Reklama

Aktualności

Papież przyjął prezydenta Rosji

Papież Franciszek przyjął 10 czerwca2015 r. prezydenta Rosji Władimira Putina

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek przyjął 10 czerwca2015 r. prezydenta Rosji Władimira Putina

Papież Franciszek przyjął 10 czerwca w godzinach popołudniowych prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmowa prywatna obu mężów stanu rozpoczęła się ok. godz 18.15 i trwała prawie 50 minut - stwierdza oświadczenie dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardiego SI, ogłoszone po spotkaniu. Następnie obaj rozmówcy przedstawili sobie osoby towarzyszące i wymienili podarunki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Putin podarował Ojcu Świętemu wyhaftowany wizerunek moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela, otrzymał natomiast od gospodarza spotkania medalion włoskiego artysty Guido Veroiego, przedstawiający Anioła Pokoju z wezwaniem do budowania świata solidarności i pokoju, opartego na sprawiedliwości, oraz egzemplarz adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium".

"Jak można było przewidzieć, w kontekście sytuacji światowej, rozmowa była poświęcona głównie konfliktowi na Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie" - stwierdza oświadczenie rzecznika watykańskiego. Wyjaśnił, że gdy chodzi o tę pierwszą sprawę, "Ojciec Święty stwierdził, iż należy zaangażować się w szczery i wielki wysiłek, aby realizować pokój oraz zgodzono się co do doniosłości przywrócenia klimatu dialogu i zobowiązania się wszystkich stron do przestrzegania układów z Mińska". Zasadnicze znaczenie ma również "zaangażowanie na rzecz stawienia czoła poważnej sytuacji humanitarnej, zapewniając między innymi dostęp pracowników humanitarnych i przy wkładzie wszystkich stron, w celu stopniowego odprężenia w tym regionie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy natomiast chodzi o konflikty trwające obecnie na Bliskim Wschodzie, na terenie Syrii i Iraku, to "potwierdzono zasadniczo to, co już powiedziano, w sprawie pilnej potrzeby wytrwałego dążenia do pokoju z konkretnym zainteresowaniem wspólnoty międzynarodowej, zapewniając w międzyczasie warunki niezbędne do życia wszystkich grup społeczeństwa, łącznie z mniejszościami religijnymi, a zwłaszcza z chrześcijanami" - głosi oświadczenie dyrektora Biura Prasowego.

Na zakończenie stwierdza ono, że jednocześnie z audiencją dla prez. Putina odbyło się spotkanie sekretarza w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp. Paula Richarda Gallaghera z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Głównym przedmiotem rozmów były konflikt na Ukrainie i niepokojąca sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Spotkanie papieża z prezydentem Rosji - pierwotnie planowane na godz. 17 - rozpoczęło się z ponad godzinnym opóźnieniem, co, jak twierdzą komentatorzy i znawcy rzeczywistości rosyjskiej, jest normą dla obecnego gospodarza Kremla. W tym kontekście można przypomnieć, że na poprzednią audiencję w Watykanie - 25 listopada 2013 Putin spóźnił się 50 minut. Raz tylko zjawił się on punktualnie w Watykanie - na drugą audiencję u Jana Pawła II (5 listopada 2003), ale na pierwszą - 5 czerwca 2000 - przybył z 15-minutowym opóźnieniem.

Dotyczy to zresztą nie tylko odwiedzin papieży - na rozmowę z głową Korei Południowej w 2013 prezydent Rosji spóźnił się pół godziny, wywołując jawne niezadowolenie gospodarzy. Królowa brytyjska musiała na niego czekać 20 minut, a król Hiszpanii - dwa razy dłużej. Putin spóźniał się także do szkoły podstawowej i na treningi, a nawet na randki ze swoją przyszłą żoną.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-10 20:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja: publicysta S. Czapnin uważa, że sankcje powinny objąć także Patriarchat Moskiewski

WIKIPEDIA

Zachód ciągle jeszcze źle rozumie, czym jest Rosja i jej reżym pollityczny. A wskaźnik jest tu dość prosty: ani przeciw patriarsze Cyrylowi osobiście, ani przeciw Patriarchatowi Moskiewskiemu nie wprowadzono dotychczas żadnych sankcji, chociaż ich spis przekroczył już wszelkie możliwe granice. Napisał o tym na swoim Facebooku 18 marca był redaktor naczelny oficjalnego organu prasowego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), a obecnie niezależny publicysta Siergiej Czapnin.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: wobec piętrzących się fal, zawsze ufaj Panu!

2024-06-21 11:18

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Łódź: Noc Świętojańska

2024-06-24 13:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024