Reklama

Wiadomości

Międzynarodowy sukces studentów Politechniki Częstochowskiej

Łazik skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowiej

www.wimii.pcz.czest.pl

Łazik skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szóste miejsce łazika marsjańskiego „Infinity” skonstruowanego przez studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej na zawodach University Rover Challenge w USA to kolejny sukces tego zespołu. „Infinity” jest bardziej zaawansowaną wersją łazika, który rok temu zajął w tych samych zawodach 10 miejsce

Łazik marsjański to zdalnie sterowany robot, przystosowany do pracy w terenie. Konstruktorami „Infinity” są: Maciej Pierzgalski, Piotr Ptak, Piotr Szczyrba i Tomasz Zając (lider zespołu) - członkowie Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn PCz, którym kieruje dr hab. inż. Dawid Cekus prof. PCz. Środki na budowę łazika i wyjazd na zawody URC 2015 studenci uzyskali w ramach projektu „Generacja Przyszłości 2013” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unię Europejską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Swoimi sukcesami nasi studenci wpisali się do światowej czołówki - podkreśliła prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron, rektor PCz. - Już samo wejście do finału zawodów URC, do którego zakwalifikowano tylko połowę zgłoszonych drużyn, było dużym osiągnięciem, co dowodzi, że nasi studenci potrafią tworzyć innowacyjne rozwiązania i wygrywać w konkurencyjności. Wiele innowacyjnych rozwiązań, może nie aż tak spektakularnych, ale równie cennych jest realizowane na innych wydziałach naszej uczelni.

Reklama

Z sukcesu cieszył się dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, który zauważył, że działalność tego koła naukowego jest wzorem i przykładem dla pozostałych. - Cenne jest konstruowanie nowoczesnych obiektów, które łączą wiedzę z wielu dyscyplin, tak jak w tym przypadku z dziedziny informatyki i elektroniki - podkreśla.

Chociaż łaziki nazywane są marsjańskim i konstruowane są z myślą o wyprawach kosmicznych, mają szerokie zastosowanie już na naszej planecie m.in. w badaniach skażonego terenu czy automatyzacji procesów produkcyjnych. „Infinity” jest wyposażony w sześć kół (8-mio calowe opony terenowe na felgach wykonanych z poliamidu), z których każde ma niezależny napęd. Łazik z pełnym wyposażeniem wazy 43 kilogramy i rozwija prędkość 8 km/h. W celu zmniejszenia jego masy w konstrukcji wykorzystano aluminium cięte laserowo. Łazik jest wyposażony w uniwersalny manipulator napędzany siłownikami elektrycznymi. Jest sterowany zdalnie, ma kilka kamer, z których obraz przesyłany jest do komputera drogą radiową. Poruszanie się w nieznanym terenie umożliwia GPS, który współpracuje z magnetometrem.

W konkursie, który był rozgrywany od 28 do 30 maja w bazie Mars Desert Research Station w Hanksville, łaziki startowały w czterech konkurencjach: przejazd terenowy, wyszukiwanie próbki i jej analiza, pomoc astronaucie oraz serwisowanie sprzętu.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-09 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katechezy przedmałżeńskie – teoria, praktyka, wyzwania

Bev-Goodwin-Foter-CC-BY

Konieczne jest „uderzenie ewangelizacyjne”, swego rodzaju „terapia wstrząsowa”, która pokaże młodym ludziom, że ślub kościelny to nie jest pułapka, którą na nich zastawia Kościół, ale brama do otwarcia się na nową rzeczywistość nadprzyrodzoną – mówią KAI eksperci, przygotowujący młodych do sakramentu małżeństwa.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?