Reklama

Niedziela Częstochowska

Malują dźwiękami

Obecny skład Impastu

Grażyna Ziętek

Obecny skład Impastu

I – jak inwencja, m – jak miłość, p – jak prawda, a – jak artyzm, s – jak serce, t – jak twórczość. To ich manifest i program życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Planowali nagrać płytę z okazji 5. rocznicy swojej działalności. Z powodu pandemii było to jednak niemożliwe. Udało się w tym roku, więc wydaniem krążka Na nieboskłonie zespół Impast uczci 7 lat koncertowania.

Pieniądze

– Podczas pandemii nie było koncertów, co przełożyło się też na trudności finansowe. Niemniej jednak wydawcą płyty jest zespół Impast, więc cieszymy się, że 3 funduszy udało nam się pozyskać z koncertów, które graliśmy wcześniej – mówi Aleksandra Kowalska, autorka tekstów i muzyki z gatunku poezji śpiewanej, wokalistka, malarka i założycielka zespołu. Artystka wyraża również wdzięczność za wsparcie finansowe osobom, które brały udział w nagrywaniu materiału i w tworzeniu płyty, oraz osobom prywatnym, instytucjom i wiernym fanom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na krążku Na nieboskłonie znalazło się 16 utworów. Honorowy patronat nad płytą objął abp Wacław Depo, a jednym z patronów medialnych jest Niedziela.

Personalia

Dzisiaj zespół tworzą: Tomasz Mężyk (pianino), Sebastian „Kos” Kostrzewa (gitara akustyczna), Bartosz Sadlej (gitara elektryczna), Roman Kowalski (djembe, czyt. dżembe, i perkusjonalia), Tobiasz Makieła (perkusja lub cajón, czyt. kahon) oraz wokalistki: Aleksandra Kowalska i Magdalena Michalak. W pierwszych latach z Impastem grali: Joanna Ordon (flet poprzeczny, wokal), Michalina Putek (skrzypce, wokal), Rafał Soberka (gitara akustyczna, harmonijka ustna) oraz Krystian Hutny (perkusja). Na płycie Na nieboskłonie gościnnie występują: Michalina Putek (wokal, skrzypce), Artur Broncel i Jakub Będkowski (instrumenty klawiszowe, aranżacja), Wojciech Gorzelak (perkusja), Arkadiusz Możdżeń (gitara akustyczna), Marcin Myga (gitara basowa) oraz chórki pod kierunkiem Dariusza Madejskiego.

Koncert promujący płytę Na nieboskłonie odbędzie się w niedzielę 25 września o godz. 18 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej w Częstochowie. Wstęp jest wolny.

Reklama

Popękana politura

Aleksandra Kowalska zdradza, że na krążku pojawił się utwór pt. Pacierz na dobranoc, którego miało tam nie być z uwagi na jego bardzo osobisty charakter. To pierwsza piosenka, którą napisała. – To dla mnie spowiedź z mojego życia – przyznaje. Jak wspomina, utwór powstał w sposób bardzo natchniony. – Po dwudziestu latach chwyciłam za gitarę, która stała w szafie. Nawet politura popękała. To naprawdę była łaska Boża, ponieważ wzięłam instrument do ręki i zaczęłam grać, nie pamiętając akordów. Słowa same zaczęły płynąć z dużym wzruszeniem. Pacierz przechodził wiele perturbacji, żeby pojawić się na płycie, ale czułam, że on musi iść dalej do ludzi – opowiada artystka.

Gruba farba

Historia Impastu rozpoczęła się od wernisażu malarstwa Aleksandry Kowalskiej w Galerii po Schodkach w Janowie. Tam na zaproszenie artystki muzycy przyszłego zespołu zagrali wspólnie po raz pierwszy. Publiczność przyjęła ich entuzjastycznie, więc postanowili grać regularnie. Oficjalnie zespół powstał w listopadzie 2015 r. Połączyło ich malarstwo, stąd też nazwa grupy jest pojęciem malarskim. – Impast to technika polegająca na nakładaniu grubej warstwy farby, która w swojej wypukłej strukturze powoduje załamanie światła, dzięki czemu powstają nowe wartości: estetyczne, malarskie i kolorystyczne – wyjaśnia Aleksandra Kowalska. – Koledzy prosili, żebym podała przykłady różnych pojęć, które celują też w mój sposób malowania. Najbardziej spodobał im się impast, więc przyjęliśmy taką nazwę – uśmiecha się. Technika impastu umożliwia wydobywanie światła, a członkowie zespołu chcą, aby ich muzyka pomagała w wydobywaniu światła rozumianego jako to, co najlepsze w drugim człowieku – co pomaga wyakcentować dobro i piękno, będące przecież dziełem miłości Bożej. Grają i śpiewają o Bogu, miłości, wierze, dobru i pięknie przyrody.

