu miastach w Polsce są organizowane specjalne konkursy i przeznaczane dodatkowe środki na wspieranie tego typu pomysłów obywatelskich. Warto wspomnieć, że osoby starsze podchodzą do takiej działalności dużo bardziej ekologicznie niż młodzi – rzadziej decydują się na stosowanie chemicznych nawozów, często sami produkują naturalny kompost.

Reklama

Z pokolenia na pokolenie

Warto zauważyć, że seniorzy zarażają swoją pasją najmłodszych. Szczególnie w miesiącach wiosennych i letnich widzimy, że w pracach ogrodniczych pomagają im ich wnuki. To dziadkowie stają się pierwszymi nauczycielami przyszłych pokoleń, przekazują im wiedzę o różnych gatunkach roślin, zwierząt czy grzybów. To często oni, ze względu na zabieganie swych dzieci, jako pierwsi zabierają najmłodszych do lasów czy parków, a coraz częściej także na wakacje – w góry lub nad jeziora.

Co więcej, przy wciąż rosnącej migracji Polaków z mniejszych ośrodków do aglomeracji miejskich to dziadkowie, którzy pozostali w swoich małych ojczyznach, stają się podstawowym łącznikiem kolejnych pokoleń z przyrodą. Wakacje spędzane „u dziadka na wsi” dla wielu młodych ludzi, których rodzice wyprowadzili się do miast, są często jedyną okazją, by spędzić kilkanaście dni na łonie natury.

Istotną kwestią, o której nie wolno nam zapominać, a na którą zwrócił uwagę także św. Jan Paweł II, jest postrzeganie przez osoby starsze czasu. Większość ludzi starszych zdaje sobie sprawę z nieuchronności przemijania, stąd większą wagę przykładają oni do tego, by jak najpełniej wykorzystać czas, który został im dany. Widać to chociażby w rytmie dobowym osób starszych, który jest dużo bardziej uporządkowany i bardziej zbliżony do rytmu naturalnego. Seniorzy np. często wstają i chodzą spać „z kurami”, co ma nieocenione znaczenie w kwestii wykorzystywania zasobów energetycznych – zużywają m.in. dzięki temu mniej prądu.

Reklama

Oszczędność jest zresztą kolejną domeną osób starszych. W swoich wydatkach dużo bardziej kierują się faktycznymi potrzebami, co sprawia, że kupują mniej niepotrzebnych rzeczy, a to ogranicza liczbę śmieci i pozwala racjonalniej gospodarować zasobami ziemi. To niby naturalne, ale w świecie tak napędzanym przez konsumpcję – już nie takie oczywiste.

Jan Paweł II nazwał osoby w podeszłym wieku „strażnikami naszej pamięci”. Miał na myśli nie tylko tradycję i historię, ale też troskę wypływającą z doświadczenia seniorów o to, by zostawić naszą planetę w jak najlepszym stanie przyszłym pokoleniom – zachować to, co w naturze piękne, aby mogło cieszyć oczy wnuków, prawnuków i tych, którzy będą po nich. Warto, żebyśmy wszyscy przejęli na siebie tę odpowiedzialność.

Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu, nr projektu: SONP/SN/550964/2022, kwota dofinansowania: 500 000,00 zł, całkowita wartość projektu: 556 000,00 zł.

MEN

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-01-23 17:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ziemia karmi i zapewnia nam bezpieczeństwo

Adobe Stock

Zniszczenie i ciągłe zanieczyszczanie ziemi mogłoby wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Na szczęście ziemię ojczystą mamy nieskażoną, bo polskie rolnictwo nigdy nie było tak intensywne jak na zachodzie Europy.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous