Reklama

Wiadomości

Nadzieja na demograficzny skok

Karol Porwich/Niedziela

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie, jeżeli chodzi o poziom dzietności. Czy projekt Strategia Demograficzna 2040 zmieni tę sytuację?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas posiedzenia Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania – gremium konsultacyjno-doradczego Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP – zaprezentowano projekt Strategii Demograficznej na rok 2040, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To podstawowy dokument, który ma określać politykę państwa w zakresie demografii i przyrostu naturalnego w perspektywie 20 lat. Obejmuje on strategię wsparcia dla rodziny pod kątem materialnym, społecznym i kulturowym. – Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o poziom dzietności i przyrostu naturalnego w Europie. Czechy, Rumunia, Francja i inne kraje, które wdrożyły programy długofalowe, widzą już pozytywne rezultaty. Miejmy nadzieję, że Polska też wkroczy na tę drogę – powiedział prof. Andrzej Waśko, przewodniczący Rady.

Bezdzietność 25% kobiet

Strategia koncentruje się na rozwiązaniach, które mają zachęcić polskie rodziny do posiadania większej liczby dzieci, co ma zapewnić zastępowalność pokoleń w długiej perspektywie. – Polityka rodzinna w Polsce dynamicznie się rozwija, ale przy wprowadzaniu kolejnych rozwiązań brakowało spójnej koncepcji. Strategia Demograficzna jest ważnym krokiem uspójniającym politykę rodzinną państwa – zauważyła Joanna Krupska, przewodnicząca Krajowej Rady Związku Dużych Rodzin 3+.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pragnieniem 98% Polaków jest założenie rodziny i posiadanie dwójki, trójki dzieci. Niestety, bardzo mocno kontrastuje z tym fakt, że aż 25% kobiet w wieku 40 lat nie ma ani jednego dziecka. – Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego kobiety nie realizują swoich aspiracji rodzinnych? Jakie są tego przyczyny kulturowe i cywilizacyjne? To nie są tylko sprawy polityki rodzinnej – doświadczamy zaburzenia procesu zakładania rodziny. Musimy zrozumieć proces i przyczyny wyludniania się Polski, aby móc skutecznie im przeciwdziałać – tłumaczyła Krupska.

Inwestycja w kapitał ludzki

Reklama

Podniesienie dzietności to długofalowy proces i nawet jeżeli teraz osiągnęlibyśmy wysoki współczynnik dzietności, to i tak do 2090 r. liczba ludności Polski będzie się zmniejszała. Jeżeli nic się nie zmieni, to w 2100 r. Polaków będzie mniej niż 16 mln. – Problemy demograficzne Polski są znane od dawna, teraz trzeba przejść do konkretnych działań, które zahamują spadek ludności w Polsce, który, niestety, jest nieuchronny, ale powinien być jak najmniejszy – wyjaśnił prof. Waśko. – Polityka rodzinna i wspieranie dzietności to nie rozdawnictwo, ale najważniejsza długoterminowa inwestycja w kapitał ludzki, który musi się rozwijać przez kilka pokoleń, bo w przeciwnym wypadku czeka nas głęboki kryzys społeczeństwa i upadku państwa – dodał prof. Waśko.

Strategia Demograficzna 2040 czeka na przyjęcie przez rząd i propozycje konkretnych rozwiązań legislacyjnych. To od decyzji rządu i samorządów będzie zależało, w jakim kierunku będzie prowadzona polityka. Obok wspierania rodzin i gratyfikacji dzietności jednym z ważniejszych problemów ciągle są mieszkania. Z badań, które stały się podstawą do opracowania strategii, wynika, że mimo poprawy sytuacji w Polsce deficyt mieszkań dla ludzi młodych jest ogromny.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2022-09-27 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Węgry pokazują, jak wyjść z demograficznej zimy

„Papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci i premiują to pragnienie, wiedząc, że demografia ma zasadnicze znaczenie dla kraju i jego przyszłości” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...