Improwizacja

Sebastian Kostrzewa zagrał z zespołem dopiero kilka koncertów, ale już się przekonał do wykonywania poezji śpiewanej. Gitarzysta dodaje, że każdy z muzyków Impastu wnosi też do gry dużo improwizacji, która pcha ich do przodu. – Ona jest bardzo potrzebna. Kiedy gramy koncert przed publicznością, gdzie osoby słuchające nas odbierają nasze emocje, nie możemy być w stu procentach wyuczeni. Musimy sobie pozwolić na to, że w danym momencie i w danym miejscu dany kawałek nas poniesie – podkreśla Aleksandra Kowalska.

Reklama

Są na drugim miejscu...

Co ich odróżnia od innych zespołów? – Nasza muzyka ma po prostu niepowtarzalny charakter. Osobiście nie spotkałem zespołu, który by w ten sposób wyrażał dźwięki. W naszych koncertach nie chodzi tylko o sam wyraz artystyczny, ale też o stronę duchową. Myślę, że to jest coś oryginalnego w porównaniu z innymi wykonaniami typowo scenicznymi, gdzie muzycy są na pierwszym miejscu. Kiedy gramy w kościele, pamiętamy, że jest tam tabernakulum – opowiada Sebastian Kostrzewa.

...ale się nie chowają

Aleksandra Kowalska przytakuje, ale zauważa, że to nie znaczy, iż muzyków ma nie być widać i słychać. Artystka zwraca uwagę, że skoro otrzymała pewne talenty od Boga, to jest Mu za nie wdzięczna i nie idzie w fałszywą skromność. – Mnie ma być widać, bo śpiewam o Bogu. On daje dary nie tylko po to, żeby się nimi dzielić, ale żeby je jak najlepiej spożytkować. Kiedy więc gramy koncert nawet dla pięciu osób w jakimś niepozornym miejscu, to róbmy to na sto procent, żeby to było piękne, bo śpiewamy o tym, co jest w naszych sercach – tłumaczy.

Po pierwsze – treść

Aleksandra Kowalska wspomina, że w pierwszych dwóch latach zespół był w stu procentach akustyczny. Nie ukrywa, że na początku obawiała się wprowadzenia perkusji, basu czy gitary elektrycznej, ale z biegiem czasu poczuła pokój w sercu. – Uważamy, że Impast to zespół, który powołał Bóg. W tym wszystkim najważniejsza jest treść, czyli ewangelizowanie, docieranie do ludzi, a czy to będziemy robić w trójkę czy w dziesiątkę, przy takich czy innych instrumentach, to już zupełnie coś innego. Najważniejsze, aby robić to z pasją i chcieć patrzeć w jednym kierunku – mówi.

Reklama

Propozycja

Podpowiadamy więc proboszczom, że być może cenną inicjatywą byłoby zaproszenie Impastu na koncert do parafii. Założycielka zespołu zapewnia, że w jego repertuarze nie brakuje muzyki uwielbieniowej, adoracyjnej, jak i takiej z przytupem. – Mamy szeroki wachlarz konfiguracji – podkreśla Magdalena Michalak, wokalistka Impastu i córka jego założycielki.

Impast zagrał ponad 80 koncertów. Występował m.in. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, Filharmonii Częstochowskiej czy na Scenie Muzyczno-Teatralnej Zygmunt. Z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. zagrał również koncert dedykowany papieżowi Franciszkowi.

Jak widzą swoją przyszłość? – Do emerytury pogramy, a później się zobaczy – śmieje się Sebastian Kostrzewa.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-21 08:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie reprezentujemy siebie, reprezentujemy Niebo - 17stu raperów o Jezusie

youtube.com

Specjalnie dla "Niedzieli" - Rafał Elmer opowiada o szczegółach projektu AmenBreak - czyli chrześcijańskiej kolaboracji 17 raperów, którzy nie wstydzą się mówić o Jezusie. Klip do utworu "Passe cut", który jest owocem projektu AmenBreak kilka dni temu ujrzał światło dzienne

Więcej ...

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Więcej ...

Papież Franciszek otwiera drogę do kanonizacji bł. Carlo Acutisa

2024-05-23 11:20

carloacutis.com

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa (1991-2006), który zmarł na białaczkę. Uczeń, mający polskie korzenie, został beatyfikowany w 2020 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...